1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Moğol'un istila güçlerine karşı, vekil kaybı yaşatmamalıyız!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Moğol'un istila güçlerine karşı, vekil kaybı yaşatmamalıyız!

A+A-

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde Türkiye’nin birçok yerinde görülen kırılma Konya’da da görülmüştü.

2011 Genel Seçimleri’nde % 69.63 oy alan AK Parti, 7 Haziran 2015’te 65.09 oy almıştı.

1 Kasım 2015’te yapılan Erken Genel Seçim’de AK Parti Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Konya’da da oylarını 74.4’e yükseltmişti.

7 Haziran Genel Seçimleri sonrası Koalisyon Hükümeti’nin kurulamaması ve AK Parti’nin 1 Kasım Genel Seçimleri’nde sunduğu “Ekonomik paket” halkımız üzerinde etkili oldu, istikrardan yana oy kullanmasını sağladı.

24 Haziran 2018 Genel Seçimleri’ne sayılı günler kaldı.

Cumhurbaşkanı’na ayrı, milletvekillerine ayrı oy verilmesi, seçmen kitlesinin az da olsa kafasını karıştırmış görünüyor.

“Cumhurbaşkanına oy veririm ama milletvekillerine oy vermem” diyen insanların sayısı az da olsa sesleri yüksek çıkıyor.

Her şeyden önce Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni kavramak gerekiyor, elbette ki milletvekilleri yine seçildikleri şehirlerin sorunlarıyla ilgilenecekler, diğer tarafta esas görevleri “Anayasa ve yasa” maddelerini çıkarmak ya da sistemi tıkayan Anayasa ve yasa maddelerini değiştirmek olacaktır.

Her sistem değişiminde alışkanlıkların taşınması normaldir, sistem değişikliği zorunlu olarak bir süre sonra kendi dinamiklerini bütün siyasi partilere taşıyacak bir sistem iradesi gösterir.

Mevcut Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin eksiklikleri pratik uygulamada kendini gösterecek, Partili Cumhurbaşkanlığı adaylığını, parti genel başkanlarının Cumhurbaşkanı adaylığına dönüştürecektir.

Başkanlık Sistemi’nin Türk usulü olması biraz da zorunluluklardan kaynaklanan bir durumdur. AK Parti tek başına anayasa değişikliğini değiştirecek parlamento çoğunluğuna sahip olsaydı, Başkanlık Sistemi’nin boşluklarını da doldurma kudretine sahip olacaktı.

AK Parti’nin parlamento çoğunluğunu sağlaması Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesine denk bir zorunluluktur.

7 Haziran Genel Seçimleri milletimizin hafızasında tazeliğini korumaktadır, listelerde beğenilmeyen birkaç insana kızarak, ders vermeye kalkışmak, hem kendimizi yoracaktır, hem ülke ekonomisinin yatırım paylarını düşürmemize sebep olacaktır.

Konya AK Parti’nin sarsılmaz kalelerinin başında gelmektedir.

Selçuklu surlarında bir gedik açtırmamamız gerekiyor.

Moğol’un istila güçlerine karşı Konya, tek bir milletvekili kaybı yaşatmamalıdır!

Önceki ve Sonraki Yazılar