1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Yargıda özel yetki görevleri kaldırılacak"
"Yargıda özel yetki görevleri kaldırılacak"

"Yargıda özel yetki görevleri kaldırılacak"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, savcı ve hakimlerin özel yetki görevlerinin kaldırılacağını söyledi.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, memleketi Yozgat'ta partisinin seçim irtibat bürosu açılışı ve belediye başkan adayları tanıtım törenine katıldı. AK Parti Yozgat Belediye Başkan Adayı Kazım Arslan'ın seçim irtibat bürosu açılışında konuşan Adalet Bakanı Bozdağ, Yozgatlıların, oynanan oyunları, oyuncuları, senaristleri, senaryoları çok iyi görüp çok iyi bildiğini belirterek, "30 Mart oyunları bozma seçimdir. 30 Mart oyuncuları açığa seçimidir. 30 Mart senaryoları paramparça etme seçimidir. 30 Mart her şeye her kese rağmen milletin yeniden iktidar seçimidir. Onunu için hep beraber yeniden Yozgat'ta AK Parti" dedi.

"SADECE AĞIR CEZA MAHKEMESİ OLACAK"

Daha sonra Bozok Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen belediye başkanları tanıtım törenine katılan Adalet Bakanı Bozdağ, yaptığı konuşmada demokratikleşme konusunda yeni adımlar atıklarını ifade etti. Bozdağ, "İnşallah önümüzdeki hafta içerisinde demokratikleşme paketi mecliste görüşülecek, onunla beraber yeni adımları da atıyoruz. CMK'ya göre, görevli özel mahkemeleri kaldırıyoruz. CMK 250'ye göre görevli şuanda geçici bir maddeye istinaden görev yapan mahkemeleri kaldırıyoruz. Türkiye'de bir tane ağır ceza mahkemesi olacak. Artık Türkiye'de bir tane soruşturma usulü, bir tane yargılama usulü olacak. Özel yargılama usulü, özel soruşturma usulü, özel hakim, özel savcı, özel mahkeme uygulamasına son veriyoruz. Yargının içerisinde çifte hatta çoklu yapıyı ortadan kaldırıyoruz. Devlet Güvenlik Mahkemelerini biz kaldırdık. Şimdi yargı içerisinde imtiyazlı gibi o özel mahkeme, özel savcı, özel yargılamayı da kaldırıyoruz. Hukuk devletinin gereği olan bir adımı da hayata geçiriyoruz. Biz DGM'leri kaldıran adımı attık, ardından da özel yetkili mahkemeleri kaldıran adımı attık şimdi de tamamen bu ayrıcalıklıyı yapıyı kaldıran adımları atıyoruz ve Türkiye'de önemli bir demokratikleşme hamlesini gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

"ŞÜPHELİLERİN DOSYAYI İNCELEMESİ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYORUZ"

Pek çok yargılama sırasında dosyasını, ne ile suçlandığını görülemediğini, avukatın bile dosyayı görmediğini belirten Bozdağ, "Şimdi avukatların dosyayı incelemesi, şüphelilerin dosyayı incelemesi önündeki engelleri kaldırıyoruz. Dosyayı şüpheli ve avukatlardan saklanması, gizlenmesi uygulamasına son veriyoruz. Herkes dosyasını öğrenecek, ne ile suçlandığını bilecek, savunmasını da hakkını da, hukukunu da ona göre savunacak" şeklinde konuştu.

 


"DİNLEMEYİ SINIRLANDIRACAĞIZ"

Bir başka adımda dinlemeler konusunda attıklarına değinen Adalet Bakanı Bozdağ, "Dinlemeler konusunda Türkiye'de çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Hal insanlarımız dinlendiklerini düşünüyorlar, cumhurbaşkanı, başbakan dahil Türkiye de herkesin dinlendiğine dair kanaatler var. Herkes telefonu yanında taşımaktan çekinen bir noktada. Böylesi bir noktaya Türkiye'nin gelmesini hiç arzu etmeyiz. Ama maalesef Türkiye'de böyle bir noktaya gelmiş durumdayız. O nedenle yeni bir adım atıyoruz, dinlemelerin daha sağlıklı bir şekilde hukuka uygun olması, keyfiliğin olmaması için yeni ölçülere bağlıyoruz. Bundan sonra kuvvetli şüpheye dayanılarak, başka delil elde edemiyorum diyerek savcılığa dinleme talebinde bulunamayacaklar. Kuvvetli şüpheyi teyit somut bazı delilleri dosyaya koyacaklar. Benim kuvvetli şüphemi doğrulayan sebepler deliller var, işte onlar bunlar diye mahkemeye sunacak. Mahkemede buna göre karar verecek.

"RASTGELE DİNLEME KALDIRILACAK"

Rastgele telefon dinleme uygulaması tamamen ortadan kaldıracak. Ayrıca dinleme kararını ağır ceza mahkemeleri verecek. Karar verirken de kararını gerekçelendirecek. Eskiden örgüt dışındaki suçlarda 3 ay dinleme vardı, ardından 3 ay daha alıp 6 ay dinleniyordu. Şimdi 2 dinleme olacak bir ay da ihtiyaç halinde uzatma imkanı olacak, 3 aydan fazla ve vatandaş mahkeme kararıyla da olsa dinlenemeyecek. Eğer suç bir örgütün faaliyetinde dinlenmişse Biray uzatmalarla sonsuza kadar dinleniyordu. Şimdi 3 ay daha uzatılıp 6 ayda dinleme nihayete erdirilecek" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.