1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Mevlana Üniversitesi'ne REKTÖR arayışları başladı!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlana Üniversitesi'ne REKTÖR arayışları başladı!

A+A-

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ Üyelerinin kurduğu  "Gevher Sultan Eğitim Araştırma Sağlık ve Kültür Vakfı (GESAV) yönetim kurulu üyelerinin tedbiren geçici olarak görevlerinden alınmalarına, tüm yetkileri kullanmak üzere kayyım atanmasına karar verildiğini" açıkladı.

Kayyum olarak atanan isimler; Prof.Dr. Abdulkadir Buluş, Doç.Dr. Zekeriya Mızrak ve Yar.Doç Mehmet Aykanat.

Kayyum heyetinin ivedi bir kararlıkla Mevlana Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ni görevden alması ve yeni mütevelli heyetini ataması gerekiyor.

Yeni atanacak olan mütevelli heyeti de Mevlana Üniversitesi Rektörü’nü YÖK’e sunacak, YÖK onay verdiğinde de rektör atanmış olacak.

Kayyum olarak atanan üç ismin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi olması dikkat çekiyor.

Mevlana Üniversitesi’nin kayyum atanmasıyla birlikte Selçuk Üniversitesi’ne devredileceği açıklamaları da askıya alınmış oldu.

Mevlana Üniversitesi kendi müstakil yapısıyla devam edecek gibi gözüküyor.

Mevlana Üniversitesi’nin Erbakan Üniversitesi’ne devri de kayyumların Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi olmalarından dolayı alttan alta kulislerde konuşulmaya başlandı.

Selçuk Üniversitesi’nin yanıbaşında olan bir üniversitenin Erbakan Üniversitesi’ne bağlanması çok da kabul görecek bir devir işlemi olmayacaktır.

Mevlana Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nin de sıkı isimlerden belirlenmesini söylemeye gerek yok.

Bu işlerde hevesli olanlar değil, gerçekten hem yapıyı sorgulayacak, sonrasında da üniversiteye katkı sağlayacak ve koruyacak isimlerin olması vicdani bir sorumluktur.

Mevlana Üniversitesi’ne rektör olarak atanacak isimler de yavaş yavaş konuşulmaya başlandı; Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Abdullah Topçuğlu ve Ahmet Kağan Karabulut’un isimleri ilk sırada yer alıyor. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Mustafa Demirci de güçlü adaylardan biri, daha önce akredite bir isim, Ankara'da ismi öne çıkıyor.. 

Erbakan Üniversitesi’nden de Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Önder Kutlu ve Ereğli Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Akgül'ün ismi konuşuluyor.

Bir başka duyumum daha var, onu şimdilik yazmayacağım. Şu kadarını söylemekle yetineyim, Konya dışından bir isim de atanabilir. Milletvekilliği düşmüş öğretim üyelerinden ya da aday olmuş da kazanamamış, aday adayı olmuş birinin de Mevlana Üniversitesi’ne rektör olarak atanması sürpriz olmayacaktır!

Önceki ve Sonraki Yazılar