1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Yrd.Doç.Dr. Hasan Mor hakaretten açığa alınmış!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Yrd.Doç.Dr. Hasan Mor hakaretten açığa alınmış!

A+A-

Hasan Mor.

Ülkücü.

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Yardımcı Doçent.

15 Temmuz Darbe girişimi sonrası ben de tanıştım kendisiyle.  

Darbe girişimi öncesinde Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde FETÖcü yapılanmadan çok çekmiş, dilinin kemiği yok, dalağı dışında bir adam, bir o kadar da ikili muhabbetlerde tam bir edep abidesi; nezaket sahibi olduğu kadar belagatı hem yüksek hem de yerine göre eğlenceli.

Birkaç kez muhabbetimiz arasında çok yüklendiğim de oldu; yüz hatlarında en küçük gerilme, ifadelerinde kırıntı alınganlık göstermedi. Eleştirilere açık, söylenenler ağır da gelse, bahane üretmeyen bir teslimiyet gösterecek kadar da hakperest bir adam. Doğrusu kendi nefsim o kadar kolay teslim olmaz gerçekler yüzüme vurulduğu zaman.

Hafta sonu açığa alınmış.

Açığa alınma gerekçesi hakaret.

Tam bir FETÖ düşmanı. Hatta denilebilir ki, hukukçu olmasına rağmen adaletli davranmayacak kadar bir kin besliyor içinde, en alt seviyede irtibat kuranları neredeyse Fethullah Gülen’le aynı mesafede gören bir  yaklaşımı var. Bir kez sohbetlerine katılan dahi vatan haini onun için.

Hasan Mor FETÖcü akademisyenlere hakaret etmiş, onunla da yetinmemiş bazı FETÖcü akademisyenleri bazı akademisyenlerin koruduğu düşüncesiyle onlara da hakaretler yağdırmış. Kendisine sorarsanız hakaret değil, durum tespiti, hakaret Rektörlüğün takdiri.

Rektörlüğün elini güçlü kılan en önemli hakaret Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a yaptığı hakaretler. Hepsi de 15 Temmuz öncesine ait ifadeler. 15 Temmuz’da FETÖ’yle mücadele eden tek insanın Cumhurbaşkanımız Erdoğan olduğunun hakkını teslim eden bir taraftarlığı da var. Bu taraftarlık yeni de değil tam 15 Temmuz’da teslim edilen bir hak!

Cumhurbaşkanımız Erdoğan kendisine hakaret eden siyasiler hakkında açtığı tazminat davalarından vazgeçtiğini ifade etti. Hem de affettiği siyasetçilerin neredeyse hepsi 15 Temmuz gecesine kadar FETÖ’ye destek veren siyasetçiler olduğu halde!

Hasan Mor’un15 Temmuz öncesi FETÖ’ye destek veren değil hakaretler yağdırdığı ifadeler var üstüne üstlük. Açığa alınma gerekçesindeki Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret kısmı emsal karar seviyesinde hükümsüzleşiyor bu durumda. Akademisyenlere yaptığı hakaretler kısmını kendisi izah edecektir. Selçuk Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin’in bu ayrımı yapacağına inanıyorum.

Hasan Mor’un hakaret sınırlarını zorlayan ifadelerini karşılaşmalarımızda hep eleştirdim, laf söyleyenle iş yapanların aynı olmayacağını, idarecilerin kanaatlere göre değil delillere göre kararlar alacağını, ayrıca bazı şeylerin zamana yayılarak yapılması gerektiğini hukukumuza güvenerek sert bir dille birkaç kez vurmuştum yüzüne.

Bu zamanda açığa alınmasını etik bulmadığımı belirtmeliyim. İnsanların kafasında FETÖ bağlantısı algısını izah edemez kimse!

İnsan zihni öyle bir şeydir ki, geçmiş zamanda kendisiyle uğraşanların birlikte oturup kalktığı insanları da aynı kefede değerlendirmesi olduğu gibi, konjönktüre uygun saldırılar geliştirmesi yanında verilen cezanın da konjönktüre uygun hale getirilmesi aynı yanlışı doğuracaktır.

Açığa alınması ya da görevine son verilmesi umurunda da olmaz. Selçuk Üniversitesi’nin bütçesinden belki de daha fazla bir mirası var.  

Hasan Mor’a geçmiş olsun diyorum, yaptığı hakaretlerin sınırı aştığının farkında olarak üslubunu kınadığımı da belirtiyorum.

Bütün bunların üstüne Hasan Mor’un açığa alınmasını gerektirecek bir durum olmadığını düşünüyorum.

Madem kanaatler hukukun önüne geçen bir gerekçeye dönüşebiliyor; 2013 yılından 2016 yılına kadar Mevlana Üniversitesi’nde derslere giren Selçuk Üniversitesi kadrosunda bulunan akademisyenleri de sıralayalım, o da yetmez Mimoza’dan 2013 yılından buyana basılan yayınları da dizelim gerekçeler sıralamasına!

Önceki ve Sonraki Yazılar