1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. TÜRGEV'i basan paralelci müfettişlere ödül verilmeliymiş(!)
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRGEV'i basan paralelci müfettişlere ödül verilmeliymiş(!)

A+A-

21 Mart 2014’te yazdığım “Paralelci müfettişler TÜRGEV'in kız öğrenci yurduna baskın yaptı!” başlıklı yazı üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişler Başkanlığı, müfettişler hakkında soruşturma başlatmış. Bu bilgiyi nereden öğrendiğimize gelince; paralel yapının ortakçısı Cumhuriyet Gazetesi haber yapmış oradan da paralel yapının başyapıtı Zaman Gazetesi haberi alıntılamış.

Önce Zaman Gazetesinin haberini okuyalım, sonra TÜRGEV Baskınını gerçekleştiren müfettişler ve TÜRGEV Konya yöneticileri hakkında değerlendirmelerde bulunacağım. Paralel yapının müfettişleri nasıl hoyratça baskın yapmışsa TÜRGEV yöneticileri de o kadar hoyratça umursamamış paralel yapının müfettişler baskınını. Biz baskın olayını kamuoyuyla paylaşmasak soruşturma dahi açılmayacakmış, çünkü TÜRGEV’in Konya yöneticileri paralel yapının müfettiş baskını hakkında suç duyurusunda bulunmamış.

Şimdi Zaman Gazetesi’nin haberini okuyalım:

Sen misin TÜRGEV'e denetime giden!

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'n oğlu Bilal Erdoğan'ın yönetim kurulunda olduğu TÜRGEV'i denetleyen müfettişlerin başına gelmeyen kalmadı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın emriyle 17 Mart 2014'te Konya'nın Selçuklu ilçesinde TÜRGEV'e ait kız öğrenci yurdunu denetleyen Konya İI Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görevli müfettişler Osman Şahin, Hasan Karakaya, Hasan Kaya ve Müfide Bırtıl önce "paralelci" diye fişlendi ardından haklarında soruşturma açıldı. 3 müfettişe uyarı cezası verildi.

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli Osman Şahin, Hasan Karakaya, Hasan Kaya ve Müfide Bırtıl, geçen yıl 17 Mart'ta Konya'nın Selçuklu ilçesindeki TÜRGEV'e ait kız öğrenci yurdunda olağan bir inceleme yaptı, inceleme sonrasında B.Y isimli bir kız öğrencinin "terör örgütü üyesi" olduğu iddiasıyla yurttan atıldığı yönünde tutanak tutuldu. Müfettiş Osman Şahin, yurt müdürü Reyhan Okçu'ya İI Emniyet Müdürlüğü'nden konuyla ilgili bilgi alip almadıklarım sordu. Müdür Reyhan Okçu da emniyetten bilgi istemediklerini söyledi. Adı geçen öğrencinin TGB üyesi olduğu ve çeşitli etkinliklerine katıldığı tespit edilirken, TGB'nin "terör örgütü" olarak tanımlanması dikkat çekti.

Yapılan denetlemeden bir gün sonra "cafeculis.com" adlı internet sitesi "Parelel yapının müfettişleri TÜRGEV'i bastı" diye haber yaparken, yapılan haberde müfettişlerin inceleme esnasında "kasıla kasıla", "burası malum yurt mu? Bilal'in yurdu mu?" dedikleri iddia edildi. Haber üzerine Maarif Müfettişler Başkanı Mehmet Gürlek ile Hurşit Çanakçı müfettişler hakkında soruşturma açtı. Soruşturmanın ardından müfettişlere uyarı cezasi verildi. Bunun üzerine 3 müfettiş haklarında haber yapan internet sitesi hakkında tekzip davasi açtı ve davayı kazandı. Müfettişler kendilerine verilen uyan cezasina da itiraz etti. Ceza, "somut delil olmadığı" gerekçesiyle ceza oy birliği ile kaldırıldı.

