1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. O arazinin altından FETÖcü İl Başkan Yardımcısı çıktı!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

O arazinin altından FETÖcü İl Başkan Yardımcısı çıktı!

A+A-

Geçen yıl Mayıs ayında, Yalova’daki 20 yıldır atıl durumda bulunan eski Etibank arazisinin Dini İhtisas ve Eğitim Merkezi projesi çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesiyle ilgili iki haber yayınladık.

Bu araziyle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la da görüşülmüş, onay alınmıştı.

Bir ilde sözü alınan arazinin takibini kimler yapar? Tabii ki il milletvekilleri ve il başkanlığı üzerine vazife edinir.

İşin içine rant girince AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel’le, CHP milletvekili Muharrem İnce arazinin Diyanet’e tahsis edilmesine karşı çıkan, özelleştirilmesini savunan bir yerde dillerini birleştirebiliyor.

Bu konuda il teşkilatı niye sessizliğini korudu diye düşünülebilir, onun altından da 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gözaltına alınan ve bütün mal varlığına el konulan AK Parti İl Başkan Yardımcısı B. K. çıkıyor.

Yalova Üniversitesi yönetiminin FETÖcülerin elinde olduğu dönemde birçok ihaleyi tek başına alan; FETÖcülerin İşadamları Derneğinin Başkan Yardımcılığı görevini de üstlenen B.K. aynı zamanda Yalova AK Parti İl Başkan Yardımcılığı göreviyle kendine bir imtiyaz alanı oluşturuyor.

15 Temmuz 2016’ya kadar kamu ihalelerinde AK Parti İl Başkan Yardımcılığı sıfatını tepe tepe kullanıyor. Darbe girişimine kadar kimse onun FETÖcülerin işadamları derneği başkan yardımcılığı görevini yaptığını hatırlamıyor, hatırlatmak isteyenlere karşı da bir tavır geliştiriliyor.

B.K. darbe girişiminden sonra FETÖ üyesi suçlamasıyla yakalanıyor, mal varlığına da el konuluyor. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak, adli kontrol şartıyla serbest bırakılıyor.

Bütün bu yaşananlardan sonra proje akamete uğruyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, 24.5.2017 tarihli mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait 69 dönümlük arazinin özelleştirme kapsamına ve programına alınmasına, söz konusu taşınmazın satış yöntemiyle özelleştirilmesine, özelleştirme işleminin de 31.12.2020 tarihine kadar tamamlanmasına karar veriyor.

Devletin arazisi devlet düşmanlarınca nasıl özelleştirme kapsamına aldırtılabiliyor, sorusunu yöneltebileceğimiz makamlar var.

Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez gelişmelerden habersiz mi acaba? Yüzüp yüzüp kuyruğuna gelinen bir arazi tahsisinin akıbetini biz kendisine duyurmuş olalım, o da bu işe abdest alır gibi kollarını sıvayarak sahip çıksın!

Diyanet İşleri Başkanlığı elinin altındaki araziyi kaçıracak durumdaysa, bu arazi üzerine Bürokrat Akademisi de kurulabilir.

Bürokrat Akademisi projesini takip eden kişi Yalova’dan uzak bir kişi de değil. Ayrıca onun gündemine bu konuyu aldırdığımızda, rantçı çevreler istedikleri kapıda kuyruğa girsin, kuyruğunu kıstırdığı gibi kaçacaktır.

Yalova’da faaliyet gösteren İHH, Alperen Ocakları, Anadolu Gençlik Derneği, İlim Yayma Cemiyeti ve Diyanet Sen’in arasında olduğu 25 STK projenin özelleştirilme kapsamına alınmasına tepki gösteriyor. “GÖNÜLDER” çatısı altında bir araya gelen STK’lar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek projeye destek çağrısında bulundu.

Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde yapımı planlanan Di­ni Yük­sek İh­ti­sas Eği­tim Tesisi­ için girişimler 2014 yılından bu yana sürüyordu. Hazine’ya ait olan yaklaşık 40 bin metre karelik arazinin Diyanet İşleri Bakanlığı’na tahsisi için Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık arasındaki çalışmaya Cumhurbaşkanlığı da müdahil olmuştu, takipsizlik rant çevrelerinin takibiyle iştah kabartan duruma geldi.

O arazi iştah kabartanların kursağında kalacaktır!

Önceki ve Sonraki Yazılar