1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Tahir Akyürek, Gençlik Kampları için Beyşehir’den bir ada alacak!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Tahir Akyürek, Gençlik Kampları için Beyşehir’den bir ada alacak!

A+A-

Başlığı bilinçli olarak kullandım, yapacağım hatırlatmanın bir bağlayıcılığı olsun istiyorum.

Yaklaşık üç ay önce bir görüşmemiz olmuştu Büyükşehir Belediye Başkanımızla, o gün "Gençlik kampları için Beyşehir’den bir ada almayı düşündüğünü" söylemişti. Ben de bunu o tarihte yazdığım köşe yazısıyla duyurmuştum.

adakenari.jpg

Yine bir ay önce Yasin Duysak’la bir hafta sonu Beyşehir’e gittik. Esat Duysak ağabey 25 yıl önce, ANAP döneminde Beyşehir’den bir ada satın almış. O dönemde niye Kıbrıs adasını satın almayı akıl edememiş, bilmiyorum.

Esat Bey şahıslardan toplamış almış adada payına düşen arsayı, kamu malı değil, hemen söyleyelim de hafiften takılmamızın cılkı çıkarılmasın.

Beyşehir gölü içinde 18 ada var.

Çok keyifli bir yolculuğumuz oldu. Göl kenarında balıklarımızı yedik. Büyükşehir Belediyesi’nin her ilçemizde yaptığı prestij yoldan da geçtik. Tahir Akyürek’in referandum döneminde müşahede ettiğim ilçelerde müthiş bir karşılığı var.

Sanayi Odası Başkanımız Memiş Kütükçü’nün mahdumunun düğününde Park Bahçeler Daire Başkanı Ceylani Kılıç, -bir akrabalığımız yok, soyisim benzerliği- bir sitemde bulundu,  “Hep eleştiriyorsun belediyeyi, biraz da yaptığımız hizmetleri takdir eden yazılarınız, haberleriniz olsun” diye.

İlçelerde park bahçelerin yaptığı hizmetler, Çevre Başkanlığı’nın yaptığı mezarlık hizmetleri dillerden düşmüyor. KOMEK çalışmaları da öyle. Büyükşehir Belediyesi her ilçemize dokunmuş.

Küçük ama önemli bir hatırlatmada daha bulunmak istiyorum. Yapılan yatırım ve hizmetlerde Güneysınır gibi ilçelerimize öncelik verilmeli, yerel seçimlerde, genel seçimlerde, son olarak referandum seçiminde Güneysınır üzerine düşen seçmen tercihini gösterdi. Bir ayrıcalık olsun için söylemiyoruz, -kaldı ki ayrıcalığı da hakkediyorlar- öncelik bu ilçelerimize verilmeli.

tekne.jpg

Beyşehir gezimizde küçük bir sorun yaşadık, 15 Haziran’a kadar göle tekneyle çıkmak av yasağından dolayı mümkün değilmiş, o sorunu da sağ olsun Beyşehir Belediye Başkanımız Murat Özaltun çözdü.

Ada gerçekten harika. 25 bin metrekare. 16 bin metrekaresi Esat Duysak’ın tapulu malı.

Yol güzergahı otoban gibi. Karayolları ilçe yollarına özen gösteriyor, 6 yerde çalışma vardı, 6 km yer kalmış, yolu görmelisiniz, hem geniş, hem bir yanda Anamas dağları beyaza bürünmüş, kar tepeden ışık hüzmeleri saçıyor, hem bir yanda göle vuran orman yeşili ve mavinin ahengi...

Anamas Dağları'na da bir Kayak Merkezi kurulabilir, vekillerimizin mutlaka gündemindedir, o işi bize düşürmezler(!)

Yasin Duysak’a takılıyorum, “Dünyanın sekizinci harikası kendim zannederdim, buralar Cennet

Beyşehir keşfedilmemiş ya da keşfedenler tarafından insan keşiflerine açılmamış bir ilçemiz.

Emekli olduğunda Ege kıyılarında sahil kasabası hayali kuranlar Beyşehir’in Isparta sınırına yakın kısımlarını mutlaka görmeli.

yasin-duysakla.jpg

Korucuova'dan geçiyorsunuz hemen yanı başında Gölkonak var, Kızılada köyün tam karşısında; ada göl kenarından 5 dakikalık mesafede. Yağmura yakalanıyoruz, adaya indiğimizde etrafımızı keçiler sarıyor. Uzun süredir insana hasret kaldıkları belli. Köylüler teknelerle adaya keçileri bırakıyor, belli bir süre sonra da alıyormuş.

ada-keciler.jpg

Adanın ortasında da küçük havuz denilebilecek bir genişlikte göl var. Su dalgaları doğal bir sahil yapmış ada kenarında.

Kamp düşüncesi gerçekleştiğinde bir tarafta beyler, diğer tarafta bayanlar rahatlıkla suya da girebilir. Su boyu da çok uygun, şeritler boy mesafesi kısımlarına göre çekildiğinde boğulma tehlikelerinin de önüne geçilir.

Şu anda çivi çakılmasına müsaade edilmiyor. Büyükşehir kamulaştırma da yapabilir. Orada ya da başka bir adada sosyal tesis kurulduğunda gençlik kampları için de kullanılır, Konyaspor da burada kampa çekilebilir.

İstanbul’da yazar atölyeleri var. Çiftliklere doğal hayata dokunmayan küçük evler yapılmış, yazarların bir kısmı kiralıyor, bir ay çekiliyor oraya. Hem kafa dinliyor, hem de kafasındakileri kağıda döküyorlar; kitaplarını o çiftlikte yazan yazarlarımız var.

Bu ada yazarlar için de kullanılabilir, sivil toplum örgütlerimiz de kullanabilir. Parti kampları için de çok elverişli.

ada1.jpg

Biraz Esat Duysak üzerinden emlakçılık yapmış gibi olduk, bu ada işi gerçekleşirse, bizim payımıza da ilerde “Biz hatırlatmıştık” başlıklı bir yazı düşsün nasibimize!

Son olarak Beyşehir denildiğinde herkesin dilinde bir Ali Akkanat ismi dolaşıyor. Aliya İzzetbegoviç "Allah'ı tefekkür ederek bulanlardan iyilik yaparak bulanlar daha erdemlidir" diyor. Ali Bey yeni bir yazıyı hakkediyor. Beyşehir Üniversitesi’ni de yapmış, yurt da yapmış, cami de. Beyşehir’in her köşesinde bir eseri var adamın...

Tahir Bey’e Beyşehir’den bir ada aldırtacağız, bunun başka yolu yok!

Önceki ve Sonraki Yazılar