1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. PKK medyası TRT ve Anadolu Ajansı'ndan daha etkin!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

PKK medyası TRT ve Anadolu Ajansı'ndan daha etkin!

A+A-

Devlet büyükleri ne kadar Kürt sorunu yok derse desin Doğu halkının büyük bir çoğunluğunda Kürtlerin sorunu olduğu kabul ediliyor.

Dil, kültür, özel okullarda anadilde eğitim sorunu çözülmüş olsa da geçmişten gelen sorun algısı yerini kazanımlara bırakmış değil tam tersine doğuştan hakları olan bir çok hak AK Parti Hükümeti tarafından yasal güvence altına alınmış olsa da PKK ve HDP’nin Kürt halkının en büyük düşmanı AK Parti’dir propagandası terör olaylarının karakol baskınlarını da aşarak şehirlerde mahalle işgallerine dönüşmesi son çırpınış olarak da değerlendirilebilir. Gemileri yakan PKK devlet karşısında sonuç alamayacağını bilmesine rağmen terör olayları nedeniyle devlet güçlerini şehre çekmekle kendi oluşturduğu baskı ve yağmayı devlet baskısına dönüştürme taktiğini uygulamaktadır.

Terör örgütünün bütün ceberrut uygulamaları bazı medya organlarınca merhamet duygularına dokunacak görsellikte sunulmaktadır. Sokağa çıkma yasağı olduğu halde yaşlı bir adamın ekmek almaya giderken yerde yatan vurulmuş hali ya da teröristlerin kendilerine siper edindikleri kadın ve çocuk cesedi katil devlet algısını beslemekte, aynı anda şehit haberleriyle birlikte paylaşılmakta, devletin yanında yer almayı şehit kavramını kullanmaya indirgemekte, esasta PKK propagandası yapan bir yayın çizgisi izlenilmektedir.

PKK’nın hangi emperyalist ülkelerin taşeron örgütü olduğunu ya da HDP’nin terör örgütünün siyasi uzantısı olduğunu bir kenara bırakalım. PKK ve HDP bu ülkede yazılı ve görsel medya içinde kendine yer bulabiliyor, olayları dramatize eden bir pişkinlik gösterebiliyor mu? Medyada kendi propagandalarını yapmaları ve görsel malzeme sunmaları için emperyalist ülkelerin desteğine de ihtiyaç yok. Yabancı sermaye ortaklığı olan medya grupları emperyalist devletlerin iştahını kabartan yayınlar da yapacaktır, devletin resmi kurumları TRT ve Anadolu Ajansı neden yaşananları hikayeleştirecek haberler yapmaktan geri durmaktadır?

Daha önce de hatırlattım, bu zamana kadar Kobani’den gelen 400 bin insanın içinden bir tanesine bile mikrofon uzatmak hiçbir yöneticinin aklına gelmiyor mu? Allah’ın her günü sıcak yemekleri verilen, sağlık taramaları yapılan, tedavileri devlet tarafından karşılanan, yatacak yerlerinden giyimlerine kadar her şeylerini karşılayan devletimiz olduğu halde, kendilerini bombalar altından kurtaran, yaşamalarını sağlayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne teşekkür edecek binlerce Kürt vardır o kamplarda. “Bizim üzerimizden Türkiye’ye kurşun sıkmak alçaklıktır, bizi kurşunlanmaktan kurtaran Türkiye’ye karşı başkaldırının karşısında bizler varız” diyecek binlerce insan çıkar. O kamplarda sadece bir günlük devlet hizmeti dahi sunulabilmiş değil.

Cizre’de, Sur’da yerlerinden sökülüp atılan aileler, PKK’ya yeter diyecek durumdadır. Neden PKK’nın zulümlerini kınayan insanlar haberlere taşınmamaktadır. Diyarbakır Belediyesi önünde çocuklarının dağa kaldırılmasına isyan eden analar neden bugüne kadar konuşturulmamıştır? Kaç kız çocuğu vardır, analarından koparılan, kaç genç vardır hayalleri koparılan. İnsan sayıdan ibaret midir de rakamlarla verilmektedir, daha bir tanesinin bile hikayesini dinlemiş değiliz.

