1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Tahir Yüksek, Rektör adaylığından hemen çekilmelidir!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Tahir Yüksek, Rektör adaylığından hemen çekilmelidir!

A+A-

Konya Selçuk Üniversitesi’nde bu ay sonunda ya da Aralık ayı başında Rektör seçimi yapılacak.

Hiçbir üniversitenin rektörlük seçiminde hiçbir rektör adayı “Ben Başbakanlığın adayıyım” deme cesaretinde bulunmamıştır.

Tahir Yüksek rektör adaylığını Başbakanlığın adayı olarak açıklarken kendini güçlendirme hesabı içine girebilmiş, Başbakan Davutoğlu’nu yıprattığının farkına varmayan bir açıklamada bulunmuştur.

Prof. Dr. Tahir Yüksek medyalobim.com sitesi editörü Murat Güzel’e yaptığı açıklamada: "YÖK ve Başbakanlıkla yaptığımız istişarelerde rektörlüğe aday olmamızın Selçuk Üniversitesi'nin geleceği için önemli olduğu ifade edildi. Bu istişareler sonrasında bir devlet görevi addettiğim bu talebi kabul ederek, üniversite içindeki ihtilafları gidermek üzere aday oldum" demiş.

Bu açıklama Tahir Yüksek’e aday olması talimatı verildiği anlamı taşımaktadır.

Tahir Yüksek böyle bir açıklamada bulunma yetki ve cesaretini kimden alıyor ve bu açıklama karşısında AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat ve Başbakanlık yetkilileri neden yalanlamıyor?

Tahir Yüksek’in açıklamasını AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Kerim Özkul da doğrulamış: "İstişarelerimizde Tahir Yüksek ismi üzerinde yoğunlaşıldı. Selçuk Üniversitesi'nin daha da gelişmesi noktasında elimizden gelen desteği vereceğiz" demiş.

Kerim Özkul da böyle bir beyanda bulunamaz.

Bir başka ayrıntıyı daha öğreniyoruz. Tahir Yüksek, Kerim Özkul’un kayınbiraderinin kayınpederiymiş.

Tahir Yüksek ve Kerim Özkul yaptıkları açıklamayla Başbakan Davutoğlu’na zarar vermektedir. Bu açıklamaların medyada tartışılacak duruma gelmesi bir cesaret gösterisi olmaktan çok lafın ilerisini gerisini düşünemeyen bir ferasetsizlik örneğidir.

Tahir Yüksek gerçekten söylediği gibi YÖK ve Başbakanlıkla istişare etmiş de olabilir, bu istişareyi uluorta her yerde paylaşacak durumda olması bile kendisinin yönetici olamayacağını göstermesi açısından yeter de artar bile.

Konya Baro Başkanlık Seçimi’nde Kerim Özkul’dan biz de AK Partili avukatlar üzerinden bir organizasyon yapılmasını istemiştik, o gün Kerim Bey, “Avukatların eğitimli insanlar olduğunu, yönlendirilemeyeceğini” söylemişti, acaba Selçuk Üniversitesi’nin oy kullanma yetkisinde olan öğretim üyeleri eğitimsiz ve yönlendirilmeye müsait insanlar oldukları için mi Kerim Bey böyle bir organizasyonu üzerine vazife edinmiştir?

Tahir Yüksek ve Kerim Özkul’un açıklamalarının ulusal medyaya düşmesini hayal bile etmek istemiyoruz. Tahir Yüksek adaylıktan çekildiğini duyurursa, Başbakan Davutoğlu’nu yıpratmayan bir insan olarak yerini koruyacaktır.

Tahir Yüksek’in YÖK desteğini sağladığı iddia edilen Prof. Dr. Yavuz Atar’ın paralelci Prof. Dr. Sami Karahan’la Mimoza ortaklığı halen devam etmektedir, o bilgiyi de belgeleriyle yayınlayacağız.

Tahir Yüksek ve Kerim Özkul'un yaptıkları açıklamayı okumak için tıklayın!

Önceki ve Sonraki Yazılar