1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Tahir Akyürek’in son dönemi!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Tahir Akyürek’in son dönemi!

A+A-

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek üç dönemdir belediye başkanlığı yapıyor.

Hakkında en fazla söylenen söz, halktan uzak olduğu, randevu taleplerine geri dönüş yapılmadığı doğrultusunda.

On dört yıl boyunca bir belediye başkanı hakkında sadece bunlar söyleniyor, adı hiçbir kirlenmişlikle anılmıyorsa büyük başarıdır, hem de çok büyük bir başarıdır.

Tahir Akyürek’in son dönemi!” başlığı bazı beklenti içinde olanların iştahını kabartabilir, zaten bu başlığı ben de bilinçli olarak kullandım.

On dört yıl boyunca bir insan büyükşehir belediye başkanlığı yaptığı halde şahsi saldırıları ya da kendisiyle ilgili haklı-haksız uğraşıları yargıya taşımayan bir irade gösterebiliyorsa, o insanın duygularını kontrol altında tutabildiği gerçeğini de, belediye başkanlığı imtiyazını şahsi hesaplaşma için kullanmadığı erdemini de teslim etmek zorundayız.

Tahir Akyürek’le ilgili o kadar ağır yazılar yazdım, o kadar sinir uçları alınmış insanları dahi yerinden zıplatacak tanımlamalar yaptım ki, hiçbiri görüşme taleplerimizin önüne duvar ördürmedi.

Tahir Akyürek’in kendine ilke edindiği bir tespiti paylaşacağım; “Bir düşman benim için fazla, bin dost da azdır!

Düşman edinmediği doğrudur, dost sayısını artırdığı söylenemez.  

On dört yıl boyunca AK Parti’nin içinde hiçbir kavganın tarafında yer almadığı gibi, siyasi polemiklere girmeden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaretinden başka işarete göz ucuyla bile bakmayan, bu duruşunu dile düşürmeyen, dillendirmeyen bir saygınlığı korumayı da bilmiştir.

Tahir Akyürek’in, en unutulduğu zamanlarda bile kendini hatırlatan bir özelliği vardır, tabiri caizse küllerinden doğmayı bilen bir adamdır.

Bazı insanları siyaset sahnesine kazandırmayı da düşünmüştür, kişisel ilişkileri siyaset sahnesine kazandırmak istediği insanlarda dahi mesafesini korumuştur. Siyaset sahnesine sürmek istediği ya da kişisel ilişkilerinden dolayı siyaset sahnesine sürülmeleri taleplerine yenik düştüğü insanların duygusallıkları, Tahir Bey’e yeni strateji deneyimleri de kazandırmıştır.

Tahir Akyürek, Konya siyasetinde Konya insanının ruhunu tanıyan, ardında hiçbir siyasi güç olmadan kendi siyasi hamleleriyle kendini güçlü kılan bir modeli üretmiştir.

Bizim siyasi anlayışımıza ters düşen, şehrin siyasi yapısına denk düşen bir siyaset adamıdır Tahir Akyürek.

O çok yakın olduğu bir insandan emin olmak isteyebilir, en yakınlarına mesafe koyma alışkanlığı gösterebilir; üç ay uzaklaştığı insanın kendisi hakkında neler konuştuğunun çetelesini de tutabilir.

Tahir Akyürek’in bu şehirde kendisi istemediği sürece son dönemi olmaz, ne kadar sonunu getireceğiz diyen insan varsa kendi sonlarını hazırlamıştır.

Tahir Akyürek anaç bir adamdır, sabırlıdır, ihtiyaç olduğunu hissetmeden bir adım atmaz, bu şehirde kimseyi ardına almadan kendi kabiliyetiyle ayakta durabilen tek siyasetçidir.

AK Parti öncesinde Konya’da siyaseti dizayn eden adamların ardında da, AK Parti’nin kuruluşundan buyana siyasi belirleyicilikleri olan insanların ardında da hep başka isimler olmuştur.

Konya’da siyaseti dizayn etme hevesliği taşıyan insanların nerdeyse hepsi siyasetin kenarında seyirci olmak zorunda kalmıştır, Tahir Akyürek siyaseti dizayn eden değil, dizayn edilmesi taleplerine kapı aralayan bir yükselişin eşiğindedir; bir cazibe merkezi olması onun elini taşın altına sokacağı anlamına da gelmez.  

Hiçbir güç ona aday olduğu açıklamasını da yaptıramaz, kendini zayıf gören insanlar bulunduğu makamı kaybetmemek için öncesinde kendilerine verilen makamları kaybetmemek adına adaylıklarını açıklar, bunlar boşuna çırpınışlardır, atanmış insana yakışan; siyasi irade ne takdir ederse biz o göreve talibiz demektir!

Önceki ve Sonraki Yazılar