1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü'nde Doktora Programları başlayacak!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü'nde Doktora Programları başlayacak!

A+A-

ali-temizel.jpg

Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü, Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ali Temizel’i ziyaret ettim.

Ali Bey benim de fakülteden hocam.

Öğrenci-Hoca ilişkisinden daha çok, 28 Şubat döneminde başörtülü bir öğretmen olan eşinin uğradığı haksızlığa karşı verdiği hukuk mücadelesinde daha iyi tanıdım hocamı.

Eşim Nilgün Hanım da aynı zulme uğramış bir öğretmendi, Ali Temizel ikimizin de hocasıydı. Eşini de, öğrencisini de, daha doğrusu bütün başörtüsü mağdurlarının hepsini kendine sorun edinen bir adam vardı karşımızda, oradan oraya koşturuyor, dönemin Milli Eğitim yetkilileriyle kavgaya tutuşuyor, siyasilere ulaşıyor, ağzına geleni söylüyordu. Kendi halinde sessiz bir adamın nasıl öfkesini konuşturan biri olabileceğine tanıklık ettim.

Mezuniyetim sonrası da irtibatımızı hiç koparmadık. Hafızamızda en canlı hatıra o günlerdi.

Azmine hayran olduğum bir insandır Ali Hoca, kendine dert edindiği ne varsa asla peşini bırakmayan, sağından solundan, önünden arkasından mutlaka bir yerinden tutan ve sonuçlandıran bir insandır.

Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü’ne müdür olarak atandığı günden buyana birçok programlar gerçekleştirdi, öyle pireyi deve yapan, bire bin katan programlar da değil.

Kendi hikayesi olmayanlar, başkalarının hikayelerinden rant devşirir, Mevlâna birçok çevrenin rant devşirdiği bir mütefekkirdir, O’nun üzerinden ilgili ilgisiz birçok insan kendini gündeme taşımayı bilmiştir.

Ali Temizel Hoca, Mevlâna’nın anlaşılmasıyla birlikte derdi İslam olan bir insandır, üzerinden kazanılacak rantın önüne bent çekecek bir irade de göstermektedir.

Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü, Dünya’da akademik karşılığı olan tek kurum, bu kurum yüksek lisans programı da uyguluyor.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Şahin, “Mevlana Araştırmaları Enstitüsü’nün akademik yapı oluşumunda her geçen yıl daha da büyüyeceğini ve doktora programını da gündemlerine alacaklarını” söyledi.

Mevlana Araştırmaları Enstitüsü’ne Profesör, Doçent ve Yardımcı Doçent kadroları da verilecek.

Rektör Mustafa Şahin Hoca’nın kafasında uluslararası bir platform kazandırılması da var; menkıbelerden beslenen insanların, gerçek Mevlâna’yı ve Mevlâna’nın beslendiği kaynakları ve insanları tanımalarının yanında, dönemin Selçuklu İslam âlimlerini hikmet havuzunda birleştirmeyi düşünüyor.

Türkiye’de ve Dünya ülkelerinde o kadar çok Mevlâna eksenli dernek ve vakıf kurulmuş ki, hiçbiri Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü’nün denginde ve karşılığında değil, enstitü bilimsel bir çalışmanın merkezini oluşturuyor.

Rektör Mustafa Şahin’in önceliği de çıkar ve rant peşinde koşan insanların önünü kesmek, aslına uygun olmayan anlatım ve yayınlanan eserlerin önüne geçmek…

Önümüzdeki yıl ya da bir sonraki yıl, Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü, Yüksek Lisans Programına, Doktora Programlarını da dahil edecek; Konya sadece Mevlâna’nın yurt edindiği mekan olmaktan çıkacak, fikirlerinin, eserlerinin doğru şekilde kullanıldığı bir merkez de olacak…

Önceki ve Sonraki Yazılar