1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. YÖK 28 Şubat sürecini yaşatmaya devam ediyor!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

YÖK 28 Şubat sürecini yaşatmaya devam ediyor!

A+A-

AK Parti iktidarında bir Milli Eğitim Bakanlığı bir de YÖK Başkanlığı dengini bulamadı.

En fazla önem verilmesi gereken iki kurum da eğitim kalitesini yükseltemediği gibi bir türlü model de geliştiremedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’yla ilgili düşüncelerimizi daha önce birkaç yazıda paylaşmıştık. YÖK zaten uzun süredir gündemimizde, FETÖ süreciyle başlayan bir takibimiz var.

Bu kez başka bir konuyu YÖK Başkanı Yekta Saraç ve yönetim kurulu üyelerinin gözlerine sokma niyeti taşıyorum.

Küçük bir serzenişimiz de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a olsun!

Sayın Cumhurbaşkanım; babasının mirasını kullanan insanlar değil kendi kabiliyet, birikim, üreticilik ve idarecilik yeteneklerine sahip olan insanların tercih edilmesi gerekiyor.

Benim bile kendi çevremde üniversitelere erdem, bilgi, tefekkür, inisiyatif kazandıracak onlarca insan var.

Sadece YÖK mü?

Üniversitelere 15 Temmuz darbe girişimi sonrası atanan rektörler içinde de mıymıy diyebileceğimiz, donunu kaldırmaktan aciz insanlar var.

AK Parti iktidarından buyana Doğu Dilleri üzerinde 28 Şubat kararlarının baskısı devam ediyor, 28 Şubat kararlarında bölümlere öğrenci alınması yasaklanmıştı, şimdi de akademik kadro verilmesi engelleniyor.

Üniversite rektörlükleri Doğu Dillerine Yardımcı Doçentlik, Doçentlik, Profesörlük taleplerini bildiriyor, isimleri de gönderiyor, bir türlü diğer bölümlerin akademik kadroları onaylandığı halde Doğu Dilleri’ndeki akademik kadro talepleri onaylanmıyor.

Bölümlerde belli sayıda Yardımcı Doçent, Profesör olması gerekiyor ki, yüksek lisans, doktora öğrencileri alınabilsin, akademik kadro onaylanmadığı için birçok Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümleri öğrenci alamıyor.

Yekta Saraç’a soruyoruz şimdi;

Sayın Başkan senin Doğu Dilleri’ne olan düşmanlığın nerden geliyor?

Arapça, Farsça, Urduca dillerinde neden öğrenciler yüksek lisans ya da doktora yapamıyor, bunu engellemenizin arkasında hangi gerekçeler var?

Liselerde bile Osmanlıca, Arapça, Farsça dersler seçmeli ders olarak seçilebiliyorken, siz hala neyin kafasını yaşıyorsunuz?

Kaç yıldır liselerde Osmanlıca seçmeli ders olarak okutulmaya başladı, siz hala Osmanlıca Bölümü açmayı akıl edemiyor musunuz?

Osmanlıca sadece Tarih, Arapça, Farsça bölümlerinde mi okutulmak zorunda?

Başlıbaşına bir Osmanlıca Bölümü açılmayacak mı?

Bir kurum kendi diline bu kadar mı yabancı olur?

İngiliz Dili, Alman Dili, Fransız Dili’ne akademik kadrolarda bonkör davranıyorsunuz da Osmanlıcayı besleyen Arapça ve Fars Dilleri’ne karşı neden bir vurdumduymazlık ya da düşmanlık besliyorsunuz?

Siz bu kafayla en düşük puan alan öğrencileri Doğu Dilleri’ne mahkum ediyorsunuz. Kendinizde bir prestij yok ki üniversitelere prestij kazandırabilesiniz!

Bir Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olarak YÖK’ün bu düşmanlığını kınıyorum, 28 Şubat’ın YÖK Başkanları ve yönetim kurulu üyelerinden sizlerin ne farkı var?

Önceki ve Sonraki Yazılar