1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Selam olsun Sami Güçlü'ye ve Anadolu Mektebi öğrencilerine!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Selam olsun Sami Güçlü'ye ve Anadolu Mektebi öğrencilerine!

A+A-

Sami Güçlü, bizim ağabeyimizdir her şeyden önce. Güzel bir insandır, dürüst bir insandır, temiz bir insandır, erdemli bir insandır, başka sermayeye de gerek yoktur insan olan için!

Bir insan Bakanlığı sonrası da derdini devam ettiriyorsa daha da insandır. Bakanlığını, milletvekilliğini ticaretine, kişisel hesabına bulaştırmayan/kullanmayan kaç insan vardır?

Selam olsun Sami Güçlü’ye!

Gayretlerini Rabbimiz bereketlendirsin, en büyük sermayenin insan olduğunun farkına vardıran emeğine bizler şahidiz!

Bakanlığı döneminde de randevu almadan ziyaret edebildiğimiz tek insandır aynı zamanda…

Tarım ve Köy İşleri eski Bakanı Prof.Dr. Sami Güçlü’nün 2012’de Sakarya Üniversitesi’nde küçük bir öğrenci grubuyla başlattığı “Okuma grubu çalışması”, Nisan 2017 itibariyle ülkemizin 28 şehrinde çok sayıda lise ve üniversite öğrencisinin dâhil olduğu bir mektebe dönüştü.

Okuma gruplarına 2016 yılı içerisinde “Anadolu Mektebi” adı verildi. Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında Ekim 2016’da imzalanan protokol neticesinde yapılan faaliyetler, sivil tarafının yanısıra resmi bir hüviyet de kazandı.

Projenin Yürütme Kurulu Başkanlığını Tarım ve Köy İşleri eski Bakanı Prof.Dr. Sami Güçlü, Başkan Yardımcılığını da Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem yapmakta. İki Konyalı üzerlerine vazife edindikleri bir çalışmanın tohumlarını saçtı, hasadı da alınacaktır inşallah…

Okuma gruplarına dâhil olan öğrenciler öncelikle seçilen yazarların kitaplarını ve onlar hakkında yazılmış önemli kaynakları okuyor, belirli bir okuma sayısına ulaştıktan sonra o yazar ya da şairle alakalı istediği bir konu üzerinde yazılar yazılıyor. Son olarak da faaliyet dönemlerinde düzenlenen panellerde, öğrenciler hazırladıkları bu metni topluluk karşısında sunuyor.

Anadolu Mektebi öğrencileri, hem ileri düzeyde kitap okuma alışkanlığı kazanıyor, hem okumaları neticesinde elde ettikleri birikimleri yazıya döküyor,  hem de bu yazılarını topluluk karşısında sunum yapma fırsatı elde ediyor.

Daha önce Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Cengiz Aytmatov ve Mehmet Akif Ersoy gibi önemli şair ve yazarların okunduğu proje kapsamında, son olarak edebiyat alanında 2016 Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’nün sahibi Mustafa Kutlu’nun eserleri okundu.

Bu kapsamda  “Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu” başlıklı 3 gün sürecek ve 23 merkezde yapılacak programlar, Konya’da gerçekleştirilecek.

Açılış Paneli, 26 Nisan 2017 saat 10.00’da Konya Dedeman Otel’de yapılacak.

26-28 Nisan 2017 tarihleri arasında düzenlenecek toplam 23 panelde, çoğunluğu lise öğrencisinden oluşan 92 konuşmacı genç, Mustafa Kutlu’nun çeşitli yönlerini anlatacak.

Anadolu Mektebi ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organizesinde, Milli Eğitim BakanlığıGençlik ve Spor Bakanlığı ve Selçuklu Belediyesi’nin de desteğiyle gerçekleşecek olan “Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu” konulu 23 panel;  Meram, Karatay, Selçuklu ve Kadınhanı ilçelerinde icra edilecek.

Dedeman Otel’de yapılacak programa lise ve üniversite öğrencilerinin katılımı, hazır bilgiye ulaşmaları açısından önemlidir. Gençlerimize programa katılmaları çağrısında bulunuyorum.

Sayın Bakanımız Sami Güçlü’ye teşekkür ediyoruz.

kutlu.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar