1. YAZARLAR

  2. Alper Mikdat AKINCI

  3. Yakınacak durumda değiliz, iyi günler bizleri beklemekte!
Alper Mikdat AKINCI

Alper Mikdat AKINCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Yakınacak durumda değiliz, iyi günler bizleri beklemekte!

A+A-

Türkiye Müslümanları “Ey iman edenler yeniden iman edin” ayetinin muhasebesi sürecine girmiştir.

Kiminle konuşursanız konuşun kimse kendinden memnun değildir.

Yakınmalar üzeri küllenen koru yeniden yakacak duruma gelmiştir.

Nasıl savrulmalar toplu halde olmuşsa, toparlanmalar da toplu halde olacaktır.

Daha önce sorguladıklarımızın birçoğuna sahip değilken, şimdi sahip olduklarımızı sorgulayan, sorguladıklarımıza adalet ve hakkaniyet elbisesini kendi ellerimizle giydirecek bir duruma geldik.

Birçok Müslüman düşüncelerini ifade etmekte zorlanıyordu, hem yöneticilerin baskısı vardı hem de kendi içimizde baskılar yaşıyorduk, şu anda yönetim baskısı olmadığı gibi kimsenin kimseden çekinecek bir durumu da kalmadı.

Söylenecek sözlerin hepsi söylendi, tartışılmadık bir şey de bırakılmadı.

Herkes her şeyi konuşabiliyor, din sınırları içinde söylenen, konuşulan ne varsa, muhatapların hepsi kaynak gösterilmesini isteyecek bir bilince de erişti.

Türkiye Müslümanları çok kısa sürede kendi yazdıkları tefsirlere, yeni yazılan siyer kitaplarına, anekdot içeren birçok hikaye, roman kitabına da kavuşacaktır.

Türkiye’nin İslam birikimi tercüme eserlere ihtiyaç duymayacak kadar zenginleşmiştir.

İslam’ı/dini kendine referans edinen vakıflar, dernekler, cemaatler, siyasi partiler ve bütün oluşumlar kendi dini dinamiklerini yapıların başındaki insanlarda ve topluluklarda görme isteğini seslendirmeye başlamıştır.

Din anlayışları sorgulandığı kadar kazançlar da, bilgi kadar ameller de konuşmalarımızın içinde eşitlenecek bir seviyeye erişmiştir.

Savrulmalar sonrası eşiğinden girdiğimiz toparlanma sürecinde, anlatılan dinden yaşananların anlatılacağı bir döneme geçiş başlayacaktır.

Paramız olsaydı şunları yapardık, şu makamda olsaydık şunları gerçekleştirirdik, şu imkan bizde olsaydı neler yapmazdık dediğimiz ne varsa hepsine kavuştuk; sıra niyetlerimizi imkanlarımızla kavuşturmaya geldi.

Adaletli olun çağrılarımız tükendi, adaletli olacağımız bir duruma geldik; alın teri kurumadan çalışanın hakkını ödeyin deme durumundan, alın teri kurumadan çalışanların hakkını ödeyecek duruma geldik; düşünce alanında da sanayi alanında da üreten birçok insanımız var.

Dinin temelini akaid kuralları oluşturmaktadır, günümüzde cemaatler de, imam hatipler de, ilahiyatlar da akide üzerine sağlam temeller atacak anlatımlardan ve derslerden uzaklaştı.

İnanan insanların her biri Allah’ın yeryüzündeki halifeleridir; insanlara, doğaya, canlı cansız bütün eşya ve yaratılmışlara karşı her Müslümanın Peygamberler kadar sorumluluğu, peygamberler kadar İslam’ı yaşama zorunluluğu vardır.

Bilenle bilmeyenlerin bir olmayacağı sınav bizleri beklemektedir!

Önceki ve Sonraki Yazılar