Kürt halkının bütün yaşam haklarını tehdit altına alan PKK ve HDP binlerce insana Barış mitingleri yaptırabiliyor, KESK gibi örgütlere eğitim hakkı adı altında kendilerine destek mitingi düzenletebiliyorsa, devletin ve ülke sevgisi taşıyan medya organlarının ve sivil toplum örgütlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ya da Başbakan Davutoğlu’nun ağzından çıkanı beklemekten başka kendi iradeleriyle geliştirecekleri habercilik ve eylem planları yok mudur?

Eğitim yuvası okulları yakan PKK’ya karşı ağızlarından tek kelime dökülmeyenler, devletin teröristlere karşı başlattığı operasyonları bahane ederek sanki oradaki çocukları çok düşünüyorlarmış gibi okula gidemeyen çocukların eğitim haklarını savunacak pespayelik gösteriyorlar. Bugüne kadar kaç tane öğretmen şehit edildi, bir kez olsun meslektaşları için taziye yayınlamayan, terör olaylarını kınamayan, kütüphane içinde çocukları canlı canlı yakmak isteyen PKK’ya karşı yaşam hakkını savunmayanlar, anadilde eğitim isteyen PKK’yı Türkçe eğitim veren eğitim hakkıyla dahi destekleyecek bir algıyı oluşturuyorlar.

Eren Erdem züppesinin “Türkiye ile İran savaşa tutuşsa İran’ın yanında yer alırım” sözlerini günlerce tartışan medya, PKK’ın devletimize açmış olduğu savaşta kimlerin terör örgütünün yanında yer aldığını bir türlü tartışmaya açamadı. Eren Erdem’inki bir fanteziden ibaret nihayetinde, diğerleri Türkiye’nin karşısında emperyalist ülkelerin güdümünde olan bir örgütün yanında yer almakta. İran’la Türkiye savaş halinde değilken bir söz üzerinde kıyameti koparanlar, her gün ölümüyle kıyameti yaşayan insanları nedense aynı duyarlıkta gündeme taşımıyor!

TRT, ATV; 24 TV, TGRT, Star, Haber Türk, Kanal 7, Net TV, Beyaz TV, ÜLKE TV’nin vicdanlarımıza dokunan insan hikayelerini haberleştirmesi gerekiyor.

Bir çok yerde mobese kameraları var, hepsi de devletin denetiminde, o kayıtlardan bile binlerce haber çıkar.

Okul, cami, ambulans, cenaze arabası yakan, hastaneleri bombalayan terör örgütünün katlettiği yüzlerce insan olmasına rağmen şehit haberleriyle nasıl geçiştirilebilir.

Devletin TRT ve Anadolu Ajanları Doğu’da ne yapıyor. TRT Genel Müdürü ve Anadolu Ajansı Genel Müdürü kadrolaşmaktan, proje değerlendirmekten biraz başlarını kaldırmalıdır.

Her gün Heredot Cevdet hikayelerinden daha gerçek hepimizi yüreklerimizden vuracak hikayeler yaşanmaktadır Doğu’da. Operasyon ve çatışma görüntülerinin altında canlarıyla cedelleşen binlerce insanın hikayelerini senaryolaştırmak çok mu zor?

Bir kaç dakikalık insan hikayelerinin sosyal medyada paylaşılacak şekilde hazırlanması, siyasi partilerin reklam kampanyası hikayelerinden daha kolaydır. Gözlerimizi insana döndürme zamanı gelmiştir.

Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş'un acil medya eylem planları geliştirmesi gerekiyor!

Önceki ve Sonraki Yazılar