1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Sizlere şerefsiz diyebileceğiniz mahlukların isim listesini verebilirim!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Sizlere şerefsiz diyebileceğiniz mahlukların isim listesini verebilirim!

A+A-

Çok şey değişti bu ülkede daha da değişecek.

Sadece düşünceler değişmedi, insanlar da değişti.

Geçmişte bakışlarından korktuğumuz insanlar utançlarından yüzlerini kaçıracak duruma geldi.

Biz değiştik, sonra da biz değiştirdik ne varsa, kimse bir değişim lütfunda bulunmadı bizlere.

Padişahlığı görmedik bizler, demokrasi adı altında padişahlık yapan insanlar tanıdık. Her biri istediği gibi yönetmeye kalkıştı, onları da asker alaşağı etti hep.

Sadece türbelere koşulmadı bu ülkede, eman dileyenlerden Anıtkabi’e koşanlar da oldu, hepsi okumuş insanlardı, cübbeleri geçirdiler üzerlerine, kimi profesör cübbesini, kimi yargıç cübbesini, kimi de avukat cübbesini.

Kendi iradeleriyle bir şey yapamayanlar hep ölülerden, yatırlardan medet umdular.

Hepsi geride kaldı, bu millet kendi gücünün farkına vardı.

Falakaya yatırılan çocukları Yeşilçam filimlerinde izledik, başımızdan kurşun kalem uçlarını tek tek ayıklayan bir vahşeti de bizler yaşadık.

 Parmak uçlarımız birleştirilerek vurulan cetvellerin, sopaların morluğunda ellerimizi sıcaktan yanmış gibi soğutmak için salladık.

Okulda da dayak yedik, askerde de dayak yedik, düşüncelerimizi ifade etmenin bedelini karakollarda tekme tokat girişen insanlara karşı avazımız çıktığı kadar bağırarak ödedik.

Her yerde kafamıza kafamıza vurdular. Bizim adımıza hep başkaları karar verdi, hep bizi düşündüklerini söyleyerek ezdiler, artık değişti.

Kimse el kaldıracak gücü bulamıyor kendinde, kalkan elleri tutuyoruz, gerektiğinde de el kaldıranların kıçlarına bir tekme basıyoruz.

Bizim olan değerleri hep ideolojik körlüklerimizle reddettik. Daha doğrusu reddeden de bizler değildik, reddiyeciler bizlere reddetmemizi öğrettiler, bizler de ezberlerimizi yerine getirdik.

Her düşünceden insan bedel ödedi bu ülkede.

Kardeşi kardeşe vurdurdular, aynı sofrada yemek yiyemeyecek duruma getirdiler.

Çok şey değişti bu ülkede, daha da değişecek.

Zorbalıkla, baskıyla kimse kimseye bir şey yaptıramayacak. Siyasi tercihlerimiz iktidar olsa dahi muhalefetin haklarını koruyan bir adalet zırhını kuşanacağız hepimiz, zaman ona da yetişti.

Yirmi iki yaşında DGM’de yargılandım; şeriatın tanımını yapabilecek bir bilgim olmadığı halde şeriat propagandası yapmak, örgüt kurmaktan hem de. Devlet büyüklerine hakaretten beş yıl hapis cezası aldım, ilk cezam olduğu için para cezasına çevrildi, ertelendi. Yirmi iki yaşında bir genci zorla devlete düşman yaptılar. Yıllar geçti, devletle devleti yönetenleri ayırt etmeyi öğrendik.

Devlet bizimdi, devleti yönetenlere karşı düşmanlık besleyeceksek beslemeliydik.

Bugün partili cumhurbaşkanı anayasa maddesini başkanlık sistemi olarak tartışıyor olmamız aklımızın ermediğinden değil, eski rejim heveslilerin algı operasyonları kimsenin zihninde yer etmeyecek; o günler çok geride kaldı.

Eğlenceli kampanyaları bile bir kaşık suda boğmak isteyenlerin sayısı ancak sosyal medya kullanıcılarının yüzde biri kadardır.

“Evet” diyene de “Hayır” diyene de saygı duymasak dahi hakaret etmemeyi öğreneceğiz. Siyasi parti liderleri hakaret içeren ifadeler kullansa da biz kullanmayacağız, savunduklarımız kazansa dahi hakaret insanlığımızın yenilgisidir.

Ben hırsıza hırsız diyerek çok tazminat ödedim, gaspçıya gaspçı diyerek çok tazminat ödedim, rüşvetçiye rüşvetçi diyerek çok tazminat ödedim, eğer hakaretlerinizin bedelini ödeyebilecek yüreğiniz varsa, sizlere şerefsiz diyebileceğiniz mahlukların isim listesini verebilirim!

Önceki ve Sonraki Yazılar