1. YAZARLAR

  2. Doğan HİSAR

  3. Rahatsız etmeye başladıklarının rahatını da bozarsın!
Doğan HİSAR

Doğan HİSAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Rahatsız etmeye başladıklarının rahatını da bozarsın!

A+A-

Önce sağlam duracaksın.

En azından birilerini rahatsız edeceğin meseleler neyse o meseleler sende mesele olmayacak.

Yazar olmak başka bir şeydir yazmak başka bir şeydir.

Yazmak insanın kendi yazgısını doğru okumak ve yazmaktır.

Uğraş verilen meselelerde insanın üzerinde en küçük şaibe olduğunda o meseleyi gündeme getirmesinin niyet okuyuculuğu bellidir; hep bir ağızdan bir şeyler koparma derdinde olduğunu söyletir.

İnsanların yazgısına müdahale eden, kendini ilahlaştırmaya kalkışan her şeyi yazabilmelidir insan.

Her insan fıtratına aykırı belirleyiciliğin onlarca/yüzyıllarca yıla varan bir geleneği olduğunu bilerek yazmalı, onlarca/yüzyıllarca iyi şeylerin de geleneğini oluşturmanın bir parçası olduğunu kabullenmelidir yazan insan.

Açılan yolda yürümek, yolu bittiği yerde açmak ya da yolun bittiği yere varamasa dahi yaptığı yolculuktan mutlu olmayı bilmelidir insan.

Hayatta hiçbir kazanım insanın kendi yaptığı yolculukta elde edeceği tefekkür sermayesi kadar değerli değildir.

İnsanın kendi derinliklerine inmesi başkalarının insana kazandırabileceği bir bilgi ya da bir fikir işçiliği değildir; düşüncenin insan beyninden yüreğine taşınmasında insanın kendi elleri nasır tutmalı, kendi gözleri buğulanmalı, kendi alın teri olmalıdır.

İnsan tahayyülü okunan bilginin çizdiği yol haritası istikametinde emek vermeden de derinliklere inilmesini sağlayabilir, düşünce ufkunun açıklığı hiçbir zaman yürünebilecek yollar açıldığı anlamına gelmez, derin düşüncelere sahip olmanın hezeyanları, insanı diğer insanlardan üstün kılan bir düşünce kavmiyetçiliği hastalığına yakalatır, bu marazın şifası da yoktur, iflah olmaz bir İblis hastalığıdır, rengi koyu yeşil olsa da!

İnsanlara nasıl olmaları gerektiğini söyleyen, söylediğinin yaşanırlığını kendi hayatında göstermeyen, yaşadığı toplumun sorunlarını sadece salonlarda dillendiren, gündeme getirdiği sorunun sahibi insanlarla beş dakikalık muhabbetlere dahi tahammül edemeyen insanların, mağduriyetler üzerinden fikri rant devşiricisi   oldukları bilinmelidir.

Bir insan birilerini rahatsız ediyorsa, rahatlarını bozacak an yaklaşmış demektir. Netice inanan insanlar için Allah’ın tecellisindedir. İnsan yapması gerekeni yapmalı, neticeyi Allah’ın takdirine bırakmalıdır. Yapılan işe bir zafer hissiyatı bulaştığında masumiyetini kaybeder, en insanî hakların kazanımı bile bir süre sonra kazanmasına vesile olunan insanların bir ganimet olarak kullanmasını getirir!

Önceki ve Sonraki Yazılar