1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Nusret Argun’un FETÖ mücadelesi Yargıtayca onaylandı!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Nusret Argun’un FETÖ mücadelesi Yargıtayca onaylandı!

A+A-

Önce hatırlayalım.

2009 Yılında Konya eski İl Emniyet Müdürü Salih Tuzcu’nun başını çektiği Fethullahçı Terör Örgütü, Konya’da Okyanus Şirketler Grubu’na operasyon düzenlemişti. Salih Tuzcu emekli olduğu halde kumpas operasyonu yönetti.

Okyanus Şirketler Grubu Başkanı Nusret Argun başta olmak üzere 234 kişi hakkında dava açıldı. Fethullahçı Terör Örgütü’nün sanık yaptığı kişiler, Konya’da değil, Adana’da yargılandı.

Dönemin bütün siyasileri olan biteni seyretmekle yetindi. Kimse meselenin bir kumpas olabileceği üzerinde durmadı.

Sadece AK Parti eski milletvekili Abdullah Çetinkaya olayın üzerine gitmek istedi, ona da siyasetten uzaklaştırma cezası kesildi.  

Nusret Argun 1205 yıl hapis istemiyle yargılandı, 184 yıl hapse çarptırıldı.

Mal varlığına tedbir kararı konuldu, sadece enerji piyasasında olan hisseleri serbest bırakıldı.

Hisse artırımı marifetiyle  de o hisseler öldürüldü. Yüz milyonlarca lira zararına hisseleri devretmek zorunda bırakıldı.

5.5 yıl hapis yattı.

AK Parti’nin çıkardığı “Makul süre” yasasından yararlanmak için Anayasa Mahkemesi’ne müracaat etti.

Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruda, “Gerekçesiz kararlarla tutukluluk halinin devamına karar verilmesi, ilgisiz kişi ve suçlara ilişkin yargılamanın birlikte ve görevli olmayan mahkemece yürütülmesi nedeniyle Anayasa'nın 19, 36 ve 38'inci maddelerinin ihlal edildiğini” ileri sürdü.

Yüksek Mahkeme konuya ilişkin incelemesini tamamladı. Anayasa Mahkemesinin kararında “Tutukluğun makul süreyi aşmış olması nedeniyle Anayasa'nın 19. Maddesinin yedinci fıkrasının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar verilmiştir” denildi.

Nusret Argun serbest bırakıldıktan sonra, hemen kumpas kuranlarla ilgili Konya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. 2014 Yılında açılan FETÖ Davası Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Kumpas kuranların bir kısmı firari sanık, bir kısmı da tutuklu yargılanıyor.

Türkiye’de ilk kez FETÖ adını koyan mahkeme de Konya mahkemesi oldu, başlangıçta itiraz edilse de Nusret Argun’un ısrarları üzerine FETÖ adı tescillenmiş oldu.

Konya’da açılan FETÖ Davası’na karşı da ilgisizlik devam etti, halen de devam ediyor. 2014 yılında açılan FETÖ Davası Konya’da bulunan FETÖ’yü çökertti. İlk örgüt şemasını Konya yayımladı. Birçok ilde açılan FETÖ Davaları’nın da temelini oluşturdu.

2014 Yılında Nusret Argun’nun açtığı dava, FETÖcü iş adamlarını, avukatları, emniyet mensuplarını, akademisyenleri deşifre eden ve hepsini farklı mahkemelerde yargılatan bir süreci başlattı.

Nusret Argun hem kendisine verilen kumpas cezası karşısında hem de kumpas kuranlar hakkında hukuk mücadelesine devam etti.

Yüz milyonlarca lirasına el koyan FETÖ’nün üstüne üstlük kestiği 184 yıl mahkumiyet biçmesine itiraz etti. Kumpasın delillerini tek tek dosyasına yerleştirdi, Yargıtay’a gönderdi.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi kararı bozdu, dosyayı kapattı.

Nusret Argun’a kurulan kumpas Yargıtay kararıyla da tescillenmiş oldu.

Şimdi kumpas kuranlarla ilgili açılan FETÖ Davası devam ediyor. Konyalı hemşerilerimizin bu davayı ve diğer FETÖ Davaları’nı takip etmesi gerektiğini defalarca yazdık, yine hatırlatıyoruz.

Nusret Argun’a hem geçmiş olsun diyoruz, hem de verdiği hukuk mücadelesinden dolayı kendilerini tebrik ediyoruz.

Adalet er ya da geç tecelli ediyor, yılmamak gerekiyor, yılmayanların zaferle sonuçlanan mücadeleleri bizlerin umut kaynağı oluyor.

İşte Yargıtay Kararı

nusretargun-.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar