1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Oğuz, Şenalp kavgası, paralel mücadele mi pasta savaşı mı?
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Oğuz, Şenalp kavgası, paralel mücadele mi pasta savaşı mı?

A+A-

Paralel yapı operasyonu kapsamında gözaltına alınan Avukat Memduh Oğuz, Ahmet Bal ve Mehmet Şimşek serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan Ahmet Bal ve Mehmet Şimşek düzenledikleri basın toplantısında HUDER Konya Şube Başkanı Mehmet Şamil Şenalp’in kendileri hakkında asılsız suçlamasıyla gözaltına alındıklarını söyledi. Baro seçimlerinde birlikte hareket eden paralel yapı avukatları ve HUDER Konya Şube Başkanı Mehmet Şamil Şenalp’i karşı karşıya getiren ne oldu acaba?

Mehmet Şamil Şenalp, Baro seçimleri öncesinde Ahmet Bal’ın listeye yazılmasına itiraz etmediği gibi, paralel yapıya yakınlığı tescillenen Baro Başkanı Fevzi Kayacan’a destek vermiş, hazırlanan listeye itirazlarımız karşısında da canhıraş Fevzi Kayacan’ı savunmuştu.

Bu suçlamaların paralel yapıya dönük bir çaba olduğuna inanmıyorum, bir güç savaşı olduğu da söylenemez, olsa olsa bir pasta paylaşımı olabilir!

Yoksa bir rövanş mı?

Memduh Oğuz, Ahmet Bal ve Mehmet Şimşek paralel yapıya bağlılıklarını inkar etseler de, Fethullah Gülen’e bağlılıklarını inkar edecek insanlar değil. Terör Örgütü suçlamasına karşı, Prof. Dr. Sami Karahan gibi onlar da soruşturma kapsamında birlikteliklerini inkar edebilirler. Bank Asya’nın ortağı olduğu halde Karahan bunu yapabiliyorsa onlar da yapacaktır.

Soruşturma dosyasının gizliliğinden dolayı, Mehmet Şamil Şenalp’in paralel avukatlarla ilgili yaptığı suçlama içeriğini taraflar paylaşmış değil, bizim tahminimiz var aslında, zaten yakında suçlama içeriği medyaya da düşecektir.

Geçmiş yıllarda paralel emniyet müdürleri, hakim ve savcıların hazırladığı dosyalarla bir çok insan gözaltına alındı, en azından yersiz suçlamalarla insanların gözaltına alınmasının ne demek olduğunu birkaç günlük gözaltı ya da yedi-sekiz saatlik gözaltı sürecinde muhataplar da yaşamıştır.

17-25 Aralık sonrası paralel yapıyla birlikte hareket edebilen insanların bugün paralel yapıya karşı mücadele verdiklerine inanmamız isteniyorsa, avukatlardan önce emniyet müdürleri, hakim ve savcılarla ilgili suç duyurularını görmemiz gerekiyor.

Paralel yapıyla uğraşacak insanın önce kendi eliyle seçtiği, arkasında durduğu, savunduğu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Yezit” dedirttiği insanla bir mücadelesi olmalı ki, bu kavganın pasta savaşı olmadığına inanabilelim.

Güç dengelerine göre hareket etmeyi karakterleri haline getiren insanların, güç zafiyetinde yanında yer aldığı insanlara sırt dönmesi, başka bir gücün yanında yer alma niyetini gösterir. Bu karşı karşıya gelme hamlesi ne siyasi endişe taşımaktadır ne de paralel yapıyla bir mücadele kararlığı taşımaktadır.

HUDER Konya Şube Başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve HUDER’e üye avukatların sosyal medya dışında, Baro Başkanı Fevzi Kayacan’a ve paralel yapıya karşı başlattıkları bir mücadeleyi okuyanınız, göreniniz oldu mu?

HUDER Konya Şube Başkanı Mehmet Şamil Şenalp önce Fevzi Kayacan’ı nasıl Baro Başkanı seçtirmişse, şimdi de 400 avukatla seçim kararı alma çalışması yürütmeli ki, günahından arınabilsin.

Memduh Oğuz, Ahmet Bal ve Mehmet Şimşek’le ilgili yapılan suç duyurusunun içeriğini öğrendiğimizde paylaşacağım. 

https://twitter.com/ahmetsukrukilic                     https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic    https://www.facebook.com/cafekuliscom

Önceki ve Sonraki Yazılar