1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Üç Hükümet Başbakanı Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Üç Hükümet Başbakanı Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı!

A+A-

62. 63. ve 64. Hükümet’in Başbakanı olan Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu bu ülkenin birikimidir.

AK Parti’nin ortak aklının en önemli parçalarından biri olan Sayın Davutoğlu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında siyasete yön veren bir aktör olmalıdır.

Prof.Dr. Burhan Kuzu milletvekili olarak nasıl Fahri Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı yapmışsa, Başbakanımız Binali Yıldırım nasıl Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı yapmışsa, Sayın Davutoğlu da fahri olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı görevini yürütebilir!

Başbakan Yardımcıları, Bakan Yardımcıları vardır da neden Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmasın?

Sayın Davutoğlu, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’la birlikte çalışmalara katkı sağlayacak birikime fazlasıyla sahiptir.

Sayın Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü olması ya da yasal bir düzenleme gerektiriyorsa Cumhurbaşkanı Yardımcısı görevi zorlanmalıdır.

Davutoğlu’nun birikimine AK Parti’nin ihtiyacı olduğu gibi, Davutoğlu’nun da birikimini aktarmaya ihtiyacı olan daha önce başında olduğu hazır bir kitle vardır!

Sayın Davutoğlu başını kaşıyamayacak hızlılıkta geçen bir süreçte Başbakan olmuştur, sorun ne olursa olsun Sayın Davutoğlu kendi şahsıyla, şahsiyetiyle değerlendirilecek bir saygınlık taşımaktadır.

Sayın Davutoğlu’nun bir icra makamında olmaması, Cumhurbaşkanlığını temsil eden bir görevi üstlenmesi, Başbakanımız Binali Yıldırım’ın ve Kabine Üyelerinin de Cumhurbaşkanı Erdoğan’la aralarındaki ilişkiyi zaman kıyaslamasında hem kısaltacak hem de hızlı bir şekilde istişarelerin netice bulmasını sağlayacaktır.

Türkiye model tartışmalarını sadece sistem üzerinden değil ilişkiler düzleminde de başlatmak zorundadır.

Ne zaman ne de insan kaybedecek durumda değiliz. Kazanılmış haklarımızı nasıl koruma derdi taşıyorsak, kazanılmış insan değerlerimizi de korumak zorundayız!

Ahmet Hoca denklem insanıdır, müthiş derecede velüdtür, düşünce üretiminden siyasetin müsaade ettiği fikirleri uygulamaya alınabilecekler alınır, sırasını beklemesi gerekenler de olgunlaştırılır.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın teorisyenlere ne kadar değer verdiğini hepimiz biliyoruz. Cumhurbaşkanımız Erdoğan hem teorisyen, hem de aksiyon insanıdır, çözüm bekleyen sorunların teorileri kendine ulaştırıldığında hemen uygulamaya koymaktadır.

Demokrasilerde çözüm tükenmez; yeter ki vicdanî kadro hakkıyla tahsis edilsin, o da olmadı Meclis Başkanlığı da yakışır; protokolde Başbakan'ın da önündedir, resmi olarak da Cumhurbaşkanına Vekalet edebilir!

Sayın Cumhurbaşkanım; bizim geçici model teorimiz de yabana atılacak gibi değil, değerlendirmelisiniz!

Önceki ve Sonraki Yazılar