1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. UTANMIYOR MUSUNUZ?
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

UTANMIYOR MUSUNUZ?

A+A-

AK Parti Konya Gençlik Kolları’ndan genç bir arkadaşımızla görüştüm. Genç yaşına rağmen Türkiye gerçeklerine ve inanç değerlerine bütünüyle sahip, endişeli, bir o kadar da umudunu koruyan, bireysel sorumluğunu teşkilat beklentilerinden ayrı tutabilen bir özgüven vardı dilinde.

Davası belliydi, davasını üstlenen ağabeylerin il teşkilatında yokluğu canını sıkmıştı. Bizim gençliğimizde partiye mesafeli de olsak, “Utanmıyor musunuz” diyebileceğimiz ağabeyler vardı parti içinde. Partilerin yönetim kurulu üyeleri içinde rant paylaşımını keşfeden insan sayısı bir elin parmağını geçmemişti daha, o günün gençleri, “Dava”yı parti yönetimindeki ağabeylerinin üzerinde görebiliyor, verilen emeklerin karşılığı olduğunu biliyordu. Aynı şeyleri düşünmek yetmiyor artık, aynı şeyleri yaşamayı, aynı endişeleri paylaşmayı istiyor genç arkadaşlarımız, bunu bizler de istiyoruz.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nde sözleşmeli olarak çalışıyordum. Eşim öğretmenlik görevi öncesinde Konya Orman Bölge Müdürlüğü’nde memurdu. 28 Şubat süreci yeni başlamıştı. Merkez binada başörtüsü göze batmış olmalı ki, “Fidanlık”a sürüldü. Dönemin Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Ürün Bey’e durumu anlattım. Sözümü tamamlamadan hemen Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bekir Duvarcı’yı aradı. Dediğim gibi memur bile değildim, sözleşmeli personel olarak çalışıyordum, Halil Bey, “Benim Basın Müşaviri olduğumu, rahat çalışabilmem için, kafamın rahat olması gerektiğini” söyledi Bekir Bey’e. Hemen görüşmemi sağladı. Bekir Bey’i makamında ziyaret ettim. Yanımda birilerini aradı, ses tonu talimat veren bir yükseklikteydi. O gün eşim Fidanlık’tan eski görev yerine tekrar verildi.

28 Şubat Sürecinde dahi meselelerimizi kendimizden gördüğümüz insanlara bu kadar rahat aktarabiliyor, bir çok zaman sonuç alabiliyorduk. Ne zaman ki takipler başladı, iş devlet eliyle insanlar üzerinde zulme dönüştü, hatırlar bir şey yapamayacağını söylese de, yüzlerini utançtan yere indirebiliyordu.

AK Parti iktidarında eşim öğretmenlik görevine yeniden döndü, sicil affı’yla birlikte altı yıllık sürenin sigorta primi de devlet tarafından karşılandı ama hala Konya İl Milli Eğitim Müdürü olan adam tarafından stajiyerliği başörtülü olduğu için kaldırılmadı. Milletvekillerimizle, Valimizle, İl Başkanımızla görüştük, sonra stajiyerliği kaldırılabildi. İl Müdürü İlahiyat mezunuydu, Vali’nin başörtülü fotoğrafı gördüğü için stajiyerliğini kaldırmadığını söyledi. sonradan öğrendik ki, Vali Bey’in hiç haberi de yokmuş, stajiyerliği kaldırılması istenen memur adaylar isim olarak üst yazıyla bildiriliyormuş sadece. Yasağı koyan kendisiymiş meğer. Kamu çalışanlarında nihayet o sorun da kökten çözüldü. Ne siyasilerimiz ne de siyasilerimizin atadığı bürokratlar meselelerin çözümü için en küçük riski üstlenecek iradeyi gösteremedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaşatılan yasakları hatırlatmaya gerek yok. AK Parti ve halefi olan partilerin kaç kez kapatıldığını, kapatılma badireleri atlattığını biliyoruz. Sorun anlaşıldı sanırım, dönemin Doğru Yol Partisi’ne yakın olan Bekir Duvarcı’nın gösterdiği duyarlığı biz bugün milletvekillerimizden, il başkanlarımızdan göremiyorsak, açılan gedik büyük demektir. Beyinlerine balyoz gibi insin, tekrar ediyorum: “28 Şubat döneminde bile zulme uğrayanların sığınacakları limanlar vardı, onlara utanmıyor musunuz” diyebiliyorduk!

Haddinden fazla büyüttüm farkındayım, büyük meseleleri göremeyecek bir adamız aynı zamanda. Konya Barosu’na taktığımı söylüyor bir milletvekilimiz, onu bile konuşabileceğimiz endişeli bir adam yok teşkilatlarımızda.

AK Parti'nin neden oy kaybı yaşadığını hala anlayabilmiş değiller. Hala tavır ve üsluplarını değiştirebilmiş değiller. Hala işi yatırımlarla konuşma dili geliştiriyorlar. İnsanımızın istediği, seni kendisi gibi insan görmek!

AK Parti Gençlik Kollarında olan arkadaşımıza söyleyebileceğim tek bir şey var: Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in “Gençliğe Hitabe”sini okumak…

https://twitter.com/ahmetsukrukilic                     https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic    https://www.facebook.com/cafekuliscom

Önceki ve Sonraki Yazılar