1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Milletimiz AK Parti'ye ayar vermiştir!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Milletimiz AK Parti'ye ayar vermiştir!

A+A-

Milletimizin iradesine kendi siyasi yapısında boy eğmeyenler, milletimizin belirlediği kadar boy verebilirler!

AK Parti'nin kuracağı hükümette koalisyon gözükmüyor. Partinin kurmayları için de üçüncü dönem tamamlanmıştır, erken seçim kararı alınmasında onların da istekli olacağını düşünüyorum, yeniden aday olmalarının kapısı açılmıştır.

Üçüncü dönemini dolduranlar, milletvekillerinden listeye giremeyenler, aday adayı olup da yazılamayanlar ya da beklentilerine cevap alamayanlardan oluşan erken seçim talebinde bulunacak hazır kıta bir potansiyel var.

Muhalefet partilerinin koalisyon alternatifini baştan kestirip atmaları da besleyici unsurlardan biri olacaktır. Geriye tek alternatif kalıyor, AK Parti'nin kuracağı hükümete yeterli sayıda güvenoyu verilmesi, onun da devamlı bir güvencesi olmayacağına göre, yine erken seçim kaçınılmaz görünüyor.

Bir de şimdi üçüncü dönemde seçilen milletvekilleri var, onlarla üçüncü dönemini doldurup yeniden aday olabilecekler arasında siyasi yorum farklılığı da tartışmayı başlatacaktır. Ayrıca bütün partilerin yeni seçilen milletvekilleri erken seçime sıcak bakmayacaktır. Erken seçim kararı alınması milletvekillerinin oylamasından daha çok kırk beş gün içinde Hükümet kurulamaması durumunda, Cumhurbaşkanı'nın erken seçim kararı alması ihtimalini daha güçlü kılacaktır.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti'yle koalisyon kurulmaması kararını çok erken açıklamıştır. Tek başına iktidar olamayacak MHP'nin seçmen tabanını yoklamadan böyle bir karar alması, tartışmaları başlatacaktır. Bir Ülkücü tanıdığımın tepkisi: "Be hey adam hiç bir zaman iktidar olamayacaksın, hiç değilse koalisyon ortağı ol da, ülkücü kadrolaşma en azından devlet dairelerinde kendine yer bulsun" ifadelerinde yer bulmuştur.

AK Parti’nin koalisyon arayışına girmesinin önündeki en büyük engel, muhalefet partilerinin iradelerini paralel yapıyla paylaşmış olmaları ya da o yapıya teslim olmalarıdır. Değilse kökleri kendi topraklarında boy salan sosyalist bir partiyle bile AK Parti’nin koalisyon hükümeti kurabileceğini düşünüyorum. AK Parti ile diğer partiler arasındaki tam fark da burada yatmaktadır.

Seçim sonuçlarını herkes kendi doğruları çerçevesinde okuyacaktır, kendi doğrularına uygun yorumlarda bulunacaktır. Benim aklımın, yüreğimin ve vicdanımın okuttuğu hakikat; milletimizin bütün siyasi partilere ayar verdiği doğrultusundadır. Diğer partilerle ilgili değerlendirmelerden daha çok kendi aidiyet duyduğum siyasi yapının yine kendi aklımın erdiğince neler yapması gerektiğini AK Parti’nin kuruluşundan buyana yüzlerce yazıyla ifade etmeye çalıştım. Sadece yazmakla kalmadım belirleyici kişilerle yüz yüze geldiğimizde de kavradıklarımızın kavgasını verdim.  

Milletimiz tek kelimeyle ‘seni iktidarda tutan bensem, siyasi kararlarını, siyasi tercihlerini benimle birlikte belirlemek zorundasın’ demiştir. “Yollar yapmakla, vesayetlerden kurtulmamıza aracı olmakla olmuyor, benim kendime benzeyen siyasi kimlikleri de en az tanışıklık ve kişisel ilişki yakınlığında bulunduğunuz insanlar kadar önemsemek zorundasınız, çünkü bu yollarda esas birlikte yürüdüğümüz insanlar onlardır” demiştir.

AK Parti’yi milletimiz terbiye etmiştir, milletimiz demiştir ki; “Kazanımlarımızı kaybetmeye asla müsaade etmeyeceğiz, bizi temsil eden siyasi yapı da en az bizler kadar duyarlı olmalıdır, iktidar etmenin de, iktidardan hükümetleri düşürmenin de esas belirleyicileri bizleriz. Bu zamana kadar siyasi hareketimizin liderine olan bağlılık ve saygıdan dolayı ne seslerimizi yükselttik ne de ayaklarımızda bir kayma oldu. Hükümetin üzerine paralel yapı bütün güçlerini kullanarak saldırdığında birkaç milletvekilinin sesi çıktı, diğerleri susmayı tercih etti. Yeni bir seçim ve milletvekili heyecanıyla yollara düştük, yeni milletvekili olacak kişilerin sesinin çıkacağına, hesaplaşmada en ön saflarda koşacağına inanıyorduk, gördük ki, yeni listeye yazılan milletvekili adaylarının önceki adaylar kadar da sesleri çıkmıyor. O zaman ne tek başına AK Parti’yi iktidar yapacağız ne de sizi muhalefet partilerine mahkum edeceğiz. Erken seçim kararı almanızı sağlayacak kadarlık bir ders veriyoruz sizlere, bizler ne nankörüz ne de yapılanları, edilenleri görmeyecek kadar körüz. Bizim sırtımızdan ne kurban kestireceğiz ne de elinden kör eşeğin yem yemeyeceği adamlara belirleyicilik yetkisini kullandıracağız. Bizler hep buradayız, Başbakan şehrinde bile oy kaybettiren yapıya kestiğimiz ceza ortadadır

Seçimlerde oy kaybının iki sahici sorumlusu vardır, biri listeleri hazırlayanlardır, diğerleri de yerel yönetimlerdir. Bu konuyu daha geniş değerlendirmeye alacağım. 

https://twitter.com/ahmetsukrukilic                     https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic    https://www.facebook.com/cafekuliscom

Önceki ve Sonraki Yazılar