1. YAZARLAR

  2. Alper Mikdat AKINCI

  3. Sizin de canınız yanıyor mu bazen…
Alper Mikdat AKINCI

Alper Mikdat AKINCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Sizin de canınız yanıyor mu bazen…

A+A-

İnsanların algılarını nasıl değiştirebiliriz?

Zor hem de çok zor…

Yazar olmak, sorumluk istiyor. En küçük eleştirilerinizde bir mahkeme celbi geliyor. Mahkemelerin genelde konusu hep aynı; adamlara hakaret etmişiz. Adamların yedikleri, içtikleri, çaldıkları, çırptıkları hakkında yazmak, haber yapmak bile suç neredeyse…

Bütün bunların üstüne tuhaf tekliflerle karşılaşıyorsunuz ki; uğraştığımız adamların kurumlarında çalışmaları için referans olmamızı isteyen insanlar da var. Yine de sabırlı davranıyoruz, durumu anlatıyoruz yine olmuyor, bu kez de suçlanıyoruz; “Siz de ne diye uğraşıyorsunuz adamlarla” diyenler de çıkıyor. Oğlunun/kızının iş derdine düşmüş adam, ne desek ne anlatsak faydasız…

Ölüm de nasihat değil hiç kimseye…

Babasını, anasını, kardeşini, oğlunu kaybetmiş insanların dünya meşgalelerine sıkı sıkıya bağlanmasını yadırgıyorum. Konforun esaretinde yaşam sürmeye kararlı insanlara kefeni, mezardaki iki buçuk metrelik alanı hatırlatmanın da hiçbir anlamı kalmıyor.

Bütün sanrılarımız bir sancıdır aslında…

Tamahkarlıklarımızı kökünden kesecek tek keskin bıçak inançtan başka bir şey değil. Sahabenin canını verdiği Hz. Muhammed (s.a.v.)’in hayatı, yaşadığı yer, günlük yediği içtiği, geride bıraktığı dünyalık neydi de O’nun ümmeti olan insanlar Firavun gibi yaşayabiliyor?

Müthiş bir şekilde canım yanıyor…

Tanıdığım, bildiğim, vakitli vakitsiz birbirimizi aradığımız dostlarım neyin rehavetine kapıldılar da, duyarlıklarının üzerine atalet yorganını çektiler. Doğrusu ebedi bir uykuya yatacak olunsa da, hatıralardan başka hiçbir şey düşmeyecek hatırlarımıza.

Birimiz öldüğünde “Bu yarım kaldı, şimdi hangimiz onun gibi çabalar, onun gibi etrafı derler, toparlar” denilecek adam da kalmadı!

Şükürler olsun Rabbimize bize hidayet bahşetti!

Günahlarımızdan nasıl arınacağımız da belli, nasıl yaşamamız gerektiği de.

Allah’ın gözüne girme uğraşılarının dışında kimin gözüne girmeye çalışırsan çalış hepsinin hesabı sorulacak!

Müslüman yattığı yerden belli olur aslında.

Hz. Muhammed (s.a.v)’den daha fazla ibadet edemeyeceğimize, daha fazla adaletli olamayacağımıza göre, hiç değilse O’nun standartlarında yaşamayı ahlak edinebilmeliyiz!

Yolda kalmışlara yardımını esirgeme Allah’ım!

Bizler sırat-ı mustakim yolunun yolcularıydık.

Yolumuza kendi ellerimizle engeller koyduk, kimse çıkmadı karşımıza; kendimize kendi düşmanlığımız yetti!

Bizleri nefislerimizin isteklerine boyun eğdirme Allahım, boynumuz da sadece sana eğilsin, alnımız da sadece senin huzurunda secdeye varsın; bizlere kendi ilahlığını ortak koşturma!

Sadece Peygamberlerini koruyorsun biliyoruz; bizlere de merhamet et!

Kaldıramayacağımız yük de yüklemedin; bizler kendimize yüküz, bizleri kendimizden kurtar Rabbim!

Allah’ım bizlere yeniden iman ettir, bir daha da bizleri kendi nefislerimize yendirme!

Önceki ve Sonraki Yazılar