1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Paralel Rektöre 2.5 yıl önce; paralel oluşum içindesiniz demiş!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Paralel Rektöre 2.5 yıl önce; paralel oluşum içindesiniz demiş!

A+A-

Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Yalçın Kaya bir muhabir gibi FETÖ yapılanmasını deşifre eden görev üstlenmişti.

Selçuk Üniversitesi Kampüs alanı içindeki paralel yapının FETÖ soruşturmasında açığa alınan eski Rektör Prof.Dr. Hakkı Gökbel’in marifetiyle Mevlana Erkek Öğrenci Yurdu inşaatının fotoğrafını çekmiş, üniversite içindeki yapılanmayı paylaşmıştı.

Konya’da ilk kez yurt haberini biz yapmıştık, AK Parti İl Başkanını da milletvekillerini de bilgilendirmiştik.

Sonrasını ne siz sorun ne ben ağzımı açayım; “Rektörlük seçimleri yakın o zaman halledilir” kolaycılığına kaçılmıştı.

Doç.Dr. Yalçın Kaya’nın paralel yapının kadrocu rektörü Hakkı Gökbel tarafından burnundan getirilmişti.

O gün bir çok insan susuyordu, paralel yapıyı üniversite içinde dilene dolayan insan sayısı da aynı oranda azdı. Yalçın Kaya’yı hatırlatmayı bir görev biliyoruz!

21.03.2015 tarihinde paylaştığı bilgiler içinde bir şey daha dikkatimi çekti. Nasıl atlamışım bilmiyorum, belki de tanımadığım bir insanın Hakkı Gökbel’in yüzüne karşı “Paralel oluşum içindesiniz” haykırışının kamuoyunda paylaşılmasının kendisi hakkında idari soruşturma açılmasının endişesi de olabilir bendeki karşılığı, darbe girişimi sonrası bile Hakkı Gökbel Hakkında ifade vermekten çekinen akademisyenlerin olduğunu düşündüğümüzde, “Paralel oluşum içindesiniz” sözünü paralelci rektöre, herkesin içinde yüzüne vuran kişinin cesaretini, oluşumun adını açıkça koyması yürekliğini alkışlamak gerekir.

Selçuk Üniversitesi Rektörlük seçimlerinde de adaydı bahsettiğim kişi, maalesef bu diyaloğu bugün okuduğumda rektör adaylarının içinden paralel yapıya meydan okuyan insanın seçilerek diğer adayların dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’yla görüştürülmesini gerçekten kınıyorum. Bırakın bu meydan okuyuşu sözde altı adaydan birinin seçilip beşinin görüştürülmesi en basit ifadeyle nezaket katlidir.

Doç.Dr. Yalçın Kaya yaşanan diyalog tarihini de not almış. Benimle paylaştığı tarih 21.03.2015 tarihi, olayın yaşandığı tarih 29.02.2014. Yalçın Hoca’nın tuttuğu notu saklamışım, şimdi paylaşmak bir hak teslimidir; “29/02/2014 tarihinde Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda yapılan Senato Toplantısı’nda, Senato Üyesi Prof. Dr. Ahmet Alkan’ın, üç kez ayrı ayrı farklı olayların görüşüldüğü sırada ayağa kalkarak rektör beye “Paralel oluşum içerisindesiniz” diye tepki gösterdiği bilinmektedir.

Prof.Dr. Ahmet Alkan, konjonktürün uygun olduğu dönemde dahi konuşmayanlara karşı, yeri ve zamanında paralel yapının rektörünün yüzüne karşı “Paralel oluşum içindesiniz” diyen bir adamdır.

Kimse kusura bakmasın; bu laf vicdanî kadro karşılığı anlamında en yüksek makamı hakeder.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Şahin’in omuzlarına bir dönem ANAP milletvekilliği de yapan Prof.Dr. Ahmet Alkan’a ve Doç.Dr. Yalçın Kaya’ya karşı hem akademik hem de millet iradesi borcunun vekaleti yüklenmiştir!

Önceki ve Sonraki Yazılar