1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Siyasetçi sıfatlarını işyerini değil, Türkiye'yi büyütmek için kullan!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasetçi sıfatlarını işyerini değil, Türkiye'yi büyütmek için kullan!

A+A-

Bir çok aday adayından ve ilçe seçmenlerinden e-posta alıyorum. Herkesin bir hesabı var. Yanlış aday hususunda birleşmemize rağmen niyetlerinden fersah fersah uzak olduğumu belirteyim. Aday adaylarının esas derdi niye kendilerinin tercih edilmediği, seçmenlerin de kendilerini yakın hissettikleri aday adayının aday olarak gösterilmediğinde birleşiyor.

Bazı ilçelere bakıldığında aday adayı kısırlığı da göze çarpıyor. Mevcut aday adaylarına seçmenin mahkum edilmesinin sebesibi; ilçe teşkilatları özelde de il başkanlığının görevlendirdiği ilçe koordinatörleri tarafından başvuru yapan aday adaylarının dışında kamuoyu karşılığı olan bir adayın il başkanlığına taşınamamasıdır. AK Parti’ye yakın olan, aday gösterildiğinde ilçeler tarafından “Şimdi yakıştı” denilebilecek aday tespitlerini il başkanlığı yapabilmeliydi. Teklif götürülmesi kimseyi küçültmeyeceği gibi, partinin ilçe nezdinde prestijini koruyacak, ilçede oyların da artmasını sağlayabilecekti.

Konya özeline baktığımızda Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı’na üç kişi müracaat etmiş, müracaat eden adayların her ikisi de yakıştırılma düzeyinde kimsenin gündemine girmemiştir. Konya’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yakıştırılacak isimlerin müracaat etmese bile konuşulacak bir karşılıkları olmaması, bir alternatif ismin üretilememesi gerçekten üzücü bir durumdur. Konya Büyükşehir Belediye Balkanı Tahir Akyürek, tercih edilen bir aday olmalı, mahkum olunan bir aday olmamalıydı. Konya’nın en büyük sorunu, yeni simler üretememesi, kendini kısırdöngüye mahkum etmesidir. Bu şehirden maalesef duruşu olan bir insan bile çıkmamaktadır, işin dedikodusunu yapmakta mahir olan Konya’nın kanaat önderleri “Dediğim dedik” tavırlarını, sadece ellerinin altında tuttukları yapılarda ya da işyerlerinde göstermektedir.

Siyasi tanışıklıkların, siyasi yeterliklerin önüne geçtiği bir şehir siyasetinden hiç bir şey çıkmaz. Konya halkı kendi siyasi tercihini bu zamana kadar hiçbir partide ne genel merkeze ne de meclise taşıyabilmiştir. Bu şehir, kendini koruyan yapısı olmakla birlikte, itaatkar bir anlayışı da insanlarının iliklerine kadar işletmiştir. Menfaatleri uğruna olmadık dedikoduyu üretmekten, iftira atmaktan geri kalmayan lobici, komitacı yapı, Konya’nın menfaati  uğruna kılını kıpırdatmamaktadır.

Bu şehirde yılladır her hafta her cemaat tefsir sohbetleri yapıyor, yılladır hadis, siyer sohbetleri yapılıyor, yıllardır tasavvuf sohbetleri yapılıyor, yıllardır bu şehirden İslamî duruşu olan bir insan çıkmıyorsa, siyaset yapıları gibi o cemaatlerin de zeminlerinde bir sorun var demektir.

Ne bölgesel ne de yerel milliyetçilik yapmadığımı belirtmeliyim, ben sadece yaşadığım coğrafyada şahsına münhasır bir şahsiyet yetiştirilememesinden, şahsi hesaplardan uzak bir şahsiyet çıkarılamamasından bahsediyorum. Konya halkı menfaatlerinde de birlikte hareket etmekten çok uzaktır. Milli Görüş Bayrağı’nın ilk dikildiği yer Konya olmasına rağmen, saltanat sancağı hep başka illerin elinde sallandırılmıştır.

Kayseri kıyaslaması Konya için yeterli olacaktır. Kayseri’den Abdullah Gül Cumhurbaşkanı, Taner Yıldız Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı, Salih Kapusuz AK parti Genel Başkan Yardımcısı, Mustafa Elitaş AK Parti Grup Başkan Vekili’dir; partinin her kademesinde en etkin yerlerde Kayseri eli vardır. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de Türkiye gündeminde varlığını gösteren, Başbakan Erdoğan tarafından saygı görülen bir isimdir. Konya milletvekillerinden T.B.M.M’de de, AK Parti Genel Merkez’de de üst düzey bir yetkili yoktur; Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu kendi birikimleri neticesinde bakan olmuştur, Konya siyasetinin onun üzerinde de zerre kadar emeği yoktur.  

Yüzde yetmişin üzerinde oy veren bir halkın siyasette temsil kabiliyeti ortadadır, siyasi temsilcilerde sorun olduğu kadar, Konya halkında da sorun vardır.

AK Partili Konya milletvekilleri, belediye başkanları, AK Parti teşkilatları diğer siyasi partilerle kıyaslandığında; en kötü ilçe teşkilatı diğer partilerin en iyi ilçe teşkilatından, en kötü milletvekili diğer partilerin en iyi milletvekilinden, en kötü belediye başkanı diğer partilerin en iyi belediye başkanından daha iyi durumdadır. Mesele kötülerle kıyaslama ise durum iyidir; iyilerle kıyaslama yapıldığında Konya siyaseti yerlerde sürünmektedir.

AK Parti’nin tek muhalefeti kendi içinden çıkacak olan yeni bir kuşak değişimiyle gerçekleşecektir. Daha doğrusu bütün siyasi partiler gençleşmek zorundadır. Firavun’un zulmünden kaçan halk, kırk yıl sonra şehre inmiştir. Yeni yetişen nesil ne Firavun tanımıştır ne de şehrin ‘Karun’larını. Özgür yetişen yeni bir gençlik şehri kuşatmış, şehrin krallarına kafa tutmuştur. Siyasi partiler gençleşmek zorundadır, Konya siyasetinde bir arpa boyu yol alınmak isteniyorsa, kırk yaşın altındaki insanlara fırsat da değil hakları verilmelidir.

Yaşamları boyunca emredileni uygulayan insanlardan siyasi belirleyicilik, inisiyatif kullanımı beklenemez. Konya siyasetine yön verenlerin neredeyse hepsi itaat kültüründen gelmiş, itaat ettikleri otorite ortadan kalktığında da, kendi iradeleriyle karar verme yetileri olmadığı için, kararsızlıkları, ‘kötü karar’ verme iradesini bile gösterememiştir. Siyasi otoritenin boşluğunda kim neyin kenarından tutma becerisi göstermişse, kaptığı elinde kalmış, boşluk olan yerleri de en liyakatsiz insanlar doldurmuştur.

Bir şehri otuzbeş yaşlarındaki bir genç yönettiğinde İstanbul’dan Recep Tayyip Erdoğan çıkacaktır. Kayseri’den Abdullah Gül, Manisa’dan Bülent Arınç çıkacaktır. Bugün siyasete yön veren insanların hepsi genç yaşta belediye başkanı olmuş ya da milletvekili olmuştur. Süleyman Demirel de, Bülent Ecevit de öyledir.

İşyerlerini büyütmekten başka vekillik sıfatlarını kullanmayan insanlar, Türkiye siyasetini büyütemez. Birilerinin ağzından çıkacak söze bakarak, kullandığı örnekleri zenginleştiren bir siyaset adamından siyasi mütefekkirlik de beklenemez!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar