1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Sivil toplum örgütleri sivilliğe hasret!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Sivil toplum örgütleri sivilliğe hasret!

A+A-

Biz nerede yata yaptık diye düşünmemiz gerekiyor. Bizim neden umutlarımızı sürekli bir adım ötesine taşıyamadığımızın muhasebesini de yapmamız gerekiyor. Sivil toplum örgütlerimizin sivil olamayışı, kuruluş tüzüklerine bağlı bir faaliyet yürütememiş olmaları, bizlere hep siyasi kazanımlarımız yasal alanlar açtırıyor ama insanımıza siyaset dışında sivil bir duruş kazandıramıyor. Sivil toplum örgütlerimizin ulusal ve yerel yapılanmalarında görev üstlenen insanlarımızın şartların biraraya getirdiği hikayelerden öte bir hikayesi de yok maalesef. Hatta aynı düşünceleri paylaşan halkımız sivil toplum örgütlerinden birkaç adım önde yürüyor. Sivil toplum örgütlerinin örgütlenme gibi bir çabası olmadığı gibi, yönetim kurulu üyelerinde de bir değişiklik gözlenmiyor. Kendi sivil alanları içinde kendilerini resmileştiren, bir süre sonra da tabela hareketine dönüşen yapıları, kendilerine tapulayan, nerdeyse çocuklarına miras bırakacakları bir hareket haline dönüştürülüyor. Bir çoklarının çocukları da miraslarına kattıkları yapının mirasyedisi dahi olmak istemeyen, yapılan şeylerin gereksizliğine inanan bir kuşak ayrışımını yaşıyor.

Türkiye’de politik olmayan ne varsa, hepsi de politikanın açtığı yolda müsaade edildiği kadar yürümeye mahkumdur. Sivil anlayış sivil toplum örgütlerimizde, sivilliğe hasret bir bekleyiş içindedir.

***

İnsanlık makamımızı artıracak insanlarla görüşmekten uzak kaldığımız sürece, hangi makama gelirsek gelelim, varolan insanlığımızdan da bir şeyler eksilecektir!

Tarihi mekanları ziyaret ettiğimiz kadar, insanlık tarihimize yön veren, yaşayan fikir abidelerimizi de ziyaret etmeliyiz. Nasıl da vefasızlaştık, nasıl da kirlenmiş bilgilerimizin bile ekabirliğini yaşatıyoruz kendimize. Etrafımızda saygı duyacağımız insan kalmamışsa, kendi saygısızlığımızdan kaynaklanmaktadır. Hz. Ali'nin 'Bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum'daki inceliği, nezaketi, öğrenme aşkını, kendimizi keşfetme öğretisini hepten unuttuk!

Bir önder arayışı anlamında söylemiyoruz elbette ki, fikirlerinden istifade ettiğimiz, kitaplarını okuduğumuz, geçmiş yıllarda sohbet halkalarında bulunduğumuz, düşüncelerimizin ve şahsiyetlerimizin gelişmesine katkı sağlayan insanları kasdediyoruz.

***

Birbirine dokunmadığı sürece, pamuk ipliği halat gibi durur insanların gözünde...

***

Bizlerin iş ya da kariyer talepleri kadar, siyasilere; aklımızın erdiği kadarıyla neler yapmaları gerektiğini söyleyecek diyaloglar da geliştirmemiz gerekiyor!

***

Başbakan Ahmet Davutoğlu, fakir sofralarında iftar açtığı gibi, fakirlere kendi evinde de iftar açtıracak bir geleneği başlatabilmelidir!

***

Kaç kez her şey anlamsızlaştı gözümüzde, sen sınadığın için her şeyin bir anlamı var sadece!

 

https://twitter.com/ahmetsukrukilic   

https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic 

 https://www.facebook.com/cafekuliscom

Önceki ve Sonraki Yazılar