1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Selçuk Hukuk'ta yargı teröristi yetiştirenler hafife alınamaz!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Selçuk Hukuk'ta yargı teröristi yetiştirenler hafife alınamaz!

A+A-

12 Ağustos 2017 tarihinde yazdığım “FETÖ’nün Hukuk Fakültesi’ndeki inlerine girdik”, başlıklı yazının devamı niteliğinde okunacak bir araştırma ve ihbar yazısıdır.

FETÖ/PDY’nin Türkiye’nin her yerindeki kamu kurum ve kuruluşlarına nüfuz ettiğini, bunlar içerisinden özellikle askeri ve mülki erkan ile hukuk fakültelerine yapılan sızmaların büyük önem taşıdığını biliyoruz. Darbe girişimi öncesinde bu kurumlarda bulunan FETÖcülerin kaç kez darbe girişiminde bulunduğuna da hepimiz tanıklık ettik. Bu konuyu Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi özelinde biz de gündeme getirmiştik. FETÖ sanıkları silahlı terör örgütünün yargı ve kamu ayağını, sermaye havuzunu oluşturmaktadır. “Bizde silah mı var” zırvalarıyla kendilerini savunmalarının hiçbir anlamı olamaz. Yargı darbesi gerçekleşmiş olsaydı, terör örgütünün silahlı hainleri, FETÖ’ye desteklerini esirgemeyecekti. Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan FETÖcü hakim ve savcıların “Şike ve Ergenekon Davaları”nın aktörleri olduğunu, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u tutuklayanların da Selçuk Hukuk’tan mezun olduğunu 2014 yılının Ocak ayında yazmıştık.  Vedat Dalda ve Seyfettin Mermerci isimlerini "Nur topu gibi hakimler Selçuk Üniversitesi'nde yetiştiler" başlığıyla duyurduğumuzda, FETÖ’nün firari sanığı Sami Karahan yazımıza erişim engeli kararı aldırtmıştı. Seyfettin Mermerci’nin de tekzibini yayınlamıştık. Sami Karahan, Selçuk Üniversitesi’ndeki FETÖ yapılanmasının başıdır, twitter hesabından şahsıma “Şampiyon” diye seslenmekten de geri kalmıyor domuzun başı!

Sadece Selçuk Üniversitesi mezunu hakim ve savcılardan kaç kişi ihraç edilmiştir, kaç avukat yargılanmaktadır, tespit edilmesi yeterli olacaktır. FETÖ Davaları’na bakan hakimlerimizin yargı darbesi gerçeğini sanıklar üzerinde değerlendirmesi kanaatini taşıyoruz. FETÖ’nün yargı yapılanmasında, hile ve desiselerle kazandırılan hukukçuların, cübbelerinin altında gizledikleri terörist kimliğini kimse hafife alamaz.

Yazıya konu teşkil eden araştırma görevlisi alımıyla ilgili dosya ekinde yer alan bazı belge ve bilgilere ulaştıkça yayınlıyoruz. Daha önce bu işin takipçisi olacağımızı duyurmuştuk.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Organize Suçlar Savcılığı tarafından Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı’na yazılan müzekkereyle 31.01.2011 tarihinde yapılan ÖYP sınavıyla araştırma görevlisi olarak alınan kişilerle ilgili belge talebine cevap olarak verilen ve Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2017/303 sayılı dosyasında bir kısmı sanık olarak yargılanan bu kimseler hakkındaki belgelerde yeni bazı isim ve bilgilere ulaştık.

Öncelikle yapılan yazışma eklerinden anlaşıldığı kadarıyla, sınavın yapılmasından 21 gün sonra o zamanki Hukuk Fakültesi Dekanı ve 672 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Ömer Ulukapı’nın asıl adayların kayıt yaptırmaması üzerine oluşturulan yedek adayların isim listesini Selçuk Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı’na gönderdiğini görüyoruz.

