1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Ziya Altunyaldız'a Altın Hisse'yi uzatmasının gerekçesini sordum!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Ziya Altunyaldız'a Altın Hisse'yi uzatmasının gerekçesini sordum!

A+A-

Pazartesi günü KTO’da STK’ların temayül yoklaması vardı. AK Parti milletvekili aday adaylarının STK’lar tarafından değerlendirmeye alınması bir istişare başlangıcı olması açısından önemlidir. STK’ların yönetim kurulu üyeleri içinde CHP’lisi de var, MHP’lisi de, HDP’lisi de, Saadet Partilisi de. Bütün siyasi görüşlerin karşısında milletvekili aday adaylarının görücüye çıkarılması kadar, katılımın sağlanması, siyasi bir talebin diğer siyasi görüşte olan insanlar tarafından da ciddiye alınması önemlidir. TSK’ları temayül oylamasına zorlayan elbette ki milletvekili aday adayları olmuştur, diğer taraftan bu sorumluğu hiçbir aday adayının talebi olmadan da yerine getiren sivil toplum kuruluşlarının bulunduğunu biliyoruz.

Sivil toplum kuruluşlarının temayül yoklamasında nerdeyse yirmi yıl görüşmediğimiz dostlarla da karşılaştık. Konya bizim ter akıttığımız, emek verdiğimiz, kavgamızı da sevdamızı da büyüttüğümüz bir şehir. İslamcı kimliğimizle her siyasi düşünceden insanın yanımızda güven duyacağı bir geçmişi taşımanın, gelecek için de aynı umutları taşıyan sözlere tanık olmanın gerçekten onurunu yaşadım: “CHP’liyim ama Ahmet Şükrü’ye kendimden daha fazla güvenirim.

Bir milletvekili aday adayıyla konuşuyoruz, öyle samimi, öyle içten bir itirafta bulunuyor ki; “Senin milletvekili listesine girmen Konya’da bir devrim olacak, o gün omuzlarda taşınacaksın. Etrafın öyle bir kuşatılacak ki, herkes mevzisinde seni bekliyor.

Bir MHP’li sivil toplum örgütü üyesi arkadaşla tanışıyoruz, cafekulisi sürekli takip ettiğini söylüyor, Selçuk Üniversitesi’nde yazılarımızın okuduğundan haberdar ediyor bizi, ‘oyunu benim için kullanacağını’ söylüyor.

İslamcı sivil toplum örgütü üyelerine bir şey dememize gerek kalmıyor, onlar zaten kendi aralarında oturmuş, bazıları listenin başına, bazıları uygun gördüğü sıraya bizi yerleştirmiş.

Bir ara soluklanma ihtiyacı hissediyoruz, Konya Ticaret Odası’nda iki yıl basın müşavirliği yaptım, bir çok arkadaşım var kurumda, çay içmek için yukarı çıkıyoruz. Bizim niyetimiz Genel Sekreter Mustafa Ödemiş’in yanında çaylarımızı yudumlamak, karşı odanın da kapısı açık; orada da AK Parti aday adaylarından Muhammet Uğur Kaleli, Mehmet Babaoğlu ve Ziya Altunyaldız oturuyor, bir de Mehmet Ali Çiftçi var. Onlara selam vermeden geçilmez, ne de olsa hakkında bir şeyler söylediğim Gümrük Ticaret Müsteşarlığı görevinden istifa ederek aday adayı olan Ziya Altunyaldız da orada. Biz de oturuyoruz yanlarına, benimle birlikte Murat Güzel de katılıyor muhabbete. Selamlaşma, el sıkışması sonrası sessizlik çöküyor. Birinin söze girmesi lazım, Ziya Altunyaldız’ın Çumra Şeker Fabrikası şirketinin kurucu ortaklarından biri olduğunu, Recep Konuk’la birlikte Altın Hisse sahibi olduklarını, AK Parti Hükümeti’nce iptal edilen Altın Hisse kanununun altışar ay uzatılmasını sağlayan kişinin kendisi olduğunu yazmıştım. Yüzleşmemiz gerekiyordu. Söze giren yine biz oluyoruz. 2012 yılında da aynı haberi yaptığımı, kendisiyle ilgili Konya kamuoyunu bilgilendirdiğimi söylüyorum. O habere rastlamamış mıydınız diyorum. Rastlamadığını, haberi olmadığını söylüyor.

Altın Hisse’nin iptal yasasını kendi bulunduğu bakanlığın hazırladığını, kendisinin bu yasanın çıkmasında görev üstlendiğini, benim de insaf sahibi olmam gerektiğini” söylüyor. “Recep Konuk’un aldığı altın hisseyle Konya Şeker’i mirasına geçirecek  duruma gelmesini kamuoyuyla paylaşanın da, meclise taşıyanın da, iktidar ve muhalefet milletvekilleriyle görüşenin de şahsım olduğunu” söylüyorum, “Siz biliyordunuz ama Konya halkı da bilmiyordu, milletvekillerimiz de, onların dünyasına sokarak, yasanın çıkartılmasına öncülük ettik, siz sadece size verilen talimat gereği yasanın hazırlanmasında görev üstlendiniz, sizinle esas konuşmamız gereken şey, neden altışar ay uzatma gereği duydunuz, hem de hiçbir karşılığı olmayan bir gerekçeyle. Kanun hükmünde kararnameyle yabancı ortaklık gerekçesiyle uzatılan bir durum var. Türkiye’de hiçbir kooperatifte Altın Hisse yok, sadece Recep Konuk Altın Hisse sahibi, nasıl oluyor da yabancı ortaklık gerekçe gösterilerek bu yasa uzatılabilir. Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin yabancı ortakları mı var da böyle bir gerekçe çıkarıldı. Siz onun hesabını verin önce. Eğer biz tekrar hatırlatmalarda bulunmasaydık, zaman aşımına uğrayacak, Altın Hisse Recep Konuk’un üzerinde devam edecekti. Yeni Türk Ticaret Kanunu’na konulmasının da takibini biz yaptık. Bir açıklamanız olacaksa yayınlarım ama cevabını da veririm” diyorum. “Teşekkür ederim, bir açıklamam olmayacak” diyor. Recep Konuk’la olan ilişkisinin teyidini de herkesin önünde yapmış oluyor. Biz yazdıklarımızı insanların yüzüne karşı da söyleriz. Konya’nın alın terini kendi nam-ı hesabına aktarmaya yeltenen her kim varsa onlarla hak mücadelemiz devam edecektir.

AK Parti İl Başkanı Musa Arat Bey’in bu konularda hassas olduğuna, kendim de sözlü ifadelerine tanık oldum. AK Parti Yönetim Kurulu Üyeleri de Musa Bey’in en az bizler kadar duyarlı olduğunu, söz açıldığında da aynı kararlığı gösterdiğini söylüyor. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun en büyük özelliği şaibesinin olmaması, kendisine seçeceği yol arkadaşları da en az kendisi kadar temiz olacaktır!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic

Önceki ve Sonraki Yazılar