1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Muzaffer Şeker'den açıklama, bizden de yeni sorular!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Muzaffer Şeker'den açıklama, bizden de yeni sorular!

A+A-

Erbakan Üniversitesi'nde Şeker yasaları mı işliyor?” başlıklı yazdığım yazıya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü bir açıklama göndermiş.

Şimdi açıklamayı okuyalım, sonra değerlendirmesini yapacağım.

Sayın ilgili,

04.08.2017 günü ‘hakikatperver’ isimli web sitenizde yayınlamış olduğunuz ‘Erbakan Ünivesitesi’nde Şeker yasaları mı işliyor?’ başlıklı yazınızda ifade ettiğiniz hususlar gerçeği yansıtmamaktadır. Üniversitemiz Anayasa’nın 130 ve 131. maddeleri ile 2547 sayılı YÖK Kanunu çerçevesinde kurulan ve çalışmalarını sürdüren bir kurumdur. Kanunda üniversite yöneticileri ve personelinin hangi çerçeve içinde işe alınacakları ve görevlerini yürütecekleri açıkça tanımlanmıştır. Üniversitemiz tamamen bu doğrultuda çalışmalarını sürdürmektedir.

Bütün bunlara rağmen yapmış olduğumuz idari işlemleri beğenmeyenler, hukuka aykırı görenler yine Anayasanın 125. Maddesinde tanımlandığı şekilde yargı yolunu kullanabilirler. Ancak Üniversite içindeki idari birimlerin (ve jürilerin) hukuka aykırı eylem ve işlemlerini Üniversite yönetimi düzeltmekle ve hukuka uygun hale getirmekle mükelleftir. Yazınızda bahsi geçen dil sınavı bundan ibarettir.

Söz konusu haberde ifade etmiş olduğunuz ‘işler adrese teslim yapılıyor’, ‘Rektör tarafından Abdullah Acar’a yeterli puan verilmesi talimatı iletiliyor, buna rağmen jüri üyeleri Abdullah Acar’ın başarısızlığını onaylıyor’, ‘içlerinde bir tane filolog var, o da sınava gelmiyor’ kabilinden hukuka ve gerçek hilafına değerlendirmeler, ifadeler kullanmış olmanız ve bunları yazmadan önce Üniversitemizden bilgi alma gereği duymamanız iyi niyetle bağdaşmayan davranışlardır.

Sizi yalan, yanlış şekilde bilgilendiren şahıs hakkında açılmış idari soruşturmalar devam etmektedir. Adaya ‘kendi bilim alanında’ soru sorulması gerektiği yazınızda bahsettiğiniz mevzuatın amir bir hükmü iken sorulmamış (İslam Hukuku alanından sınava giren bir şahsa Kıraat alanından soru sorulmuş) ve adayın ulusal/uluslararası düzeyde geçerliği olan ve YÖK tarafından denkliği kabul edilen altı adet başarılı sınav puanına sahip olduğu hususları göz ardı edilmiştir. Dr. Abdullah Acar’ın Arapça ve Almanca alanlarından toplamda 70 – 80 arası altı adet KPDS skoru bulunmaktadır. Dr. Acar halen saygın bir devlet üniversitesinde Yardımcı Doçent kadrosunda görev yapmaktadır ve değil Yardımcı Doçentlik, Doçentlik dil puanından fazlasına da sahiptir.

Bütün bu gerekçelerle; gerçeği yansıtmayan haberinizi tashih ederek, açıklamamızı yayınlamanızı, yasal haklarımız saklı kalmak üzere, rica ederiz.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü

***

Köşe yazısına verilen bir cevap yok, dil sınavında nasıl bildiklerini okumuşlarsa, cevapta da bildiklerini okumuşlar. Söyledikleri tek şey  “Adaya ‘kendi bilim alanında’ soru sorulması gerektiği yazınızda bahsettiğiniz mevzuatın amir bir hükmü iken sorulmamış (İslam Hukuku alanından sınava giren bir şahsa Kıraat alanından soru sorulmuş) ve adayın ulusal/uluslararası düzeyde geçerliği olan ve YÖK tarafından denkliği kabul edilen altı adet başarılı sınav puanına sahip olduğu hususları göz ardı edilmiştir.

Bir önceki yazıda bahsettiğim gibi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’nın bu işte bir parmağı yok, verilen cevaptan da anlıyoruz ki, bizzat Rektör Muzaffer Şeker’in talimatıyla bu usulsüzlük gerçekleştirilmiş, minareyi çalsalar da kılıf dar gelmiş, mızrak çuvala sığmamış.

Muzaffer Bey’e soruları tek tek yöneltiyorum.

Sınavı madem geçersiz saydınız, neden Huzeyfe Çeker de bu sınava girmedi?

Bölüm Başkanı Prof.Dr. Orhan Çeker’in kendi oğlunu başarılı bile olsa kendi bölümüne alması etik mi?

Bu konuyu yargı ve idari soruşturmanın dışına taşıyacak olsak, kurulacak tahkim kurulunun aranan adamı da Orhan Çeker olur, sivil alanda bile adalet tecelli etmez!

İlahiyatta 6 tane filolog varken, neden Selçuk Üniversitesi’nden bir filolok jüri üyeliğine yazıldı?

Sınava girmediği halde, kendisine götürülen geçer nota imza atan akademisyen hakkında neden bir soruşturma başlatmadınız?

Sayın Şeker ucu size kadar dokunacak olan bu meseleyi size sumen altı ettirmeyiz, o soruşturmayı başlatacaksınız, siz de YÖK’e karşı savunmanızı yapacaksınız?

İkinci jüride ilahiyat organizatörü Orhan Çeker’in ne işi var?

Bu nasıl bir derebeylik, hiç mi meselenin kamuoyuyla paylaşılacağını hesap etmediniz?

Açıklamanızda sınavda geçer not vermeyen akademisyen hakkında soruşturma başlattığınızı söylüyorsunuz, Rektöründen ikinci jürisine kadar sizin hakkınızda soruşturma başlatılmayacağını mı sanıyorsunuz?

Sınava girmediği halde imza attırdığınız filolog akademisyen girmediği sınava geçer not verse de, soruşturma başlatıldığında yalan söyleyemez, söylemez de söylemeye yeltense dahi mobese kameraları kimin hangi saatte gelip çıktığını kaydediyor, ayrıca trafikte de kayıtlar var. Bu işin kaçışı yok sayın Şeker, önce özrünüzü dileyin, sonra da astığım astık, kestiğim kestik tavrınızdan vazgeçin!

Kendi döneminizde aldığınız ByLockçu FETÖcülerin sayısı tutuklu yargılanan Hakkı Gökbel döneminde alınan FETÖcü akademisyenlerden daha fazla çıktı, onları da soracağız!

Erbakan Üniversitesi'nde Şeker yasaları mı işliyor? - başlıklı yazıyı okumak için tıklayın!

Önceki ve Sonraki Yazılar