1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öcalan'dan yeni açıklama
Öcalan'dan yeni açıklama

Öcalan'dan yeni açıklama

Abdullah Öcalan, 'Geliştireceğimiz kalıcı barış ve büyük demokratik çözüm katliam yapanlara en güçlü yanıt olacak ve oluşturacağımız demokratik çözümü de bütün özgürlük şehitlerimize adayacağız' dedi.

A+A-

ANF'ye göre, İmralı'ya 11 Ocak'ta giden BDP-HDP heyetinde yer alan BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşmye ilişkin açıklamalarda bulundu.

 Öcalan'ın toplantıya Paris'te 3 PKK'lının öldürüldüğü olaydan söz ederek başladığını belirten Baluken, "Bu katliamı yapanlar tarih önünde mutlaka hesap vereceklerdir, Sakine, Leyla ve Fidan yoldaşların şahsında tüm yoldaşlara, özgürlük şehitlerine bu konuda söz veriyorum" dediğini ifade etti.

 Baluken'e göre Öcalan ayrıca, "Geliştireceğimiz kalıcı barış ve büyük demokratik çözüm bu katliamı yapanlara en güçlü yanıt olacak ve oluşturacağımız bu demokratik çözümü de bütün özgürlük şehitlerimize adayacağız" dedi.

 Çözüm sürecini değerlendiren Öcalan bu çözüm sürecinin tarihi bir Türk-Kürt ittifakını öngördüğünü ve gerek Türkiye ve Ortadoğu'da tarihi gelişmeleri içinde barındıran bir süreç olduğunu kaydetti. Öcalan, çözüm süreciyle beraber bu süreci sabote etmek isteyen "darbeci" bir anlayışın devreye girdiğini, "darbeci" bir yaklaşımın bu süreci akamete uğratma çabası içerisinde olduğunu savunarak, "9 Ocak Paris katliamı da aslında bu yönüyle süreci hedefleyen bir darbedir. Son dönemdeki gelişmeler de bu darbe sürecinin bir parçası" diye konuştu.

"CEMAATİ Mİ KASTEDİYOR?"

 "Öcalan Cemaati mi kastediyor?" sorusunu yanıtlayan Baluken, şöyle dedi:

 "Salt AKP hükümeti veya cemaat üzerinden darbe değerlendirmesinde bulunmuyor. Öcalan darbe çerçevesini 9 Ocak katliamından başlayarak, Gever'deki katliam, tutuklu vekillerle ilgili yerel mahkemelerde ortaya konan direnç, Sebahat Tuncel'in cezasının Yargıtay tarafından onanmasıyla ilgili işletilen süreç, Roboski ile ilgili verilen takipsizlik kararı ve 17 Aralık'tan itibaren ortaya çıkan gelişmelerin tamamının bu darbenin bir parçası olduğunu ve özünde de çözüm sürecini sabote etmeyi amaçladığını söylüyor. Kendi oluşturmuş olduğu demokratik toplum projesinin de anti-darbeci bir özü içerdiğini ve bu nedenle bu darbeci çevrelere karşı verilecek en güçlü cevabın demokratik barış ve demokratik toplum inşa hamlesi olduğunu ifade ediyor."

 "Ülkeyi bir darbe ateşiyle yeniden yangın yerine çevirmek isteyenler bizim bu ateşe benzin taşımayacağımızı bilmelidir" sözüne açıklık getiren Baluken, "Öcalan'ın darbe çerçevesini 9 Ocak katliamından başlayarak, Gever'deki katliam, tutuklu vekillerle ilgili yerel mahkemelerde ortaya konan direnç, Sebahat Tuncel'in cezasının Yargıtay tarafından onanması, Roboski ile ilgili verilen takipsizlik kararıyla birlikte değerlendirdiğini ve 17 Aralık'tan itibaren ortaya çıkan gelişmelerin tamamının bu darbenin bir parçası olduğunu ve özünde de çözüm sürecini sabote etmeyi amaçladığını söylediğini aktardı.

Baluken, "AKP-Cemaat arasındaki kavgayı kaos ve kriz olarak yorumlayan Öcalan, bu durumdan çıkış reçetesi olarak demokratikleşmeyi ve çözüm sürecinin işletilmesini gösterdi" derken, Abdullah Öcalan'ın Ortadoğu konusundaki değerlendirmelerini de aktardı. Baluken, "Öcalan, PKK-KCK ve KDP arasındaki görüşmelerden haberdar olduğunu, dar örgütsel çıkarlar yerine bir halkın, bir ulusun çıkarları öncelik kazanmalı ve ulusal konferans bir an önce bir birlik ruhuyla başarılmalı dedi" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.