1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Size bir teklifim var; bunu bir düşünün!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Size bir teklifim var; bunu bir düşünün!

A+A-

AK Parti Konya milletvekili Hüseyin Üzülmez, Konya Ticaret Odası Başkanı olduğu dönemde personelle karşı karşıya geldi. Yeni hatırlatmalarda bulunmayacağım, benim derdim başka; pratik bir deneyimin paylaşımını aktaracağım, sonra da sizlere açık bir teklifim olacak!

Sebeplerine hiç  girmeyeceğim; Hüseyin Üzülmez’le ilgili şahsi hiçbir sorunum olmadığı halde hakkında suç duyurusunda bulundum. Ticaret Odası personelinin eş ve çocuklarıyla gerçekleştirilen protesto eylemlerine katıldım. Üzülmez de hakkımda bir sürü tazminat davası açtı. Davaların da bir kısmı devam ediyor. Hüseyin Üzülmez’le dostluğumuz olmasına rağmen haksızlık karşısında personelin yanında yer almak vicdanî bir sorumluluktu. Personel arkadaşlar çok sıkıntı çektiler, ben de tazminat ödedim, sonunda kazanan hak mücadelesi oldu.

KONTV’yle ilgili de bir mücadele başlattım. Halkın kurduğu televizyonun yeniden halka iade edilmesini talep ettim. Onlarla da onlarca mahkememiz oldu. KONTV yöneticileri hakkında da suç duyurusunda bulundum. Evime iki kez haciz geldi. Ne var ne yoksa alıp götürdüler. Bir kez de avukatları bile şaşırtan cep haczi yaşadım. Bunlarla da kişisel bir hesabımız yoktu. AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun’un evinde çözüm için toplantı düzenlendi. Sonunda televizyonun da devrini sağlayacak bir formül geliştirildi. Bir vakıf kuruldu. Kurulan vakfın mütevelli heyeti de denetçileri de aynı kişilerden oluşsa dahi bir kapı aralandı. Televizyon bugün olmasa dahi yarın vakfa devredilecek. Televizyon üzerinden kazanılan imtiyaz ve kazançların iadesi nasıl olacak sorusunu yine yöneltiriz, dedim ya derdim başka bu kez.

PANKO Birlik Başkanı Recep Konuk’la ilgili gündem oluşturan yazılar yazdım, haberler yaptım. Zaman zaman köylere de gittim, çiftçileri bilgilendirdim. Recep Konuk hakkında da suç duyurusunda bulundum. Recep Konuk’un hakkımda açtığı davların haddi hesabı yok; onlarla ifade edilecek türden de değil. Bu mücadelenin sonunda da kazanan biz olduk. Recep Konuk’un aldığı “Altın Hisse” yasa çıkartılarak iptal edildi.

Birkaç tane de bazı kurumlarda, il müdürlerinin görevden alınmasını sağladık.

Yazmakla yetinmedim, suç duyurusunda bulundum, o da yetmedi eylemlere katıldım ya da hedef kitleyi bilgilendirdim.

Gelin birlikte siyasi bir mücadele verelim. Siyasi kimliklerimizi koruyarak, gerçek bir siyasi mücadelenin içine girelim. Hangi ideolojiden olursak olalım, hangi siyasi partiyi desteklersek destekleyelim; dilimiz, kalemlerimiz konuştuğu kadar attığımız taşların yerini bulması uğraşılarında birliktelik sağlayalım.

Hepimizin yaşadığı şehre, yaşadığı çağa karşı sorumlukları var. Siyasi birliktelikler belki karın doyuruyor ama hakların korunmasını duyarlı insanlar gerçekleştirecektir. Aynı düşünceleri paylaşmamız gerekmiyor, aynı haksızlıkları gören, aynı duyarlığı gösteren vicdanlarımız olsun yeter. Güçlülere karşı güçsüzlerin yanında yer almak çok da zor değil. Kendimizi güçlülerle birlikte olduğumuzda bir yerlere taşırız, her güçlünün yanında yer almak mazlumun ahını almaktır aynı zamanda. Güçsüz insanların yanında yer almak, güçlünün gücüne karşı bedenlerimizi, fikirlerimizi, akıllarımızı, emeklerimizi siper etmek bizlerin görevidir. Bir mazlum için kırk yıllık dostluğun olan güçlüye karşı tavır takınmanın erdemli bir duruşu vardır. Mazlumla hiçbir geçmişin, hiçbir yaşanmış anın olmayabilir, ilk kez gerçek bir yaşanmışlığı paylaşmak, hatta mazlum sonra sırt dönüp kendisi için karşısına dikildiğin güçlünün gönüllü havariliğe soyunsa dahi bu kararlı duruşu göstermek, güçsüzün sırtından hançerlediği kanın bedeliyle güçlü yanında bir değer bulmasını sağlayacaktır.

Hak; insan üzerinde tecelli eder. Hak insanın bir uzvu kadar kendisinin hakkıdır. Her koparılan hak, insandan koparılan bir uzuv kadar acı vermelidir bize. Sokakta gördüğümüz uzvu eksik insanlara karşı bir merhamet besleyebiliriz, nihayetinde bir kazadır ya da bir sebebi vardır ama hak uzuvlarının koparılışının sebebi hepimiziz.

Şimdi gelelim teklifime. Havanda su döven bir yerde durduğum söylenemez. Bir dernek, bir vakıf kurmaya da gerek yok. Önce sayımız kaç olursa olsun bir tanış olalım. Tekliflerimiz de açık olsun. Birbirimizi bağlayıcı olmamıza da gerek yok. Bazı gündeme alınan haksızlıkların önüne; siyasi, arkadaşlık hukuklarını da geçirebiliriz. “Ben bu meselede birlikte hareket edemem” deme haklarınızı saklı tutun, hiç sorun değil. En azından hepimizin ortak duyarlık gösterdiği haksızlıklarda birlikte hareket edebilmeliyiz. Kırmadan dökmeden suç duyurusu alışkanlıkları edinmeye, ortak bildiriler yayınlayarak kamuoyu oluşturmaya, yasa taslakları hazırlayıp sorunların çözümüne katkı sağlamaya adım atabiliriz. Bunu bir düşün derim!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar