1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Recep Konuk, çiftçinin perişan olduğunu söylemiş!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Recep Konuk, çiftçinin perişan olduğunu söylemiş!

A+A-

Pusula Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Uğur Özteke, 12.09.2014 tarihli, “Eğer Recep Başkan’ı kızdırmazsak” başlık yazısında, PANKOBİRLİK 42. Mali Genel Kurulu’nda Recep Konuk’un yaptığı konuşmayı taşımış köşesine. Bu genel kurulun adam gibi değerlendirilemediğinden de yakınmış.

Uğur Öztek’e, Recep Konuk’un konuşmasının her satırının manşet olacak önemde olduğunu, 2023 hedefleri için de bir proje niteliği taşıdığını söylemiş.

Ne demiş Recep Konuk? PANKOBİRLİK Genel Kurulu’nda ettiği o büyük laflarına ve her biri proje olacak çaptaki sözlerine bakalım şimdi de. Uğur Özteke’nin yazısından alıntılıyorum olduğu gibi:

“Artık tarımsal girdi piyasasında referans fiyatlar Pankobirlik fiyatlarıdır”

“PANKOBİRLİK 64 ildeki, yaklaşık 7 bin 500 köyde yaşayan 1.5 milyonu aşan çiftçiyi temsil ediyor”

“Tek üretim kalemi pancardan ibaret değil. Çiftçi her ne üretiyorsa ya da üretebilecekse o ürün de bizim ilgi alanımızdadır”

“Son dönemde çiftçiyi stokçuluk yapmakla ve iklimi bahane ederek para peşinde koşmakla suçlayanlar ortaya çıktı. Peki o zaman para niye sizde, borç senetleri niye köylüde?”

“Sektörün çare kapısı kooperatifçilik”

“Ağustos başında bir araştırma yayımlandı. Araştırma şirketi ülkemizdeki 26 ildeki 180 köyde çiftçilerle yüz yüze bir anket yapmış. Çiftçiye sormuş, zorunlu harcamalarınızdan sonra elinizde para kalıyor mu diye. Çiftçinin yüzde 87.60’ı hayır cevabını vermiş. Yani 10 çiftçiden biri ucu ucuna denk getirebiliyor, 9’unun cebinde dar zamanlar için para olmuyor. Ahırlarınızda hayvan sayısı artıyor mu azalıyor mu diye de sormuş anket şirketi. Yüzde 72.40’ı azalıyor demiş. Kazancınızla geçinebiliyor musunuz diye de sorulmuş çiftçiye, üç çiftçiden ikisi hayır demiş. Yani borçla yaşadığını beyan etmiş. Sonuç ne, o da sorulmuş ve göç gerçeği çıkmış. Üç haneden birinden göç yaşanmış”.

“Tarım sektörü, 60 milyar dolarlık değer üretiyor. Bu üretilen ister doğrudan satılsın, ister sanayi sürecine girsin yeni gelirler oluşuyor, hem de köylünün eline geçenden çok daha yeni gelirler. Süreci çiftçi başlatıyor, aslan payını çiftçinin dışında herkes alıyor”.

“Türkiye Ziraat Odaları Birliği periyodik olarak açıklıyor, tarla ile tüketici fiyatları arasındaki farkı. Mesela, 1 Ağustos itibarıyla domatesin tarla fiyatı ile market fiyatı arasındaki fark tam yüzde 253. Yani çiftçi eline geçen her 100 liraya karşılık aracıların eline 253 TL geçmiş. Yani tüketicinin domatese ödediği 353 liranın ancak 100 lirası çiftçiye kalmış. Biberde çiftçi 100 lira kazanmış, aracılar 308 lira, patateste çiftçi 100 lira kazandıysa aracılar 141 lira kazanmış, kuru fasulyede çiftçi ekmiş, bakmış, toplamış, kurutmuş 100 lira almış, aracılara çiftçinin 100 lirası düştükten sonra 179 lira kalmış. Bu nohutta da, yeşil mercimekte de, limonda da böyle. Mesela kuru kayısıdan çiftçinin cebine 100 lira girdiyse aracıların cebine 177 lira girmiş. Kuru üzümde çiftçinin payına 100 lira düşmüşse aracıların payına 249 lira düşmüş”

“Üretici tarlada, tapanda, ahırda, ağılda başlattığı sürecin sonuna kadar içinde olmalı. Ürün rafta tüketici ile buluşana kadar oluşan tüm katma değerli süreçten hissesine düşeni almalı. Üretici bu sürece dahil olmadığı sürece başkalarına pastadan büyük hisse düşüyor, çiftçiye kıssadan hisse kalıyor”

“Araştırma şirketinin yaptığı o ankette çiftçiye çare de sorulmuş. Devlet destekleri artırılmalı diyenler yine birinci sırada ancak bu sefer her 5 çiftçiden ikisi kooperatifçilik demiş. Kimse karşımızda küresel firmalar ve markalar var diye de çekinmesin.”

Uğur Öztek’e yazısının sonunu da; “Biz bu satırları açarız. Açarız da ‘bu büyük köyde’ birileri dananın altında buzağı ararlar. “Allah’tan şehirde Recep Konuk ve bu cephe penceresi açıldığında artık dananın altında buzağı arayanların sayısı eskisi kadar çok değil” diye bitirmiş.

Şimdi buzağılık kısa bir değerlendirmede bulunalım biz de.

Recep Konuk’un konuşmasında kooperatifleşme önerisinden başka bir proje var mı? O da yeni değil, yıllarca olan bir şey. Kendisi de kooperatif başkanı. Çiftçinin, üretimin her kademesinde olmasını söyleyen Recep Konuk, pancar ekicilerini, kantara teslim edilen pancar sonrası hangi üretim kademesine dahil etmiş? Çiftçi, kendi kurduğu fabrikaya seçtiği yönetimce fiyat biçilen pancarını kaç liraya satmış, kendi fabrikasının yöneticileri pancar şekerini piyasaya kaç liraya satmış? Aracı firma kazançları denilen yüzde oran Konya Şeker’de ne kadar acaba?

Recep Konuk, 1.5 milyon çitçiyi temsil ettiğini, çiftçinin kan ağladığını söylüyor. Ağustos ayı başında yapılan anketi paylaşmış konuşmasında; AK Parti Hükümeti’nin çiftçiyi perişan ettiğini söylüyor yani. Şimdi Tarım Bakanlığı ve AK Parti Konya milletvekilleri Recep Konuk’un konuşmasına nasıl cevap verecek, göreceğiz! Tarım Bakanlığı verdiği onca teşvikten, devlet bankalarınca verilen onca krediden, çiftçi borçlanmasının zaman zaman taksitlendirildiğinden bahsediliyor. Bu kadar iyileştirmelere rağmen çiftçi nasıl kan ağlıyor. On çiftçiden biri geçimini ucu ucuna sağlarken diğer çiftçiler ölmeden nasıl yaşıyor? Bu tespitleri sıradan bir insan yapmıyor, 1.5 milyon çiftçiyi temsil eden PANKOBİRLİK Başkanı Recep Konuk söylüyor; muhatap alınmayacak gibi değil!

Uğur Özteke'nin Recep Konuk'a yüklediği 2023 hedeflerinde çiftçi kalmayacak, haberiniz olsun!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar