1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yıldız: Döviz artınca benzin fiyatları da artar
Yıldız: Döviz artınca benzin fiyatları da artar

Yıldız: Döviz artınca benzin fiyatları da artar

Enerji Bakanı Yıldız, benzine gelen zamlara dövize bağlı olduğu gerekçesiyle müdahale etmeyeceklerini belirtti.

A+A-

Bakan Taner Yıldız, Ankara-Konya hızlı treninde bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette enerji fiyatlarındaki artışı değerlendirdi. Yıldız, litresi 5 liranın üzerine çıkan benzin fiyatlarına da tıpkı doğalgazda olduğu gibi müdahale edip etmeyecekleri sorusuna, "Benzin fiyatları kendi serbest piyasasında yükselecek ve düşecek. Döviz ve ham petrol fiyatları düştüğü kadar benzin fiyatları da düşer. Artınca artar" dedi.

"DOĞALGAZ 2008'LE AYNI"

Bakan Yıldız, doğalgaz fiyatlarında ise 'müdahaleye devam' mesajı verdi. Bugünkü doğalgaz fiyatlarının 2008 fiyatlarından daha pahalı olmadığını belirten Yıldız, dolar kurunun 2,32 TL düzeyinde devam etmesi halinde maliyetleri fiyatlara tamamen yansıtmayan BOTAŞ'ın zararının 2 milyar liradan 6,8 milyar ila 7 milyar liraya ulaşacağını söyledi. Fiyatların yine de taşınabilir seviyeye (2 milyarlık zarar seviyesi) inebileceğini belirten Bakan Yıldız, bunun da ancak dolar kurunun 2 lira 5 kuruş ila 2 lira 10 kuruş seviyesine inmesiyle mümkün olacağını ifade etti.

"PETROL KUZEY IRAK'I PARÇALAMAZ"

Bakan Yıldız, Irak'tan çıkan toplam petrolün yüzde 17'sinin Kuzey Irak tarafından satılabileceğini, bu konudaki anlaşmazlığın kendi aralarında çözümünün gerektiğini söyledi. Bugüne kadar Kuzey Irak'tan Ceyhan'a gelen petrolün 210 bin tona ulaştığını belirten Yıldız, gümrükten geçen petrole 'kaçak' denilemeyeceğini ifade etti. Yıldız, K.Irak'ın petrol satması halinde Irak'ın parçalanabileceği yorumlarına, "Tam aksine gelir arttıkça parçalanma riski azalır" dedi.

"DERSHANE KAPANIRSA ÇAYCI, İŞCİ NE OLACAK?"

Ba­kan Yıl­dız ga­ze­te­ci­ler­le soh­bet et­ti­ği va­gon­da yol­cu­la­rın il­gi­siy­le kar­şı­laş­tı. Yıl­dız za­man za­man be­bek ve ço­cuk­la­rı ku­ca­ğı­na alıp fo­toğ­raf çek­tir­di. Yıl­dı­z'­ın ya­nı­na ge­len ve ken­di­si­ni 'a­ta­na­ma­yan öğ­ret­me­n' ola­rak ta­nı­tan Se­da Gök­çe isim­li ders­ha­ne öğ­ret­me­ni, Yıl­dı­z'­a, ders­ha­ne­le­rin ka­pa­tı­lıp ka­pa­tıl­ma­ya­ca­ğı­nı sor­du, "Ders­ha­ne­ler etüt mer­ke­zi mi ola­cak? Sa­de­ce isim mi de­ğiş­ti­re­cek" de­di.

"MERAK ETMEYİN İŞSİZ KALMAZLAR"

Yıl­dız, bu so­ru­ya, "Ders­ha­ne­ler­le il­gi­li bir ey­lem pla­nı ha­zır­la­dık. İsim de­ğiş­tir­me­nin da­ha öte­sin­de muh­te­vay­la ala­ka­lı ko­nu­lar var. Tür­ki­ye­'de sa­de­ce yüz­de 15'i il­gi­len­di­ren bir hu­sus­la ala­ka­lı ko­nu­şur­ken biz de yüz­de 85'i ko­nu­şa­lım is­te­dik" cevabını ver­di. Se­da öğ­ret­men, bu se­fer de, "Öğ­ret­men­ler bir yer­le­re yer­le­şe­cek ama ders­ha­ne­ler­de ça­lı­şan gü­ven­lik gö­rev­li­le­ri ne ola­cak, çay­cı ne ola­ca­k" so­ru­su­nu yö­nelt­ti. Yıl­dız bu so­ru­ya da, "Me­rak et­me on­lar da iş­siz ol­maz­la­r" kar­şı­lı­ğı­nı ver­di.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.