1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Öyle bir yazıyorsun ki, beğenmeye bile korkuyorum!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Öyle bir yazıyorsun ki, beğenmeye bile korkuyorum!

A+A-

Herkes, her şeyin farkında. Daha önce de söylemiştim; herkesin bildiği şeyleri yazmak bile korkutuyor insanları. Kendimizle yüzleşmekten korkuyoruz. Yüzsüzlerle yüz göz olmaktan kaçıyoruz. Kokuyoruz bir alay çakaldan, itten, haysiyetsizden…

Arkadaşım facebook’tan mesaj yazmış: “Öyle bir yazıyorsun ki, beğenmekten bile korkuyorum. Paylaşmayı aklımın ucundan dahi geçiremiyorum. Seni okumaktan da korkuyorum. Bildiklerimizi sürekli yüzümüze vuruyorsun.”

Üzerimden bir çok insan para kazanıyor. Bir çok medya grubu yazdıklarımı, yayınladığım belgeleri şantaj olarak kullanıyor yolsuzluklara bulaşmış insanlara karşı. Kamuoyu oluşturmanın böyle bir tehlikesi de var. Yüzde beşlik bir yolsuzluğa bulaşan adamlara, yeni ortaklar edindiriyorsunuz; bu kez onlar için de daha fazla çalmaya başlıyor. Yazmasam vicdanım el vermiyor, yazdığımda da ortakçıları için daha büyük yolsuzluğa bulaştıklarını bilmek, yine canımı acıtıyor. Medyanın neredeyse hepsi aynı, ulusal, yerel farketmiyor. Bırakın yolsuzluk yapan adamlar üzerinden para kazanmayı, bir firma her hangi bir gazeteye reklam verecek olsa, hemen diğer gazeteler, televizyonlar da başına üşüşüyor adamların; bize niye reklam vermiyorsun diye. Medyada büyük, küçük farketmiyor bir yem gördüklerinde hepsi aç çakallar gibi saldırıyor.

Gazetecilik, televizyonculuk yaparak para kazanma ahlakı yok maalesef. Bu kirlenmişlik beni yıllardır tiksindiriyor. Dillerinden,  Allah, kitap düşürmeyen insanların aynı olması beni zaman zaman delirtiyor. Sonra düşünüyorum, yolsuzlukla uğraşma sorumluluğu taşımayan  bu adamlar, zaten Müslümanların duygularına hitap edecek yayınlarla ayakta kalıyor. Sahte bir duygu sömürüsü yolsuzluklardan farklı bir şey değil ki. İnsanların ruhları kirlenmiş, akılları kirlenmiş; bedenlerini, bütün uzuvlarını kirletmekten çekinmeyen bir itibar alanı oluşturulmuş benzerleri tarafından. Cinnet geçirmek işten bile değil. Her gün, Allah’ın her günü, her sayfada ahlak cinayetleri işleniyor. Kirlenmiş kalemleriyle kendilerini ilahlaştıran medya, bütün siyasileri korkutuyor. Niye korkar medyadan bir insan? Temiz bir insanı kim, nasıl korkutabilir!

Hz. Ali bir gün takvayı anlatıyor. Dinleyenlerden biri cezbeye geliyor. “Allah” diye çığlık atıyor, orada can veriyor. Dinleyenler neye uğradıklarını şaşırıyor. O manevi tılsım bir anda yanı başlarında bir ölümü gösteriyor hepsine. İçlerinden biri öne fırlıyor. “Ey Ali sen takvayı anlattın, sana bir şey olmadı. Bak bu adam senden daha takvalı ki, ‘Allah dedi, can verdi.’ Sen hala yaşıyorsun” diyor. Hz. Ali, “Bu da şeytanın iğvasındandır” diyor.

Yolsuzluk yapanlar kadar gözü dönmüş şantajcılara para kazandırma düşüncesi sardığında zihnimi, Hz. Ali’nin “Bu da şeytanın iğvasındandır” sözü aklıma düşüyor. “Şeytan seni ayartmak istiyor, kışkırtmak istiyor” diyorum. Bazen Arasat’ta bir duygu yaşıyorum. Vesveseye düştüğüm anlar olmuyor değil. Bütün siyasiler, sivil toplum örgütleri, suç duyurularını iddianameye dönüştüren savcılar, davaya bakan hakimler, medya patronları hepsi biliyor, neyin ne olduğunu. “Bu ülkenin savcısı, hakimi, kurumların müfettişleri var, bırak onlar uğraşsın” diyenler de oluyor.

Yolsuzluk dosyasını gündeme getirdiğim biriyle, İslamcı medyadan birileri randevu almış. Görüşecek kişiyi tanıyan arkadaşım arıyor hemen. Bir yolsuzluk girişi yaptıktan sonra telefonu bana veriyor, ben de anlatıyorum. Yolsuzluk dosyası hiç ilgisini çekmiyor. Reklam pazarlığını güçlendirecek bilgiye erişiyor nihayet.

Benzer bir yolsuzluk olayını dinliyorum başka bir mekanda. Nasıl söyleyeceğimi, nasıl bir cümle kurmam gerektiğini bilmiyorum. Ne yazık ki, bir milletvekilinin sözü, yüreğimin tam ortasına bıçak gibi saplanıyor. “Siyaseten güçlü değiliz” diyor. Siyasi parti olarak güçlü olmak yetmiyor, kişinin de siyaseten güçlü olması gerekiyor. Ben ne diyebilirim ki, “Sana Allah yeter” 

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar