1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. NEÜ Rektörü Şeker'in kızı, NEÜ Hukuk'ta Araştırma Görevlisi!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

NEÜ Rektörü Şeker'in kızı, NEÜ Hukuk'ta Araştırma Görevlisi!

A+A-

Kulislerde 40 civarında Rektörün dosyasının YÖK'te bekletildiği konuşuluyor. Hatta YÖK Denetleme Kurulu’nun raporlarında "Acilen görevden alınmaları gerektiği" kaydıyla gelen dosyaların da bekletildiği iddia ediliyor. Cumhurbaşkanımız bu netameli günlerde hala Yekta Saraç'a güvenmeyi tercih ediyor. Kararına saygı duymakla birlikte, yapılan haksız uygulamaların ızdırabını çekenler, bu duruma ne zamana kadar tahammül etmeleri gerektiğini de bilmek istiyor. Mevcut yapı, üniversitelerde FETÖ'yle mücadele etmek bir yana, örgütün yeni alımlarla iyice kökleşebileceği endişesini doğuruyor. 

14.12.2017 tarihinde, Kayseri Yenihaber sitesi yazarlarından Recep Bulut, “Hangi hakim ve savcıların tezleri kabul edildi?” başlıklı bir yazı yazmış.

Recep Bulut, Erciyes Üniversitesi’ne ilişkin köşe yazısında, Erciyes Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü ile Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalı’nın tam anlamıyla “FETÖ zanlısı ya da suçlusu yetiştiren akademik bir üs olarak hizmet verdiği” kanaatine ulaşmış.

Yazı uzun da olsa özetle şu bilgiler verilmekte:
23.12.2011 tarihinde Hâkim Mevlüt Sarıkaya'nın Erciyes Üniversitesi’nde 10.02.2012 tarihinde kabul edilen Yüksek Lisans tezi  jürisinde Doç.Dr. Yusuf Büyükay (Danışman), Prof. Dr. Murat Doğan ve Doç.Dr. Ahmet Başözen yer almıştır. Tez danışmanı şimdi FETÖ zanlısıdır. Hâkim Mevlüt Sarıkaya Milas Adliyesi’nde hâkimlik yaparken 18 Mart 2017’de FETÖ örgütüyle bağlantıları gerekçesiyle meslekten ihraç edildi ve bylock zanlısı olarak yargılanıyor. Jüri’de görev alan Prof.Dr. Murat Doğan ise halen Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve aynı zamanda Hukuk Fakültesi Dekanı olarak görev yapıyor. Meslekten ihraç edilen Savcı Ali Deveci, Savcı Özcan Erdagöz, Savcı Yusuf Ziya Polater de (tutuklu) Erciyesli Yüksek Lisans mezunlarındandır. 15 Temmuz darbe gecesi Hava Kuvvetleri İmamı olduğu iddiasıyla tutuklanan Kemal Batmaz’ın adı ön plana çıktıktan bir süre sonra tutuklanan ve Erciyes Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Şakir Batmaz’ın eşi Kezban Batmaz da, aynı şekilde buradan Yüksek Lisans mezunudur.

Kayseri ve Konya Vali Yardımcılığı yapan Fahri Oluk ise  Konya Vali Yardımcılığı yaparken 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 23 Temmuz’da mahkemece tutuklandı. Oluk, Erciyes'te Yüksek Lisans ve doktora mezunu oldu. Yine aynı enstitü tarafından Prof. Dr. Şakir Batmaz’ın danışmanlığında 2014 yılında yüksek lisans tezi kabul edilenler arasında, Mehmet Zahit Saraç ve Kayseri FETÖ/PDY davalarında adı “Üniversite İmamı” olarak geçen ve Türk vatandaşlığından çıkarılan Mehmet Alaaddin İslamoğlu var. 

Bir başka ilginç isim olarak mahrem imamlar soruşturması kapsamında tutuklanan Talip Özdoğan'ın yüksek lisans tezi, 2010 yılında kabul edilmiş. 15 Temmuz darbe girişimi gecesi halkın üzerine sürülen tankın üstündeki Piyade Yarbay Özgür Solakoğlu’nun Erciyes Üniversitesi’nde aynı enstitü de yüksek lisans tezi,  Prof.Dr. Şakir Batmaz danışmanlığında kabul ediliyor. Böylesine ilginç bağlantılar var. 

Prof. Dr. Şakir Batmaz’ın yerine Genel Sekreter Vekili yapılan Akın Ünal’ın doktora jürisinde Erciyes Üniversitesi’nden Prof.Dr. Murat Doğan’ın (Danışman) Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Prof.Dr. M. Fatih Uşan (Şu anda Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı), Prof.Dr. Mehmet Ayan (ihraç edildi) ve Prof.Dr. Veysel Başpınar ile Doç.Dr. Süleyman Yalman bulunmaktadır...

Sadece Recep Bulut'un tespitlerine göre 2011 ve 2012'de bugünkü FETÖ zanlılarının jürilerinde görev yapan  Prof.Dr. Murat Doğan, 2017 yılının son ayında Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Önder Kutlu'nun dekanlığına vekalet ettiği Hukuk Fakültesi’ne jüri üyesi olarak davet ediliyor.

19 Ocak 2017 tarihli, “Mustafa Fadıl Yıldırım, Mevlana Üniversitesi arazisi kıyağını açıklasın?” başlıklı yazıda Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Vekilliği görevini yürüttüğü dönemde bilirkişi olan Mustafa Fadıl Yıldırım’ın FETÖ’nün firari sanığı Avukat Memduh Oğuz’la telefon trafiğini ve mahkemeden alınan bilirkişi parası vekaletinin de Memduh Oğuz’a ait olan Oğuz Hukuk Bürosu’na verdiğini mahkeme tutanaklarından edindiğim belgelerle yazmıştım.

Mustafa Fadıl Yıldırım’ın kızı Varife Merve Yıldırım Necmettin Erbakan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne Araştırma görevlisi olarak alınıyor.

vafire-merve-yildirim.jpg

Recep Kutlu, Erciyes Üniversitesi’ndeki faaliyetleri aktardıktan sonra yazısını şöyle bitiriyor: "Bunların her biri tesadüf olabilir mi? Bilemiyorum taktir sizin!". Herhalde bize de böyle demek düşüyor.

Bu arada 2013-2014 bahar döneminde Gazi Üniversitesi’ne yatay geçişle giren Vafire Merve Yıldırım, hangi üniversiteden yatay geçiş yaptı dersiniz? Elbette ki 17-25 Aralık sonrası olmak üzere Fatih Üniversitesi’nden.

fatihtengaziyegecis.jpg

29.11.2017 ilan tarihli Necmettin Erbakan Üniversitesi Hukuk Fakültesine Araştırma Görevlisi alımı ilanında;

 Kamu Hukuku Bölümü Anayasa Hukuku Anabilim Dalına 1, 

Kamu Hukuku Bölümü Ceza ve Ceza Muhakemesi Anabilim Dalına 1,

Özel Hukuk Bölümü Medeni Hukuk Anabilim Dalına 2, 

Özel Hukuk Bölümü Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku Anabilim Dalına 1 kadro ilanı yapılmıştır.

Bunlar arasında Özel Hukuk Bölümü Medeni Hukuk Anabilim Dalı’na 2 kadronun tek ilanda bulunması ilginçtir. Zira bu kadro Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muzaffer Şeker'in kızının da başvuracağı kadrodur. Tek kişilik kadro ilanında sınava en yüksek puanlı 10 kişi çağrılırken, 2 kişilik ilanda 20 kişi çağrılabilecek, böylece diğer adaylara göre ön değerlendirmede diğer adaylara göre düşük puanlı (ALES 85,57339, Yabancı Dil Puanı: 72,50) Rektörün kızı da listede yer alabilecektir.

makbule-seker1resim.jpg

Nitekim ince ince dokunmuş bu sınav kurgusu sonucu Dörtlük Sistem’de 2,29 transkiript ortalaması ile  Makbule Elif Şeker, babasının Yardımcılığını yapan Prof.Dr. Önder Kutlu'nun Dekan Vekili olduğu Hukuk Fakültesi Araştırma Görevliliğine tereyağından kıl çeker gibi dişli rakipleri arasından sıyrılarak alnının akıyla girmeyi başarmıştır.

makbule-elif-seker-001.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar