1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Salih Mirzabeyoğlu'nu Fethullah Gülen mi hapse attırdı?
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Salih Mirzabeyoğlu'nu Fethullah Gülen mi hapse attırdı?

A+A-

Avukat Nusret Senem’in yayına hazırladığı “MİT’in Çiller Örgütü Raporu” kitabı, İBDA-C lideri Salih Mirzabeyoğlu’nun Fethullah Gülen tarafından hapse attırıldığı iddialarını güçlendiriyor.

17 Kasım 1996 yılında MİT’in hazırladığı “Çiller Örgütü Raporu”nda , örgüt üyelerinin; Tansu Çiller, Özer Çiller, Fethullah Gülen, Mehmet Ağar, Mehmet Eymür, Abdullah Çatlı ve Haluk Kırcı olduğu bildiriliyor.

MİT Raporu’nun dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’a sunulduğu ve Erbakan’ın bu raporu kabine üyelerinden bile gizlediği, aynı raporun dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e de sunulduğu iddia ediliyor. Yayınlanan raporla ilgili ne MİT’ten ne de adı geçen örgüt üyelerinden bir yalanlama gelmediği biliniyor.

MİT’in Çiller Örgütü Raporu adlı kitapta, Doğu Perinçek’in de Süleyman Demirel’e bir dosya sunduğu belirtiliyor. İncelemede Fethullah Gülen-Tansu Çiller arasındaki ilişki, Doğu Perinçek’in sunduğu dosyada bulunmadığı halde, raporda en uzun yer verilen ilişki olarak görülüyor. Raporla ilgili, eski MİT Müsteşarları Sönmez Köksal ve Şenkal Atasagun’un da doğrulayan ifadeleri kitapta yer alıyor.

Yazarın Silivri Cezaevinde kaleme aldığı “Fethullah ve Susurluk” adlı bir inceleme kitabı daha var. Fethullah Gülen’in de içinde yer aldığı iddia edilen “Çiller Örgütü”nde 700 kişiden oluşan özel bir büro çalışması olduğu, Haluk Kırcı ile Fethullah Gülen ilişkilerinin de MİT Raporu’nda detaylıca anlatıldığı ifade ediliyor. Haydar Aliyev’in devrilmesi operasyonundan Avrasya Feribotu’nun kaçırılmasına varana kadar bir çok iddianın yer aldığı raporda, “FETHULLAH Hoca’nın ÇİLLER’in kara para aklama işinde gizli ortağı olduğu, Fethullah Hocacıların CİA’nın bölgemizdeki en önemli sivil toplum kuruluşu olduğu iddiaları, Maliye Bakanlığı Müfettişlerinin Fethullah Gülen’in mali kayıtlarını incelemesi ile İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları’nın ilgili kuruluşlarla yapacakları koordine sonucunda çözülebileceği değerlendirilmektedir” kayıtları dikkat çekiyor. 1996’da MİT’in hazırladığı rapordan yapıyoruz bu alıntıları, dikkatinizi çekiyorum!

Raporda, 59 kişi hakkında MİT’in tuttuğu bilgiler isimler üzerinden ayrı ayrı yazılmış. Tansu Çiller’den Fethullah Gülen’e, Mehmet Ağar’dan Tarık Ümit’e, Haluk Kırcı’dan Ömer Lütfü Topal’a, Gonca Us’tan Matild Manukyan’a kadar kişisel bilgiler ve örgüt ilişkileri sunulmuş. Fethullah Gülen’le ilgili hazırlanan kişisel bilgilerin en sonunda, “Ağustos 1995 tarihi itibariyle basında çıkan devlet yanlısı beyanları sebebiyle İBDA-C örgütünün lideri Salih Mirzabeyoğlu tarafından ölümle tehdit edilmektedir” deniliyor.

Raporda, “Kamuoyunda MHP’nin Bahçelievler Katliamı diye bilinen TİP Üyesi 7 gencin öldürülmesi davasında idam cezası alan, MHP içerisinde İdi Amin olarak tanınan Haluk Kırcı, 10 yıl cezaevinde kaldıktan sonra, usulsüz olarak şartlı tahliyeden yararlanarak cezaevinden çıktı. Cezasını eksik çektiği için hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı ve 8 ay önce İstanbul’da yakalandı. Ancak, Kırcı, Ömer Lütfü Topal cinayetini işlediği belirtilen Özel harekatçı polislerce İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’nden kaçırıldı… Haluk Kırcı, Fethullah Gülen tarafından beslenen ülkücülerden… Fethullah Hoca, ABD’nin merkezi propaganda örgütü USIA’dan aktarılan fonlarla faaliyet yürüten, Sovyetler ve Doğu Avrupa’daki rejimlerin çökertilmesinde başrolde bulunan, Nikaragua’daki kontrolara, uyuşturucu ticaretiyle para ve silah aktarma operasyonu içinde yer alan Ulusal Demokrasi Vakfı’nın (National Endowment for Democracy-NED) Ön ve Orta Asya’daki ayağı olarak işlev görüyor. Fetullah Gülen’in, CHP Eski Genel Sekreteri, Moon Tarikatı’nın Türkiye halifesi Kasım Gülek’in cenaze namazını kıldırmış olması” da CIA bağlantılarına örnek olarak gösteriliyor.

İCDA-C lideri Salih Mirzabeyoğlu’nun 1996 yılında hazırlanan MİT raporunda Fethullah Gülen’i ölümle tehdit etmesi bilgisi, Fethullah Gülen, “Tansu Çiller Örgütü” bağlantılarını yeniden incelemeye aldırmalıdır. Salih Mirzabeyoğlu hakkında iddianame hazırlayan savcıdan, hapis cezasına çarptıran hakime kadar bu süreç incelenmelidir. Fetullah Gülen, kendisini ölümle tehdit ettiği iddia edilen Salih Mirzabeyoğlu’nu, devlet içinde kurduğu paralel yapı marifetiyle cezalandırmış mıdır?

Salih Mirzabeyoğlu’nun hiçbir eyleme katılmadığı halde, 17 yıl hapiste yatması, Anayasa Mahkemesi kararıyla özgürlüğüne kavuşması ve yeniden infazının devamlığına karar verilerek, hapse gönderilmesi kararı, basında da “Cemaat son gölünü attı, infazın devamına” başlığıyla verilmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salih Mirzabeyoğlu hakkında hapis cezasının devam etmesi durumunda Cumhurbaşkanlığı yetkisini kullanarak, affetmelidir. Affetmek sadece yetki kullanımı anlamındadır, değilse Salih Mirzabeyoğlu affedilecek bir eylemin içinde olmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Mirzabeyoğlu’ndan özür dilenmelidir.

Not: Nusret Senem’in hazırladığı “MİT’in Çiller Örgütü Raporu”, Kaynak Yayınlarından çıkmış. 

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar