1. YAZARLAR

  2. Doğan HİSAR

  3. Yoldan çıkmış!
Doğan HİSAR

Doğan HİSAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Yoldan çıkmış!

A+A-

Turu Sina’da yanan ateş olmaya ant içmiştik biz.

Kendimiz yanacaktık etrafımızı aydınlatmak için.

Her şeyimizi bırakıp gitmeyi de göze aldık.

Birçok mucize ayaklarımızın altına serildi.

Denizin yarılmasını da gördük, gökten yağan nimet rahmetlerini de.

Zalime başkaldırmanın en kolay iş olduğunu çok zaman geçmeden anladık.

Asıl mesele alışkanlıklarımıza başkaldırmakmış, en zor olanı oymuş, çok geç kavradık.

Vahyi kayıt altına alanlardan da, varını yoğunu dava için harcayanlardan da nefsini putlaştıranlar çıktı.

Keşke o nurlu yolun rehberlerinin yaşadığı çağda yaşasaydık” diye iç geçirmelerimize rağmen, vahyin bütünü gözlerimizin önündeydi, Onlar’dan daha şanslı olduğumuzu dahi idrak edemedik.

Bizler sadece kitabın bütününe değil, kitabı bütün olarak yaşayanların hayatına da tanıktık.

Kim nerede ne hata yapmış, kim nerede ne doğru yapmış hepsinin bilgisine sahiptik.

Her şey tamamlanmıştı bizler için, bir türlü bizler kendimizi tamamlama kararlığı gösteremedik.

O kadar nimet bahşedilmişti ki, o kadar kolaylaştırılmıştı ki bizler için hayat, hiçbir kavim de, hiçbir topluluk da bizler kadar şanslı değildi.

Nerede ne sorun yaşanacaksa sorunun çözümü belliydi, bizim için hiçbir sorun yoktu, çözülmesi gereken problem de yoktu, hepsinin nasıl çözüldüğü gösterilmişti.

Yine ateş parçalarıyız kendimizi değil başkalarını yakan, kendimizin de başkalarının da dünyalarını karartan insanlarız.

Bizler birlikte kitap okumaları da yaptık, tefsir sohbetleri de yaptık, siyer sohbetleri de yaptık, hadis sohbetleri de yaptık; bizler birlikte dergi de çıkardık, gazete de çıkardık, radyo da kurduk, televizyon da kurduk; bizler birlikte dernekler de kurduk, vakıflar da kurduk, partiler de kurduk; bizler birlikte eylemler de yaptık, mitingler de düzenledik; bizler birlikte hayırlar da işledik, hayır dualar da aldık; bizler gerçekten inanılmaz şeyler yaptık, kimsenin yapamadığı, yapamayacağı işlerin hep üstesinden geldik; bizler bir şeyi birlikte yapamadık ama, birlikte öğrendiklerimizi birlikte yaşamaya hiçbirimiz yanaşmadık.

Kim ne derse desin, kim kimi suçlarsa suçlasın, bütün eksikliklerimize, bütün yanlışlarımıza, bütün istek ve arzularımızın bizleri değerlerimizden uzaklaştırmasına rağmen yine de insanlara dokunan, insanlara yardım eli uzatan insan topluluğu bizleriz.

Hayatı nasıl yaşamamız gerektiğini yazan bir kitabımız, nasıl yaşanması gerektiğini gösteren bir peygamberimiz var.

Yolumuzun nerede olduğunu bilen insanlarız, bazılarımız yolun çok uzağında, bazılarımız yakınında olabilir, bizler yolunu bulamayan, yolunu kaybetmiş de değil yoldan çıkmış insanlarız.

Yol bizleri beklemekte!

Önceki ve Sonraki Yazılar