1. YAZARLAR

  2. Doğan HİSAR

  3. STK’ların görevi, belediyelerin kapısında mendil açmak mı?
Doğan HİSAR

Doğan HİSAR

Yazarın Tüm Yazıları >

STK’ların görevi, belediyelerin kapısında mendil açmak mı?

A+A-

Nasıl bir çağda yaşadığımızı gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum; çağla ilgisi yok, çağımızın insanından bahsediyorum.

Sivil inisiyatif diye bir şey kalmadı.

Sivil Toplum Kuruluşları belediyelerin kapısında mendil açarak bir şeyler yapma gayreti güdüyor.

Bu nasıl bir sivil anlayış? 

Sivil inisiyatif kendi mekanını da, kendi programlarını da kendi belirler, kendi organizasyonlarının masraflarını da kendisi karşılar.

Bir şehirde yazarlar, aydınlar, düşünce adamları, fikir adamları, hukukçular, insan hakları derneği olacak, şehrin yönetimine dair en küçük karşı çıkışları olmayacak, olacak iş mi?

Bu kafayla organizasyonlar yapılabilir ancak, hiçbir zaman insan da yetiştirilemez, insanî duruş da gösterilemez!

Adam Dünya Düşüne Derneği adında bir dernek kurmuş, genel başkanlığını yapıyor, kendinde düşünceden eser yok. İnsan utanır böyle bir adı kullanırken, şöyle döner bir bakar kendine!

Yüz binlerce insan binlerce dolarını, EUROsunu bozdurur Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla, sorumluluğunu yerine getirmenin ötesinde tek laf etmez, düşünce adamı 10 bin EURO  bozdurur, reklamanı yapma düşünesinden geri kalmaz. Bunların düşüncesi bu kadar olur. Milyonlarını nasıl koruduğunun sorusu askıda kalır!

Sivil inisiyatif öyle bir bilinçtir ki, sarayda büyüyen Musa’ya kafa tutturur Firavun’a karşı. Onun vefası atalık yapana karşı değildir, onun vefası adaletedir, vicdanadır.

Sivil inisiyatif bilinci mazlumun yanında yer almaktır, hakkı gasbedilenlerin başına geçmektir, babası gibi gördüğü adama bile meydan okumaktır!

En iğrenci de ne biliyor musunuz?

Başında bulunduğu kurumun parasını cebine aktaran insanlardan sivil toplum örgütlerinin para isteyecek kadar alçalmasıdır.

Harama tenezzül edecek kadar alçalmasıdır hem de.

Bir çoğu da İslamî hassasiyet taşıyan adamlardır bunların. Ağızlarından Allah, dillerinden salavat eksik olmaz. Besmeleyle çaylar içilir, besmeleyle yemeklere kaşık sallanır. Haram lokmalar boğazlarında dizilmez, onun hesabının sorulacağına inanmadıkları yerde hesap sorulacak, inansalar da inanmasalar da!

Bu dünyada dolandırıcıyı, gaspçıyı, zimmetçiyi aldıkları üç kuruşla meşrulaştıranlar, öbür tarafta kendilerini meşrulaştıracak benzerlerini de bulamayacak!

Sivil toplum örgütlerinin görevi hakkı ayakta tutmak, hakkı, hukuku korumaktır; emanete hıyanet eden adamdan ‘eman’ dilemek değil, onu bulunduğu makamdan alaşağı etmektir.

Nasıl bu hale geldik?

Alçaklara göz yumacak kadar nasıl alçaldık?

Bu şehirde fazla değil, birkaç tane Müslüman ahlakını kuşanan insan olsaydı, bu kadar pervasızlık yaşanmazdı!

Önceki ve Sonraki Yazılar