1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Sevda Kuşun Kanadında dizisini M.T.T.B'liler protesto etmelidir!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Sevda Kuşun Kanadında dizisini M.T.T.B'liler protesto etmelidir!

A+A-

Mesut Uçakan’ın yönetmenliğini yaptığı, TRT 1’de her Cuma günü yayınlanan “Sevda Kuşun Kanadında” dizisini merakla bekledik, heyecanla izlemeye başladık.

Milli Türk Talebe Birliği üzerinden bir dizi çekiliyorsa, öncelikle M.T.T.B.’nin tarihine, ahlakına, o dönemin gençleri üzerinde emeği olan insanlara saygı duyulması gerekir.

Arapça Ezan’ın Türkçe Ezan’a çevrilmesi üzerinden başlayan kurgu başlangıçta büyük işler çıkarılacağı hissi vermişti, çıka çıka katil subayın kızına aşık olan bir M.T.T.B’li genç çıktı karşımıza.

Konjonktüre uygun hale getirilen senaryoda bir anda Fethullah Gülen tiplemesi bitti, ne Necip Fazıl Kısakürek ne de Necmettin Erbakan onun kadar dizide yer almıyor. Bu nasıl bir pespayeliktir!

M.T.T.B. gençlerinden militan çıkmaz, zaten M.T.T.B. tam da bu anlayışın karşısında ilim, irfan, İslamî öğretilerin bağımsız bir şekilde öğretilmesinin misyonunu taşıyan, pratik anlamda da uygulayan bir birliktir.

Her M.T.T.B. bağlantısı olan gence bir de aşk yaşayacağı kız bulmak, M.T.T.B. tarihini sulandırmaktan başka bir şey değildir.

Mesut Uçakan iyi bir yönetmen olabilir, işin o kısmı beni ilgilendirmiyor, beni ilgilendiren bu dizinin M.T.T.B. ahlakını, anlayışını, emeğini, hayalini yansıtmadığıdır.

Birlik Vakfı ve M.T.T.B. yöneticilerinin kendi tarihlerine sahip çıkması gerekiyor. Senaryo da berbat, tercih edilen aktörler de, başka dizilerde başarılı olabilirler suç onlarda değil!

7 Güzel Adam'da da aynı kafa çalıştı, akıbeti belli!

Bizler üzerimizde emeği olan insanların emeğini ve kendi tarihimizin değerlerini, mirasyedilere tükettiremeyiz. 

Bir dava tarihi, birilerinin işsiz kalmasının iş edinmesi yeri değildir, ekmek kapısı hiç değildir. O tarihte göz yaşı var, aşağılanma var, zulüm var, şehit var. Çekin ellerinizi hakkını veremeyeceğiz işlerin üzerinden!

Birkaç saniyelik Kasımpaşalı genç Tayyip Erdoğan, birkaç dakikalık Zahit Kotku, birkaç dakikalık Necmettin Erbakan sahnesiyle bu dizi kurtarılamaz. Saatçi Hüsnü muteber bir adam ama kızı bu muteber adamdan hiç etkilenmemiş, abisi kadar yakın gördüğü başrol oyuncusu dayısının oğlundan etkilenmemiş, nişanlısından hiç etkilenmemiş.

Elinde silah M.T.T.B’li genç, komiserle işbirliği içinde, okullara zannedersin M.T.T.B. gençliği hakim, hangi zamanda yaşıyorsunuz?

M.T.T.B.’nin sanat, edebiyat, sinema ve okumalar üzerinden, en çok da Necip Fazıl Kısakürek üzerinden dizisi çekilebilir.

İşin cılkını çıkarmanın da alemi yok, Fethullah Gülen’in M.T.T.B. üzerinde hiçbir zaman etkisi olmamıştır, 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra diziye yerleştirilmesi tam anlamıyla iktidar yalakalığıdır, biri çıkıp o tarihlerde birkaç konferans verme dışında Fethullah Gülen İstanbul’da mıydı diye sorsa, ne cevap verilecek?

M.T.T.B.’nin hayali kurgulara ihtiyacı yoktur, oradan gelen insanlar bugün Türkiye’yi yönetmektedir.

Saçma sapan bir kahraman yaratıp onun hikayesi üzerinden M.T.T.B. anlatılamaz, M.T.T.B.’nin yetiştirdiği insanların gerçek hayat hikayeleri vardır, o hikayeler hem sahicidir hem de insan yüreğine dokunacak cinstendir.

Herhangi bir M.T.T.B. il Başkanlığı yapmış insanın hayatı bile dizi olarak çekildiğinde, bizlere katacağı çok şey olacaktır.

Sevda Kuşun Kanadında” dizisini protesto ediyorum, en fazla da bu protestoyu M.T.T.B. mirasını devam ettiren genç arkadaşlarımız göstermelidir!

Önceki ve Sonraki Yazılar