Öncelikle burada o dönemde geçerli mevzuat hükümleri çerçevesinde yedek aday belirleme yetkisi olup olmadığı üzerinde durulmalıdır. Eğer böyle bir imkan yoksa yapılan işlemin usulsüz sayılabileceği yetkili merciler tarafından değerlendirilmelidir.

Bu husus özellikle 692 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen ve Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesinde sanık olarak yargılanan Mehmet Deniz’in yedek aday olarak çağrılması ve atanmasıyla ilgili olarak önem taşımaktadır. Bu adamı kimin koruduğunu iki sanık itiraf etmişti. Adını yayınladığım Rektör Yardımcısı “Çamurlaşmayacağını” yazmıştı bana. Daha nasıl çamura bulaşacaksın be adam!

Bu sınavla ilgili olarak ulaştığımız önemli bir bilgi, Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2016/3 esas sayılı dosyasında sanık olarak yargılanan firari sanık Mustafa Durna’ya ilişkindir. İki kişinin başvurduğu sınavda diğer aday sınava katılmamış, Mustafa Durna da yazılı sınavdan 65 puan alarak 27 yabancı dil puanı ve 75,6 ALES puanı ile araştırma görevliliği kadrosuna atanmıştır. Firari sanık Mustafa Durna’nın değerlendirme jürisinde 672 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Ömer Ulukapı, 675 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılan Mehmet Akif Kütükçü ve halen Hukuk Fakültesi Dekan Vekili sıfatıyla görev yapan Mustafa Avcı yer almaktadır. Bu kağıdın da incelenerek, değerlendirme jürisiyle ilgili işlem yapılmasını savcılığımıza ihbar etmiştik.

31.01.2011 tarihli sınavla alınan diğer bir aday olan Şükrü Behlül Taşdemir’in kağıdının incelenmesine ilişkin bilirkişi raporunda, incelenme sonucunda değerlendirme jürisi tarafından 70 puan verilen kağıdın en fazla 45 puan alabileceği görüş ve kanaatine ulaşılmıştırdenilmektedir. Sınav değerlendirme jürisinde 672 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Ömer Ulukapı ve İbrahim Ercan ile 675 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Recep Akcan bulunmaktadır. İbrahim Ercan’la Recep Akcan adli kontrol şartı olmaksızın tahliye edildi.

Diğer bir FETÖ/PDY sanığı İlyas Coşkun’un sınav evrakında da ciddi değerlendirme hatası görülmektedir. Bilirkişi tarafından İlyas Coşkun’un sınav evrakında 41 puanlık bir fazla puanlama tespit edilmiştir. Sınav değerlendirme jürisi 672 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Ömer Ulukapı, Reyhan Sunay ve Murat Tümay’dır. Murat Tümay’la ilgili olarak itirafçı Mustafa Arıkan’ın ifadelerinde bazı isnatlara yer verilmektedir. Bunların isabet derecesini ve Murat Tümay’ın şu an için faaliyette bulunduğu kurumun kendisi hakkında bir işlem yapıp yapmadığını bilmiyoruz. Ayrıca İlyas Coşkun’un jürisinde yer alan Reyhan Sunay’ın da Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2017/303 esas sayılı dosyası eklerinden Bankasya’da hesabı bulunan öğretim görevlileri arasında yer aldığını tespit ettik.

Burada dikkatimizi çeken diğer bir hususa daha dikkat çekmek istiyoruz. Bazı değerlendirme tutanaklarında yer alan sıra numaralarıyla aday sayıları birbirini tutmamaktadır. Örneğin Hukuk Tarihi Anabilim Dalı sınav değerlendirme tutanağında sıra numarası 8 olmasına rağmen 7 adayın ismi vardır. Benzer şekilde, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı sınav değerlendirme tutanağında sıra numarası 5 olmasına rağmen 4 adayın adları yazılıdır. Yine Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku Anabilim Dalı kadro derecesi beş olan alımla ilgili sınav değerlendirme tutanağında sıra numarası 5 olmasına rağmen 4 adayın adı yazılıdır. Ticaret Hukuku sınav değerlendirme tutanağındaysa sıra numarası 7 olmasına rağmen 6 adayın adı bulunmaktadır. Bu tutanaklarda sınava girmeyen adaylar, “girmedi” diye gösterildiğine göre, sıra numarası ile sınava giren adaylar arasındaki sayısal farklılık ya da eksiklik acaba neden kaynaklanmaktadır? Bu husus açıklanmaya muhtaçtır.

