1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Tüketici ve taşıt kredilerine de sınır geldi
Tüketici ve taşıt kredilerine de sınır geldi

Tüketici ve taşıt kredilerine de sınır geldi

Bankalara tüketici kredileri için vadeyi en fazla 36 ay, taşıt kredileri için ise vadeyi en fazla 48 ay yapma zorunluluğu getirildi.

A+A-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte yaptığı değişikliğe göre; tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75’i aşamayacak.

 Taşıt kredileri ile ilgili değişiklikte ise, Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 50 bin Türk Lirası ve altında olanlar için yüzde 75’i aşamayacak. Bu oran, nihai fatura değeri 50 bin Türk Lirasını aşan binek araçlarda, bedelin 50 bin Türk Lirasına kadar olan kısmı için yüzde 70, 50 bin Türk Lirasının üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak uygulanacak, ikinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınacak.

 Yapılan bir diğer değişikliğe göre ise; tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı aşamayacak.

 Yeni uygulamalar, değişiklik öncesinde kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden yapılandırılması halinde uygulanmayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.