1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. OTOMOTİV SEKTÖRÜNE DAHA ETKİN PİYASA DENETİMİ GELİYOR
OTOMOTİV SEKTÖRÜNE DAHA ETKİN PİYASA DENETİMİ GELİYOR

OTOMOTİV SEKTÖRÜNE DAHA ETKİN PİYASA DENETİMİ GELİYOR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sorumluluklarında bulunan otomotiv ürünlerinin piyasa gözetimi ve denetimine (PGD) yönelik usul ve esasları yeniden...

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sorumluluklarında bulunan otomotiv ürünlerinin piyasa gözetimi ve denetimine (PGD) yönelik usul ve esasları yeniden tanımlayan "Otomotiv Ürünlerine İlişkin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği"nin Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, "Otomotiv Ürünlerine İlişkin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği" ile piyasaya arz edilen yeni araçların ve otomotiv ürünlerinin ilgili teknik düzenlemelere ve güvenlik gereklerine uygun olup olmadığı denetlenerek, karayolu trafik güvenliğine katkı sağlanması hedefleniyor. Ayrıca yönetmelikte firmalar tarafından yürütülen ve Bakanlığın koordinasyonunda gerçekleştirilen gönüllü geri çağırma faaliyetlerine ilişkin prosedür detaylı olarak tanımlandı.

Bakanlığın ilgili birimleri, diğer ilgili bakanlıkların, otomotiv sanayicileri, sivil toplum örgütleri ve birlikler olmak üzere sektörün tüm paydaşlarından alınan görüşlerle şekillenen Yönetmelik kapsamında yeni düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemeler kapsamında getirilen yenilikler ise şöyle:

"Üreticiler, geri çağırdığı araçların internet sayfasından sorgulanmasını sağlayacak alanların oluşturulması zorunlu hale getiriliyor. Yapılan ilan ve bildirimlere rağmen yükümlülüğünü yerine getirmeyen araç sahipleri için aracın trafikten geçici veya sürekli olarak men edilmesi veya periyodik muayenede kusurlu olarak değerlendirilmesi sağlanabilecek. Gönüllü geri çağırma faaliyetlerine konu olacak önlemler üreticinin talebi, ürünün özelliği ve piyasadaki yaygınlık durumu gibi kriterler göz önünde tutularak yapılacak risk değerlendirme sonucuna göre sınıflandırılacak ve Bakanlığımız tarafından onaylandıktan sonra ilgili firmalar tarafından uygulanacaktır."

Bakanlık tarafından yürütülecek bu Yönetmeliğin, otomotiv ürünlerinin daha etkin piyasa gözetimi ve denetimi sağlanarak; başta yerli üreticiler olmak üzere otomotiv sektörünün ve tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak şekilde gelişmesine katkıda bulunmasının hedeflendiği kaydedildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.