31.01.2011 tarihli ÖYP sınavı, FETÖ’nün kamuyu işgal örneğinin binlercesinden sadece biridir. Bu sınav bağlamında özellikle bu sınavla kamuya alınanlar ve değerlendirme jürileriyle ilgili olarak, yetkililerimizi gereken soruşturmayı yapmaya çağırıyoruz. Bir önceki ihbarımıza ilave olarak, gereken ihbarda biz de bulunacağız.

Mustafa Arıkan’ın 23.11.2016 tarihli beyanını Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi bağlamında FETÖ’yle mücadele açısından önemli bir not olarak buraya düşüyoruz: Tam tarihini hatırlayamıyorum ancak fakültemize asistan alımının toplu olarak yapıldığı ve yirmi kadar asistanın alındığı bir sınav vardır. Bu sınavda FETÖ örgütünden olan Mücahit ÜNAL ve Serhat KIRTILOĞLU kimlerin kazanacağını dekan Ömer ULUKAPI ile birlikte planlamışlardır. Bu nedenle bu sınavın incelenmesi gerekmektedir diye düşünüyorum. Çünkü kazananların bir çoğu bu yapının içindedir. Mesela Mehmet DENİZ, İlyas COŞKUN, Sümeyye COŞKUN, Mustafa Fatih GÜRKAN, Sevgi Can AYDIN (bu sınava girip girmediğine tam emin değilim) isimli kişiler FETÖ yapılanmasının içinde olup bu sınavı kazanmışlardır. Bu kişilerden Sevgi Can AYDIN'ın Mustafa Sencer KARA vasıtasıyla Mücahit ÜNAL'a yönlendirdiğini, Mücahit ÜNAL'ın da onu kendi kürsüsüne aldığını söyleyebilirim.”

Buradan Terörle Mücadele’yle görevli Cumhuriyet Savcılarımıza bir kez daha ihbarda bulunuyorum: Tutanaklarda adı geçen jüri üyeleriyle sınavda başarılı bulunan FETÖ davası sanığı adaylar arasındaki sınav tarihinden bir hafta önceki ve sonraki telefon trafiği tespit edilerek değerlendirilmelidir. Ayrıca Mustafa Arıkan’ın işaret ettiği şekilde bu konuda kilit rol oynadığı düşünülebilecek olan ve kamu görevinden 679 sayılı KHK ile ihraç edilen Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Mustafa Sencer Kara’nın bu alım açısından oynadığı rol, anılan kişinin gerek Mücahit Ünal ve gerekse diğer jüri üyeleriyle mesaj ve telefon trafiğinin incelenmesi suretiyle tespit edilebilecektir. Şayet Mustafa Arıkan’ın beyanı doğruysa, bu iddia FETÖ’ye araştırma görevlisi sağlanmasındaki katkıları çeşitli tanıklar tarafından dile getirilen Mücahit Ünal’la sınavda alınan bir kısım adaylar arasındaki doğrudan veya dolaylı örgüt bağlantısının en büyük delili olacaktır. Buna karşılık Mustafa Arıkan’ın beyanının doğruluğu tespit edilmezse, kendisine gereken ceza verilmelidir.

Yazının ilk bölümü olan "FETÖ'nün Hukuk Fakültesi'ndeki inlerine girdik!" başlıklı yazıyı okumak için tıklayın!

Önceki ve Sonraki Yazılar