1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Sayın Başbakanım; kadınsız hareket manastır hareketidir!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Sayın Başbakanım; kadınsız hareket manastır hareketidir!

A+A-

 

AK Parti’nin kuruluşundan buyana hakettikleri temsili yetkiye/makama kavuşamasalar da, siyasetin hakkını vererek, en küçük bir karşılık beklemeden, bütün emeklerini harcayan insanlar AK Partili Kadınlar olmuştur.  Kırsal kesimlerde dahi kadınlar, siyasetin merhamet dilini evlere, salonlara taşımıştır.

Bugün kadınların siyasete katılımını milletvekili düzeyinde artıran AK Parti, kadınların parti teşkilatlarının düzenlediği programlara katılımdaki düşüşünü göremeyecek duruma gelmiştir. Başka hiçbir yere gitmeye gerek yok, Konya’da AK Parti’nin düzenlediği programlara kadın katılımcıların azlığı öncelikle Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na Türkiye genelinde bir kıyaslama sorgulamasını, İl Başkanı Musa Arat’a da sorunların tespitini  gündemine aldırmayı zorunlu kılmalıdır.

Şeytan taşlamaktan kendi sorunlarımızla ilgilenemez duruma geldik” denilebilir. Birkaç haftadır, sosyal medyada paylaşılan İl Başkanlığı’nın eski milletvekillerini yönetim kurulu toplantısına davet etmesi, gündemi değerlendiren konuşmalar yaptırması, siyasi aidiyetin devamlığı açısından çok önemlidir. Aynı şekilde bu zamana kadar açılan mesafenin kapatılması doğrultusunda kadınların da siyasi mekanlara dahil edilmesi için, siyasetin kadınların kendilerinde aidiyet duyacağı cazibe merkezi haline getirilmesi gerekmektedir. Üç tane kadın milletvekilinin olduğu Konya’da AK Partili kadınların programlara katılımı sağlanamıyorsa, il ve ilçe teşkilatlarındaki mesafe, kadın vekillerle, kadın yöneticiler arasında da var demektir. Nasıl olmasın? Adını bile vekil olduklarında ilk kez duydukları atama vekillerle doku uyumu bir anda olacak iş mi?

2002 Genel Seçimlerinde Konya milletvekilleri teşkilat ağırlıklıdır. Halil Ürün, AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi, Konya Büyükşehir Belediye eski Başkanı; Hasan Angı, Kurucu İl Başkanı; Kerim Özkul, İl Başkan Yardımcısı; Mehmet Kılıç, Karatay İlçe Başkanı; Orhan Erdem, Akşehir İlçe Başkanı; Abdullah Çetinkaya, Ereğli İlçe Başkanı; Harun Tüfekçi, Seydişehir İlçe Başkanı. Halil Ürün’ü ayrı tuttuğumuzda iki il yönetiminden, dört tane de ilçe başkanlarından milletvekili var. İşin doğrusu teşkilatlara önem verildiği ilk dönemde bile bir tane kadın milletvekilinin olmayışı ciddi bir sorgulamayı getirmelidir. İlk dönem milletvekilleri AK Parti’nin en iyi tercih yaptığı bir dönemdir. Geldiğimiz noktada, artık il ve ilçe başkanlarının milletvekili olmasında bile, kişisel ilişkilere bağlı bir kirlenme yaşanmaktadır. Mevcut milletvekilleri içinde bir tane dahi il ve ilçe yönetiminden kimse yoktur. Kadın Kolları Başkanlarının ve Gençlik Kolları Başkanlarının siyasette vekil temsiliyeti bu zamana kadar Konya’da neden olmamıştır? Kadınlar ve gençler hep siyasi çalışmalarda karşılık beklemeden çalışmak zorunda mıdır? AK Parti’nin Konya’da tercih ettiği kadın milletvekillerinden bu zamana kadar neden bir tanesi bile teşkilat geçmişi olan bir hanım değildir? Bu hem vefasızlıktır hem de siyasi ahlak yoksunluğunun göstergesidir.

Konya’da yedi aydır yapılan toplantılara kadınların katılımı düşmüştür. Neden düşmüştür? Neden kendilerine haber dahi verilmese toplantı yerini bir tanıdığından duyan kadınlar koşarak salonları doldururken, şimdi davet edildikleri halde gelmeyecek duruma gelmişlerdir? Neden gelmedikleri sorulmadığı gibi, sorulduğunda da mazeret üretecekleri bir psikoloji dahi yaşanmamaktadır. Kadınların siyasi toplantılara katılmayış nedeni, AK Parti’nin neden düşüş yaşıyor sorusunun en önemli nedenlerinden biridir, maalesef hâlâ görülmemekte, nedenler içinde yer dahi almamaktadır.

2003 yılında AK Parti Kadın Kolları Kurucu Üyesi/Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi olan eşim Nilgün Kılıç, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı MKYK Kurulu Toplantısı’nda “Kadınsız hareket manastır hareketidir” demiş, Sayın Erdoğan da kurduğu bir cümle karşılığında Nilgün Hanım’ı Kadın Kolları MKYK Üyeliğinden, AK Parti MKYK Üyeliğine taşımıştır. Bugün AK Partili milletvekillerinin manastıra kapanan din adamları gibi, tehlikelerden kaçmaları, ağızlarını bıçak açmayışı bu denklemde sorgulanmalıdır. Sayın Erdoğan’ın teşkilat geçmişi, kadının siyasetteki rolünü gören bir pratik edindirmiştir. Bazen ne kadar pratik edinirseniz edinin, bir süre sonra kazanımların hep yerinde kalacağı yanlışına düşebilirsiniz. AK Parti’nin en büyük eksikliği teşkilatlardan gelen Kadınları temsili makamlarda değerlendirmemesidir. Konya milletvekillerinden bir tanesi bile teşkilat geçmişi olan kadınlardan olsaydı, bu düşüş gerçekleşmediği gibi gelenek haline gelen teşkilat mensubu kadınların siyasetteki aktif görevleri kadın seçmen sayısını da artıracaktı.

Erkek, bayan ayrımı yapmadan soruyorum, Konya milletvekillerinin kaçının AK Parti teşkilatlarıyla geçmişi vardır? “Yuvaya dön” çağrısı yapmak zorunda kalmadan, yuvadaki insanları hakettikleri yerlere taşımak gerekiyor. Bu zamana kadar İl ve İlçe Kadın Kolları Başkanlarından bir tane bile milletvekili adayı gösterilmemişse, siyasi belirleyicilerin kendilerinden utanması gerekir. Kadınlar hep veren olmamalıdır, hepsinin mevcut milletvekillerinden fazlası var, eksiği yok; eksik olan siyasi belirleyicilerin ferasetidir, vefasızlığıdır, siyasi gasplarıdır, hatta vicdansızlıklarıdır!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic 

https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic 

 https://www.facebook.com/cafekuliscom

Önceki ve Sonraki Yazılar