Haberde paralelci müfettişlerin TÜRGEV Kız Öğrenci Yurdu’na baskın yapmalarının nedeni TGB Üyesi olduğu iddia edilen bir kız öğrencinin şikayeti üzerine gerçekleşmiş. TÜRGEV Konya Yönetimi kız öğrencinin yurttan çıkarılması kararı aldığı için kız öğrenci Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayette bulunmuş. Maarif Müfettişler Kurulu Başkanlığı şikayeti fazla ciddiye almış olmalı ki, bir kız öğrencinin yurttan çıkarılması kararını araştırmaları için dört tane müfettiş görevlendirmiş. Müfettişler, mesai saati içinde soruşturmayı başlatmaları gerekirken, yurt yönetimine gözdağı verircesine gece yarısı yurdu basma cüretkarlığı gösterebiliyor. Bir müfettişin soruşturmayı yürütmesi gereken bir konuda nasıl ve kim bu dört müfettişi görevlendiriyor? Bu bir baskın talimatı değil de nedir?

Her yurt denetlenebilir, bizim üzerinde durduğumuz müfettiş Osman Şahin’in “Burası malum yurt mu, Bilal oğlanın yurdu mu ifadesini” kullanması.

Baskın haberini kamuouyla paylaşmamız üzerine Maarif Müfettişler Kurulu Başkanlığı soruşturma başlatıyor, haberde yazıldığı gibi Osman Şahin dışındaki üç müfettişe uyarı cezası verildiği bilgisi de yanlış, tam tersine üç müfettişe uyarı cezası verilmiyor sadece Osman Şahin’e uyarı cezası veriliyor. Osman Şahin’in itirazı üzerine Maarif Müfettişler Kurulu Başkanlığı’nın verdiği uyarı cezasını hangi kurul kaldırıyor dersiniz; o daha ilginç, Valilik Disiplin Kurulu kaldırıyor uyarı cezasını.

Lafı eğip bükmeye hiç gerek yok, Maarif Müfettişler Kurulu Başkanlığı yazdığım yazıdan dolayı kendi görevlendirdiği müfettişler hakkında telaşlanmış olmalı ki hemen soruşturma başlatmış. Sonra görülmüş ki, baskın olayının üzerine TÜRGEV Yöneticileri gitmedikleri için uyarı cezası Valilik Disiplin Kurulu tarafından kaldırılmış. Demek ki paralel yapı her tarafımızı sarmış. Bu konuda da Konya Valimizden bir açıklama bekliyoruz!

TÜRGEV’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın neden çocuklarından başkasını görevlendirmediğini zaman zaman zihnimde tartıştığım olmuştur, nasıl çocuklarından başkasına güvensin adam, Başbakan şehri Konya’da paralel yapı sudan sebeplerle TÜRGEV Yurtlarında bile ellerini kollarını sallayarak cirit atıyor. Dersane baskınlarına nipet olsun diye yapılan baskını Konya görmezden geldi, gelmeye de devam ediyor.

Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na Dışişleri Bakanı olduğu dönemde duyurmaya çalıştığım yazı danışmanları tarafından kendisine iletilmedi mi? TÜRGEV’in Konya Kurucusu daha düne kadar AK Parti MKYK Üyesi olan avukat Hasibe Çepni neden baskın hakkında suç duyurusunda bulunmadı ya da başlatılan soruşturmanın takipçisi olmadı?

Konya milletvekillerine yaptığımız çağrı nasıl kulak arkası edilebildi?

Demek ki biz olayın üzerine gitmesek, baskın lokması yutulacakmış. Yazık gerçekten yazık!

“Paralelci müfettişler TÜRGEV'in kız öğrenci yurduna baskın yaptı!” başlıklı yazıyı okumak için tıklayın!

Zaman Gazetesi’nin haberi okumak için tıklayın!

Önceki ve Sonraki Yazılar