1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. On sekiz milletvekili için koalisyona mahkum değiliz!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

On sekiz milletvekili için koalisyona mahkum değiliz!

A+A-

AK Parti yüzde 41 oyla 258 milletvekili çıkardı, tek başına hükümet kurabilmesi için 18 milletvekiline ihtiyaç var. AK Parti koalisyon arayışlarına girmeden, öncelikli olarak azınlık hükümetine güvenoyu istemelidir, güvenoyu alamadığı takdirde MHP ile koalisyon çalışmalarını yürütmelidir, Hükümet’in bakanlık pazarlıklarında da 18 milletvekili denkliğinden zerre kadar fazla bir pazarlığa da girmemelidir. Milletimiz AK Parti’ye bir ders vermek istemiş, topuzun ucunu kaçırmıştır. Muhalefet partileri sadece pazarlık paylarını artırmaya çalışıyorlar, hepsi de AK Parti'yle birlikte koalisyon kurmaya can atıyor!

Medyanın ve şer cephesinin yeni algı operasyonlarıyla AK Parti’yi koalisyona mahkum etmesi, AK Parti yöneticileri tarafından ellerinin tersiyle itilmelidir.

Kürt halkının HDP’nin kucağına itildiği değerlendirmelerini de haksızlık olarak değerlendiriyorum. HDP siyasal bir güç olduğu kadar, Hükümet tarafından muhatap alınması gereken eli silahlı bir güçtü de aynı zamanda. Diğer Kürt gruplarının kendilerinin muhatap alınmamasına serzenişleri, öncelikle kendilerine serzenişe dönüştürülmelidir. Hükümet çözüm sürecinde HDP’yi muhatap alarak, silahların bırakılması tam olarak gerçekleşmese de, bölgeden her gün gelmekte olan şehit sayısı düşürülmüştür. Kürt entelektüellerin, siyasilerin bölgede en az HDP yöneticileri kadar seslerini yükseltmeleri gerekmektedir. Kendi kimlikleriyle bir parti kuracak duruma gelemiyorlar ve bağımsız milletvekili çıkaracak bir irade dahi gösteremiyorlarsa, AK Parti içinde her zaman yerlerinin korunması tercih edilmelidir. Kürt halkının çoğunluğu bu tercihi yapmış, azınlıkta kalan eleştiri sahipleri de kendi iç yapılarında bile bir uzlaşı yakalayamadan, kendilerinin de muhatap alınması gibi bir serzenişe yönelmişlerdir. AK Parti’nin Doğu’daki il başkanları, ilçe başkanları, belediye başkan adayları ve milletvekili adayları kesinlikle tartışmaya açılmalıdır. Bölgenin kendi dengeleri gözetilmeden, aşiret yapısına kadar tercihler doğru yapılmadığı takdirde sonuç da böyle olacaktır.

Kürt halkının oy verme iradesini koruyamayan, sandıklarda ellerine mühür vurularak oy pusulaları tutuşturulan halkımızı suçlamaya da kimsenin hakkı yoktur. Oy verme iradesinin sandıklarda güvencesi oluşturulamıyorsa, oy verme işlemlerinin gerçekleştirileceği mekanların da hukuk çerçevesi içinde daha aza indirilmesi ve oy verme özgürlüğünün şartlarının mekanlarda yerine getirilmesi gerekmektedir.

AK Parti’nin rakibi HDP değildir, bu muhataplık seviyesini de reel karşılığı kadar tutmak gerekiyor.

Eli kanlı terör örgütü, bebek katili, bölücü, dış güçlerin piyonu denilen bir yapı Türkiye’de siyasi bir karşılık bulabiliyor, 80 milletvekiliyle kendini meclise taşıyabiliyorsa, seçim stratejileri de sorgulanmalıdır.

AK Parti’yi bekleyen bütün zorluklar milletimizi bekleyen zorluklardır. AK Parti seçmeni erken seçim isteklerini en üst perdeden seslendirmelidir ki, AK Parti yöneticilerinin elleri güçlendirilebilsin.

Özeleştirilerimizi yapmakla birlikte, millet iktidarını korumak için var gücümüzle çalışmalıyız. AK Parti bütün saldırılara ve kendi yaptığı hatalara rağmen Türkiye’nin en büyük partisidir. Türkiye halkı kazanımlarını koalisyonlarla kaybetmeye, hazinede bunca yıl biriktirilen, Türkiye’yi düzlüğe çıkaran birikimini aç kurtlara teslim etmeye mahkum değildir. AK Parti’nin yatırımlara gösterdiği özeni kendi insanına da bütçeyi zorlayarak göstermesi, ekonomimizi riske atmaması gerekiyor. Unutulmalısın ki, en büyük yatırım insana yapılan yatırımdır!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic                     https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic    https://www.facebook.com/cafekuliscom

Önceki ve Sonraki Yazılar