1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Şahin'e, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü hayırlı olsun!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Şahin'e, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü hayırlı olsun!

A+A-

Selçuk Üniversitesi Rektörlük Seçimi’nde önce Tahir Yüksek’le ilgili sonra da Mustafa Şahin’le ilgili yazılar yazdım.

Tahir Yüksek’in çıkışının doğru olmadığını, kendini Başbakanlık adayı gibi sunmasının yanlış olduğunu, adaylıktan çekilmesi gerektiğini söyledim.

Mustafa Şahin’in eşik atlama sürecinde kullandığı üslubun da kendi intiharı olduğunu belirttim, onun da adaylıktan çekilmesi gerektiğini ifade ettim.

Mustafa Şahin’in Rektörlük hakkıydı, akademisyenler de o doğrultuda irade gösterdi, Mustafa Şahin’in haksız olduğu şey Rektörlük sürecinde yaşananları kendisine destek verenlere aktarmadığı gibi kendi üslup yanlışının faturasını da Başbakanlık çevresine kesmek oldu.

Mustafa Şahin’in birilerine rağmen Rektör ataması gerçekleştirilmiştir algısı yine yanlış olacaktır, o çevreler ya ikna edilmiştir ya da o çevreler bu meseleyi kişisel bir mesele haline dönüştürmemiş, işi Cumhurbaşkanlık Makamına kadar taşımamıştır.

Siyasi iradenin verdiği karara her zaman saygı duyulmayabilir, Mustafa Şahin kararı kendi adımıza saygı duyacağımız bir karar olmuştur, kendisiyle ilgili her hangi bir şaibe taşımamaktadır.

Gelinen son noktada yaşananlar tatsız olmakla birlikte, elbette ki kırgınlıklar da olmuştur, yine olacaktır, bundan sonra kurumsal yapının ve yapılanmanın yanında yer almak öncelikle siyasilerin boynunun borcudur.

Selçuk Üniversitesi’nde ilk kez akademik bir heyecan yaşanmıştır, heyecanlarının karşılıkları da alınmıştır. Siyasi irade akademik iradenin tercihini onaylamıştır. Farklı bir tercihte bulunulmuş olsaydı, içine sindiremeyenlerin o karara da saygı duyulması gerekirdi.

Şahsım adına bir insanın değerlerimize verdiği değer ölçüsünde yanında istemese de yer almayı vazife bilen bir anlayışa sahibim. 2011 yılında nasıl Mustafa Şahin’in rektör olmasını istemişsek, bu seçimde de Rektör olmasını istedik, üslup yanlışından dolayı da desteğimizi geri çektik.

Tahir Yüksek’e de, Mustafa Şahin’e de, bazı siyasi çevrelere de söylenmesi gerekenleri söylemekten çekinmedik.

Mustafa Şahin’in ve bazı siyasilerin koruması gereken kendi kişilikleri olduğu gibi makamları da koruma duyarlığı göstermesi gerekiyor. Bu şehirde kimse Başbakan Davutoğlu’na rağmen siyasi bir sonuç alamaz. Bu kadarının bilinmesi yeterli olacaktır.

Mustafa Şahin’in ilk işi, Selçuk Üniversitesi’ndeki paralel kadroyu dağıtmak olmalıdır. Kendisinde onu yapacak irade de cesaret de mevcuttur. Rektörlük seçimi boyunca gösterdiği kararlığı aynı şekilde o yapıya karşı da göstermelidir.

Mustafa Şahin Hoca’nın Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü hayırlı olsun, Allah kendisini mahcup etmesin! 

Önceki ve Sonraki Yazılar