1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Mustafa Arıkan, Konya’nın Adil Öksüz’ü mü?
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Mustafa Arıkan, Konya’nın Adil Öksüz’ü mü?

A+A-

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yar.Doç.Dr. Mustafa Arıkan’ın 3. Ana Jet Üssü İmamları’ndan olabileceği düşüncemizi bir önceki yazıda paylaşmıştık. Mustafa Arıkan’a bazı sorular da yöneltmiştik.

 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen hafta Çarşamba günü görülmeye başlayan 3. Ana Jet Üssü Komutanlığı’ndan 15 Temmuz darbe girişiminde rol almış FETÖ şüphelisi 31 personelin yargılandığı dava devam ediyor.

Öğrendiğimiz bilgiye göre sanıkların birçoğu 15 Temmuz gecesi Üs içerisinde bulunan ve Havacı Generalleri İstanbul’dan almakla görevlendirilen 2 Adet helikopterin hazırlanmasında görev almış aynı zamanda.

15 Temmuz darbe girişiminde 3. Üs'te darbeye iştirak etmekle görevlendirilen Üs SHM de görev almış personelin yargılanmasına ilaveten şüpheli personellerden bir kısmı hakkında verilen tanık ifadelerinde kripto konumda bulunan FETÖcü subay ve astsubaylar da bulunuyor.

Bu davayla ilgili elime ulaşan bilgileri, kimlerin yargılandığını, neyle suçlandıklarını, 15 Temmuz gecesi Üs’te yaşananları paylaşacağım, konumuz şimdilik Mustafa Arıkan.

Mustafa Arıkan’ın adı tam da şüphemizin merkezi olan bu davada geçiyor. Tanıklardan Lütfü Top’un ifadesinde Mustafa Arıkan’ın Üs Komutanlarıyla bağlantıları anlatılıyor. Lütfü Top’un ifadesinden asker olduğunu da anlıyoruz.

Lütfü Top’un uzun bir ifade tutanağı var, sadece Mustafa Arıkan bölümünü paylaşacağım. Bu dava Konya’daki en önemli FETÖ Davası, Konyalıları davaları takip etme çağrılarımız, dilimizde tüy bitirse de hatırlatmalarımızı yapacağız.

Lütfü Top’un ifadesinden Mustafa Arıkan kısmı:

Mustafa Arıkan, Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk ABD hocalarındandır. Kendisinden 2015 Bahar döneminde  Yüksek Lisans dersi aldım. Mayıs 2015 tarihinde ders için hazırladığım bir ödev dolayısıyla kendisiyle odasında yaptığım görüşme esnasında bana Yusuf Azizoğlu’nu tanıyıp tanımadığımı sordu. Ben de iyi tanıdığımı, İzmir NATO Karargahı’nda aynı yıllarda çalıştığımızı şimdi de HİK Grup Komutanlığı’nda görev yaptığını söyleyip, kendisinin onu nerden tanıdığını sorduğumda onunla çok samimi olduklarını hatta ona hayran olduğunu söyledi.

Daha sonra da Yusuf Azizoğlu’nun kendisini birçok defalar üsse davet ettiğini ve üssün her yerine gittiğini, HİK içine girdiğini, kriptolu alanlara bile girdiğini, HİK Uçağına bindiğini söyledi söyledi.  Bunun yanında ben sizin bütün Komutanlarınızı tanırım, onlarla iyi görüşürüm dedi. Bu bende bir şüphe uyandırdı. Çünkü bir sivilin üsse girmesi çok kolay değildir. Sizi üsse davet eden Üs personelinin İstihbarat Şube ile görüşüp izin alması gerekir. Bu şahsın ben üsse defalarca girdim ve gezdim demesi, hem de İzmir’den tanıdığım FETÖcü Yusuf Azizoğlu’nun vasıtasıyla girmesi beni kuşkulandırdı.

Lütfü Top, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda çalışan ve kesin bildiği FETÖcüler hakkında 15 Ekim 2016 yılında Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 2016/35462 Soruşturma Numaralı dosyaya ifade vermiş, Mustafa Arıkan’la ilgili bilgiyi de savcıyla paylaşmış..

Devam edelim Lütfü Top’un ifadesine:

“Benim değerlendirmem Mustafa ARIKAN’nın 3. Üs imamı olabileceği yönündeydi. Çünkü ben bütün Komutanlarınızı tanırım demesi, 3. Üs Komuta yapısının tamamına yakınının FETÖcü olması, bilhassa Üs Komutanı Haluk Şahar, Harekat komutanı Mustafa Ertürk, HİK Grup Komutanı Fikret Çelik ve sonrasında Hakan Dinç, Uçak Sistem komutanı Şahin Aykaş’ın FETÖcü olması ve bunların hepsini tanıması tesadüfe benzemiyordu.”

Lütfü Top’un verdiği ifade sonrası Mustafa Arıkan hakkında 2017/303 Esas numarasıyla, Yusuf Azizoğlu hakkında da 2017/287 Esas numarasıyla Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Terör örgütü üyeliğinden dava açılmış.

Mustafa Arıkan “Etkin pişmanlık hükümleri”nden yararlanmak istiyorsa, tanıdığı komutanları ve kimlerle irtibat halinde olduğunu söylemelidir. Değilse Selçuk Üniversitesi itiraflarının kayda değer hiçbir karşılığı olmaz, yaptığımız haber birikimiyle söylediklerinden çok daha fazlasını bizler de biliyoruz!

mustafaarikan.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar