1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Soner Cesur'un aldığı paraya, Mali Müfettişler görevlendirildi mi?
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Soner Cesur'un aldığı paraya, Mali Müfettişler görevlendirildi mi?

A+A-

Fethullah Terör Örgütü’nün firari sanığı Soner Cesur, Organize Sanayisi’nde yer alan gayrimenkulünü Şakiroğlu Tarım A.Ş.’nin sahibi Ali Turan’a 6 milyon TL’ye sattı. Şirketin içini boşalttı, daha önce sattığı yerler de mutlaka vardır, bundan sonra da satacağı yer kalmış mıdır bilmiyoruz.

Şimdi ne yapmak gerek? 

Soner Cesur'un vekaletname göndererek sattığı gayrimenkul Türsa Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. A.Ş. adına mı, yoksa başka şirketi adına mı kayıtlıydı?

Haliyle bir tüzel kişilik adına kayıtlı olan gayrimenkulün bilançonun aktifinde yer alması zorunludur. Böyle olunca satıştan elde edilen bedel de aynı şekilde bilançoya işlenmeli, şirketin kasa hesabında veya banka hesabında yer almalıdır. 

Hatta satış meblağının yüksekliği göz önünde tutulduğunda satış bedeli "Banka kapaması" ile olmalıdır.

Yani Şakiroğlu A.Ş. 'parayı elden verdim' diyemez.

Bu yasal bir zorunluluktur. Yok eğer vadeli bir satış ise de çek, senet vb. ödeme vasıtaları ile satış bedelinin kapamasının yapılması zorunluğu vardır.

Ticaretle uğraşanlar bunu çok iyi bilir. Biz de uğraşanlara sorarak aldık bu bilgileri. Bu kadar yüksek meblağlı bir satışı kardeş kardeşe yapsa, kapamasını yapmayanın uykuları kaçar. Kaçmıyorsa, uykularını kaçırtacak bir takip ve iradenin henüz kendilerine yansıyacak bir karşılığı olmadığındandır!

Elbette bu kadar yüksek bir meblağı tahsil eden Soner Cesur bu parayı şirket hesabına bankaya yatırıp "Terör örgütünün finansmanı" iddiasını da göze alıp, ‘devlet gelse de el koysa’ diye bekleyecek değil.

O halde bu para adeta buharlaşmıştır.

Ortaklara kâr olarak dağıtıldığında doğacak gelir vergisini de götürüp devlete yatıracak bir ‘firari sanık’ hayal etmemiz aptallık olur.

O halde lafı uzatmaya gerek yok. Daha önceden haberi yoktu, bilgilendirme ve sorgulayan yazımız üzerine haberdar olan Vali Muammer Erol’un, vakit kaybetmeden bu paranın peşine düşmesi, Maliye Müfettişlerini görevlendirmesi gerekir.

Görevlendirdiyse sorumluğunu yerine getirmiştir, görevlendirmediyse de hata etmiştir.

Biz buradan kendisine hatırlatalım.

Bu mızrak çuvala sığacak türden değil; bu iş birilerinin kafasını yemeden bir an evvel düğmeye basmak gerek.

Aksi halde paralelin kökünü kazımak üzere niyetini ortaya koyan müstakbel Başbakanımız Binali Yıldırım kılıcını çektiğinde araya kaynayacak bürokratlar arasında Konya'dan birileri de olacaktır!

Sizleri rahatsız ettiğimizin farkındayız; rahatsız olun ki, rahatsız olduklarımızı da sizler rahatsız edin.

Bu konularda kimsenin sıfatına, hatırına da bakacak değiliz!

Fethullah Terör Örgütü sanıklarından her türlü taşınır taşınmaz mal-mülk alanlar da devletin malını hırsızlardan aldıklarının farkında olmalıdır; hırsızlara ve devlet düşmanlarına yardım ve yataklıktan yargılanacak duruma gelmeleri de fırsatçılıklarının bedelini ağır ödetebilir!

Önceki ve Sonraki Yazılar