1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Milli Sivaslı’dan Gazi Konya yakıştırması!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Milli Sivaslı’dan Gazi Konya yakıştırması!

A+A-

Bayram sonrası ailecek Kızılay’a, sonra da Kurtuluş Parkı’na gitme kararı alıyoruz.

Kurtuluş Parkı, Ankara’ya ilk geldiğimiz yıllar hep uğrak yerimizdi. Neredeyse on yıldır yolumuz düşmedi.

Ankara’nın en uzun sokağı Başçavuş Sokak’ta oturmuştuk ilk iki yıl. İş yerine de yürüyerek gidip gelebileceğim bir kısalıktaydı mesafesi.

Karanfil Sokak’ta bir lokantaya oturduk. Yemek siparişlerimizi alan arkadaş, ne sipariş vereceğimizi düşünürken, kendi alternatiflerini sıraladı hemen. Daha yemek önümüze gelmeden, yemeklerin lezzetini anlatan bir tatlı gevezelik vardı üzerinde, itici değildi, laubali hiç değildi, tamamen doğal ve sempatik bir anlatışa tanık olduk.

Nereli olduğunu sordum. “Milli Sivaslı’yım ben” dedi. “Kurtuluş Savaşı’nda düşmanın ayak basmadığı tek şehir” diye de ekledi. Eşim de “Biz de Gazi Konyalıyız” demesin mi!

Garsonun cevabı yine harikaydı, ince zeka diye ben buna derim: “Davutoğlu’ndan sonra Konya, Gazi Konya olmuştur!

***

Konya Büyükşehir Belediye eski Başkanı, AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Halil Ürün’ü “Bayram kutlaması” için aradığımda, Yunak’a yerleştiğini öğrendim.

Ankara’yı, Konya’yı bırakmış doğup büyüdüğü topraklara dönmüş Halil Bey. İnşallah ben de birkaç gün misafiri olacağım.

Proje çalışmalarına başlamış, kendi ilçesinin sorunlarıyla ilgilenen bir heyecan da vardı konuşmasında.

Akit Gazetesi’nde yazdığı yazıları kitaplaştırma düşüncesi var. Belediye Başkanlığı’ndan AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı dönemine kadar yazdığı yazılar, konuşmalar, söyleşiler de kitaplaştırılabilir.

Ankara’nın martıları” başlıklı yazımızı okuyucularımız hatırlayacaktır, okumayanlar da köşemiz arşivinden bakabilirler. Halil Ürün Bey siyasi yaşamı boyunca her bulunduğu mekanda kendini yerli hisseden, bulunduğu mekanları da yerlileştiren bir insan.

Bir insanın tasını tarağını toplayarak memleketine dönmesi kolay bir karar değildir. Ankara siyasetine alışmış insanlar bırakın kendi ilçelerine, kendi illerine bile dönmekte zorlanır. Hayatlarının dört yılını ya da on yılını Ankara’da geçiren insanların memleketlerine dönecek yüzleri kalmaz.

İnsanlar ya iflas ettiklerinde ya da bütün kapılar kendine kapandığında boynunu bükerek memleketlerine dönmek zorunda kalır.

Halil Ürün Bey, doğrusu beni şaşırtan bir karar almış. Bekar evi gibi düşlediğim o evde birkaç gün kalmanın hayalini kuruyorum. Anlatacağı o kadar çok şey birikmiştir ki. Şu bendeki üşengeçlik olmasa Halil Bey’in hayatını, siyasi yaşamındaki iniş çıkışları da yazmak isterdim; belki de bir başlangıç olur. Günlük yaşanmışlıklar ve siyasi olaylarda -içinde kendimi hissettiğim- günlük yazılar yazmaya yetişemediğim, bazen aynı günde birkaç yazı yazdığım da oluyor. Kendime de haksızlık etmemeliyim, üşengeçliğimin sebebinin farkını da belirtmeliyim.

Halil Ürün, Sami Güçlü ve son olarak da Ahmet Davutoğlu Konya’nın siyasi gazilerinden! 

Önceki ve Sonraki Yazılar