1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Sayın Cumhurbaşkanım; yeter artık bu kadar insan emeğinin zayi edildiği!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Sayın Cumhurbaşkanım; yeter artık bu kadar insan emeğinin zayi edildiği!

A+A-

Bedel ödemeyen insanları bir yerlere taşıdığınızda bütün bir millete bedel ödetir. Bedel ödeyen insanlar ancak bedel ödeyen insanları tanır ya da bedel ödemeye aday insanları bilir!

Hislerinden kopmuş, reel politik bir duruma gelmekten korkuyorum. Siyaset ya da insanın ilgi duyduğu her hangi bir topluluk içinde düşünce beraberliği, insan aidiyetine bir türlü dönüşemiyorsa, insanî duyguların yerini başka şeyler almış demektir.

Daha ilk tanışmanızda yıllarca birlikte olduğunuz insanlara saydıran/saldırgan dil kullanan insanlara fırsat veriliyorsa, geçmişini tanımadığınız insanlar bile geçmişini tanıdığınız insanları yerecek duruma gelebiliyorsa, ilişkilerimiz vahim bir durumda demektir.

Hakkında ileri geri konuşturmayacağınız kaç arkadaşınız var ya da sizin yanınızda hakkında ileri geri konuşamayacağını muhataplarınıza hissettirdiğiniz kaç insan var?

Kırk yıldır birlikte anılan insanların birbirleri hakkında hiç tanımadığı insanlarla kendilerini kaptırdıklarında en mahrem konuları dahi paylaşacak duruma gelmesi ilişkilerin birlikteliğini değil menfaate ya da düşünce beraberliğine dayalı ilişkiler olduğunu gösterir.

Düşünce beraberliklerini, düşünce ve eylem birlikteliğine dönüştüremeyen insanlar neyi birlikte yönetmeyi başarırsa başarsınlar, düşüncelerin ticari bir kazanca dönüştürülmesinde ideolojinin ya da siyasi görüşün referansını kullanan, aracı kendi kişiliklerinde amaç haline dönüştüren insanlardır.

Bu ülkede iyi din anlatan hocaefendiler var; mücadelesine tanık olduğumuz bir tane hocaefendi yok.

Bu ülkede iyi şairler var; mücadelesine tanık olduğumuz bir tane şair yok.

Bu ülkede iyi hikaye yazarları var; mücadelesine tanık olduğumuz bir tane hikaye yazarı yok.

Bu ülkede iyi akademisyenler var; mücadelesine tanık olduğumuz bir tane akademisyen yok.

Bu ülkede iyi sanatçılar var; mücadelesine tanık olduğumuz bir tane sanatçı yok.

Bu ülkede iyi siyasetçiler var; mücadelesine tanık olduğumuz bir tane siyasetçi var!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara dökülen, darbe girişimini canları pahasına engelleyen insanları harekete geçirecek yerel kanaat önderlerinin olmadığı bir siyasi hareket en hafif tabirle lider endeksli hareketlerdir. Hareketin devamlığı bir siyasi lidere bağlı kılındığında, liderin esir alınması nasıl bir milletin esaretiyle birleştirilebilir?

Kahramanlık destanları yazmaya devam edelim hiç sorun değil, bunu bilinçli yapalım yeter ki.

Her sokak başında elinde mavzeriyle bir asker görmüş olsaydı bu millet, yine sokaklara dökülecek cesareti gösterebilir miydi?” sorusunu sormaktan da çekinmeyelim.

Başımıza bunca musibet gelmesine rağmen yine aynı kadrolarla yola devam edilmesi her seferinde tehlikeyi Allah’ın lütfu keremiyle atlatmamızı getirecektir. İnsan faktörünü ortadan kaldırdığımızda yapılan dualar Allah katında kabul edildiği kadar insanların yüreklerinde karşılık bulmuyorsa bu iş kolay kazanılacak bir zafer olmayacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Başbakan Binali Yıldırım’ın da etrafında İslamî gelenekten gelen insan sayısı az değildir ama bir tanesine dahi ulaşılamıyor ya da ulaşıldığında endişeler makamlara taşınamıyorsa, en başta sorumlusu makam sahipleridir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, millete ulaşacak kanalları ekranlardan insanlara döndüremedikleri sürece, insan destekleri duygusal destekten öteye geçmeyen, konjönktürün safları sıklaştıran zafiyetini hep üzerlerinde taşıtacaktır.

FETÖ’yle olan mücadelede Cumhurbaşkanlık Başdanışmanlarından ya da Başbakanlık Başdanışmanlarından Konyalıların ulaşabileceği bir insan var mıdır?

Milletvekillerinin durumu da ortadadır, kimse bize kızmasın, gücenmesin, alınganlık da göstermesin. Lafımız zaten onlara değil.

Makama sesleniyoruz; yeter artık, bu kadar insan emeğinin zayi edildiği!

Önceki ve Sonraki Yazılar