1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Muhafazakar insanlar bütün siyasi partilerde boy salmıştır!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Muhafazakar insanlar bütün siyasi partilerde boy salmıştır!

A+A-

AK Parti iktidara yürüdüğü kısa bir dönemde “Erdemliler hareketi” olarak başladı, daha sonra “Muhafazakar demokratlar” olarak iktidarda yoluna devam etti.

Şimdi anlıyorum ki, Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşları bu tanımlamayı bilinçli olarak değiştirmiş, Türkiye gerçeğinde “Erdemli bir kadro” daha yetişmiş değildi.

AK Parti muhafazakar olarak adlandırılan bütün yapılara kapısını sonuna kadar açtı, dini hassasiyetleri olan insanlar makamlara da taşındı.

Bir çok makam sahibi “Bekara avrat boşamak kolaydır” atasözünün gerçekliğini, nikahlandıkları makamlarda bizlere gösterdi.

Her şeye rağmen Türkiye, Cumhuriyet tarihi boyunca hem yatırımlarda büyüdü hem de insana dokunan uygulamalar yaşlıları, dulları, yetimleri, yoksulları, gençleri, çocukları devlet güvencesine altına alan sosyal bir devlet politikasının pratiğine kavuştu.

AK Parti sadece kendi yapısı içinde muhafazakarları devlet kademelerine taşıyan bir parti olmadı, AK Parti’nin insan karşılığı, AK Parti’nin taşıdığı dünya görüşünde olan insanları, kendi partisi içinde milletvekilliği, bakanlık yapmış simaları başka partilere de taşıyan bir yelpaze genişliğini getirdi.

CHP’den MHP’ye, İYİ Parti’den HDP’ye varana kadar muhafazakar insanlar milletvekili listelerinde yer aldı, daha doğrusu muhalefet partileri muhafazakar insanlara listelerinde yer vermek zorunda kaldı.

Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi sürecinde de AK Parti Hükümeti’nde Başbakanlık yapmış, AK Parti’nin Cumhurbaşkanı olarak seçtiği Abdullah Gül üzerinde ne kadar mekik dokunduğunu da ekleyelim.

Farklı dünya görüşünde olan insanlar da AK Parti listelerinde yer almadı değil, üzerinde konuştuğumuz gerçeklik, bütün siyasi partilerin muhafazakar seçmene ihtiyaç duyduğu gerçekliğidir.

Muhafazakar insanlara diş bileyen siyasi partiler, muhafazakar insanları aşağılayan siyasi yapılar, muhafazakar insanların kendi fotoğraf karelerinde yer alması için çaba sarfeden bir evrilme yaşadı.

AK Parti’nin siyasi partilere kazandırdığı en büyük kazanım, milletin değerlerini zımnen de olsa kabul ettirmektir.

Türkiye’nin doğal dönüşümü, kendi ruhuna uygun bir siyasi dili ve uygulamaları zorunlu kılacaktır.

Siyaset, politik delini değiştirmek zorunda kalmıştır.

Müslümanlık, dürüstlük, şahadet kavramları üzerinden siyasilerin birbirlerini sorgulamaları bile siyasi dilin, yargıların ne kadar değiştiğini göstermektedir.

Muhalefet partilerinin meclislerinde görev verilmek zorunda kalınan muhafazakar insanlar sıradan insanlar da değildir, evet, bulundukları mevzileri terkeden bir menfaatçilik yakıştırması yapılsa da, parti meclislerinde muhafazakar hassasiyetlerini koruyan bir tutum da sergilemektedirler, bazen de muhalefetin AK Parti karşısına mızraklarıyla sürdüğü insan durumuna düşseler dahi, AK Parti’nin inanç değerleri bütün partilerin en üst makamlarında konuşulmakta, kavramların tarihsel geçmişiyle tanımlanması, siyasi partilere bir bilgi zenginliği de kazandırmaktadır.

Muhafazakar düşünce her siyasi partide hatalarıyla sevaplarıyla, ihanetleriyle sitemleriyle boy salmıştır.

Siyasi yasakları istenen insanlar, bütün siyasi partilerde söz sahibi olmuştur.

Erdemliler hareketi” bir siyasi partinin üstesinden geleceği bir hareket değildir, erdemli insanlar bütün siyasi yapıların içinde bulunmaktadır, onlar muhafazakar insanlar kadar varlık gösterdiklerinde bütün siyasi hareketler bin düşünüp bir konuşmak zorunda kalacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar