1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Teksas Pavyon Durağı!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Teksas Pavyon Durağı!

A+A-

Lise öğrencisi bir genç, “Teksas Pavyon Durağı’nda buluşalım” diyor telefonda. Nasıl irkildiğimi anlatamam. Bizim gençliğimizde de aynıydı durağın adı, değişen bir şey olmamış.

Otuz yıllık Milli Görüşçü ve Muhafazakar insanların belediye başkanlığı yaptığı bir şehirde, yeni yetişen nesil de durağın adını “Teksas Durağı” olarak adlandırıyorsa, belediye başkanlarının ciddi bir şekilde kendilerini sorgulamaları gerekiyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e sesleniyoruz, oraya hafızalarımızdan Teksas Pavyonu silecek tarihi bir sembol mü yükseltir yoksa başka bir şey mi yapar bilmiyorum, bunun üzerine biraz kafa yorsun kendisi de, danışmanları da, daire başkanları da.

Selçuklu’ya Başkentlik yapmış bir şehirde, Selçuklu Payitahtı’nın tam karşısında bir durak. İsim değiştirmekle insanların hafızasından o ismin silinmeyeceğini biliyoruz, hafızalarımıza kazınacak, orasıyla anılacak bir şey yapılmalı!

Teksas Pavyon orada durduğu sürece o ismi değiştirmek de mümkün değil.

Kültür Park, bugün nasıl Dede Bahçesi’yle anılıyorsa, oradaki pavyondan zihinlerimizde eser kalmamışsa, yöntem de aynı olmalıdır.

İki şehzadeyi, birbirine kırdırmadan yönetim modeli geliştiren Celaleddin Karatay’ın yeterince tanınmadığını, yeterince araştırılmadığını düşünüyoruz. Orada Karatay’a yakışan görkemli bir hatıra yapılabilir.

Konya’da bir medeniyet kokmalı!

Sadece mimarimizde değil, insanlarımızda kendi  tarihine istekli, bilinçli bir yol güzergahı çizilmelidir. Medeniyetlerin buluşma kavşağı sloganının içi doldurulmadığı sürece, şehre ne kadar hizmet edilirse edilsin, insanın ruhunu, yüreğini besleyemediğimiz sürece, saçı okşanmayan, harçlığı düzenli verilen bir zengin çocuğunun sevgi, şefkat ve merhametten uzak yaşam sürmesi gibi olacaktır.

Sürekli şehrin dokusuna dokunulmaması gerektiği söylenmektedir, insanlarımızın dokusu tahrip edilmektedir. Şehrin dokusuyla da, insanlarımızın dokusuyla da oynayan şehrin yöneticileridir.

Alaaddin Tepesi’nden Mevlana Müzesi’ni seyreden gözlerimizin önüne beton yığınları dikildi, hiç değilse zihinlerimizi kirleten isimler şehrin duraklarını da, mekanlarını da, sokaklarını da, mahallelerini de, caddelerini de kirletmesin!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic

Önceki ve Sonraki Yazılar