1. YAZARLAR

  2. Alper Mikdat AKINCI

  3. Yokluk bile güzel anlatılır gelip geçtiğinde!
Alper Mikdat AKINCI

Alper Mikdat AKINCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Yokluk bile güzel anlatılır gelip geçtiğinde!

A+A-

Zor günlerdi. Bir memur maaşıyla Ankara’da aile geçindirmek, taşra illerinde asgari ücretle ev geçindirmekten farksızdır.

Belki tam maaş insanı fazla sıkıntıya sokmaz, bir memurun maaşına haciz konulmuşsa, ilk işi aldığı maaşı kesilen miktarda kafasına oturtmaktır.

Bizimkisi öyle alacak verecek işlerinden konulan bir haciz işlemi değildi. Yazmanın bedelini ödüyorduk. Paramız kadar yazmayı, konuşmayı nasip etmişti Allah.

Üç çocuklu bir aileyi geçindirmenin en tatlı tarafı zor olanı tercih etmektir. Akıllı adam sayılırım, yazdığım yazılardan dolayı tazminat ödemeye kendini mahkum eden insan akleden insandır, önce onu söyleyeyim. Akıllı adamlığım daha başka. Bazı arkadaşların işine yarayacağını düşündüğüm için böylesi durumlarda yapmaları gereken ilk işi hemen söyleyeyim.

Yapılması gereken ilk iş maaş kartını eşinize teslim etmektir. Harçlığınızı da eşinizden alacaksınız. Ele geçen parayla ailenin geçimini sağlama sorumluğu eşinize yüklenmiş olacaktır. “Maaş yetmiyor, para bul” derdine son vermiş olursunuz.

Ekmek parası kalmasa dahi evden unu eksik etmez eşiniz. Sabahları tavada haşhaşlı ekmek yapar, çocuklar yokluktan değil kendilerine özel hazırlanan ekmekten yemeye hem bayılırlar hem de inanırlar çünkü!

Sonra spor yapmaya başlamalısınız; insanlar size özenir, ne güzel yürüyüş yapıyorlar diye gıptayla bakılan insanlar olursunuz. Yürüme alışkanlığını kazandığınızda, işyerine yürüyerek gidip gelmeleriniz bile size bir ayrıcalık kazandırır.

Büyütülecek hiçbir şey yok aslında hayatta, standartlarınızı koruduğunuz sürece her tekere çomak sokabilirsiniz. Her yanlışın karşısında durmanıza engel korkularınız değildir anlayacağınız, yaşam standartlarınızdır.

Siz siz olmaktan çıkarsınız bir süre sonra, hiç beklemediğiniz bir anda, hiç beklemediğiniz vesileler karşınıza çıkar. Siz Allah için birilerinin yaşadığı zulme karşı çıktığınızda, Allah’ın sizi yalnız bırakacağını mı sanıyorsunuz, O da size birilerini vesile kılar!

Hayatı dibine kadar yaşamak istediğinizde, hayat size öyle acılar yaşatır ki, varolduğunuzu hissedersiniz, öyle neticelere vesile olursunuz ki, bir tebessüm size Cennet gülüşü gibi gelir.

Hiçbir şeyi abartmadan, sıradanlaştırarak, bir misyon yüklemeden, propaganda kirliliğine bulaşmadan, kul olduğunu bilerek yaşamalı insan.

İnsanlık kitap okumakla kazanılacak kadar ucuz değildir, insan olan; insanların zulmünü de hayrını da sevincini de kendi tanıyan ve yakınlarına tanıtandır, yaşatandır.

Ne güzel söylemiş Yaradan; “Sizin şer bildiklerinizde hayır vardır!”

Önceki ve Sonraki Yazılar